SOLUS: Čechů, kteří neplatí dluhy včas, ubylo

Podíl Čechů, kteří neplatí včas dluhy, klesl za rok z 5,5 na 5,07 procenta. Schopnost lidí splácet závazky se tak i přes epidemii koronaviru a s ní související opatření zlepšila. Ke konci března bylo v negativním Registru fyzických osob SOLUS zapsáno celkem 447 tisíc lidí s dluhem po splatnosti. Tedy o 43 tisíc méně než před rokem.

Ubytování ukrajinských uprchlíků: jaká jsou pravidla a co pomoc od státu?

V souvislosti s válkou na Ukrajině se mnozí lidé v Česku rozhodli pomoci válečným uprchlíkům a nabídnout jim ubytování. Tato bohulibá aktivita s sebou ovšem přináší řadu právních otázek a souvislostí. Jejich shrnutí vám přinášíme v článku.

Lidí s exekucí je méně. Přibylo ale neplatičů s vícečetnými dluhy

Dlužníků, od nichž vymáhá dluh exekutor, je opět méně. Podle Exekutorské komory počet povinných v roce 2021 klesl pod magickou hranici 700 tisíc. Předloni mělo exekuci 719 503 lidí, což je o 21 tisíc více. Ubylo nezletilých dlužníků, neplatících seniorů i lidí s jednou exekucí.

Ukrajinské ženy jsou zvyklé pracovat i jako elektrikářky či instalatérky

Ukrajinci, kteří do Česka prchli před válkou, jsou oprávněni v tuzemsku pracovat bez povolení. S takzvaným vízem strpění se mohou o místo ucházet třeba přes inzerát. Můžou se ale zapsat i do evidence nezaměstnaných, v takovém případě jim pak Úřady práce budou poskytovat poradenství a podporu. Případně také rekvalifikaci. Experti na integraci doporučují, aby se zjednodušilo uznávání kvalifikací a posílily se kurzy češtiny.

Počet firemních bankrotů stoupl. Žádostí od lidí naopak ubylo

Soudy za první tři měsíce roku 2022 obdržely 5 881 žádostí o insolvenci. Z toho 5 595 od fyzických osob, 286 od firemních žadatelů. Počet návrhů podaných právnickými osobami postupně roste, nejde ale o nic dramatického. Někteří experti ovšem aktuální stav přirovnávají ke klidu před bouří.

Milostivé léto zastavilo 42 tisíc exekucí. Autoři zákona čísla zpochybňují

Milostivé léto zbavilo 15 tisíc lidí všech exekucí. Celkově bylo podle Exekutorské komory zastaveno 42 tisíc řízení. Tedy přibližně 3,2 procenta těch, kterých se akce týkala. Autoři zákona Marek Výborný (KDU-ČSL) a Patrik Nacher (ANO) se proti zveřejněným číslům ohradili. Tvrdí, že jsou neúplná.

Až 18 tisíc domácností brzy spadne do černého odběru. Nejste mezi nimi?

Přibližně 18 tisícům domácností hrozí odpojení od elektřiny a plynu. V dubnu totiž končí lhůta pro spotřebitele, kteří se po krachu původního dodavatele ocitli v režimu dodavatele poslední instance (DPI). Pokud včas neuzavřou standardní smlouvu, začnou po uplynutí lhůty odebírat energie neoprávněně.

Češi si půjčili skoro 3 biliony. Počet nesplácejících lidí ale klesá

Zadlužení obyvatel loni rekordně vzrostlo. Může za to především vysoký zájem o úvěry na bydlení. Jejich objem stoupl meziročně o 358 miliard na 2,47 bilionu korun. Celkově, včetně spotřebních úvěrů, dlužili Češi na konci roku 2,97 bilionu.

Pomáháte Ukrajině? Z daní se dá odečíst i darování použitého zboží

Válečná situace na Ukrajině vyvolala mezi Čechy nebývalou vlnu solidarity. Někteří posílají peníze, jiní kupují potraviny, léky anebo do sběrných míst svážejí věci, které by se mohly hodit uprchlíkům přijíždějícím do Česka. Ne každý ovšem ví, že dary je možné si odečíst z daní. Týká se to také dárcovských SMS zpráv či poskytnutí již používaného zboží? Dozvíte se v následujícím článku.

Pád Sberbank. Co bude s úsporami a hypotékami?

Česká odnož ruské banky Sberbank padla. Dne 25. února uzavřela všechny své pobočky v České republice a svým klientům zamezila přístup k internetovému bankovnictví. Česká národní banka zahájila kroky k odebrání její bankovní licence. Sberbank má u nás více než 110 tisíc klientů. Co dělat, pokud jste jedním z nich? Na tuto i další otázky přinášíme odpovědi v článku.

Milostivé léto obcím moc nepomohlo. Někde získali od dlužníků zpět jen „drobné“

Statisíce dlužníků dostaly po dobu tří měsíců šanci, jak se levně zbavit svých exekucí. Kolik jich takzvané Milostivé léto využilo, zatím není jasné. Exekutorská komora slíbila zveřejnit data během března. My jsme se zástupců měst ptali už teď.

Nová změna u datových schránek. Pozor na vybírání zpráv

Pokud máte zřízenou datovou schránku, měli byste zpozornět. Letošní rok totiž přinesl zásadní změny v jejím provozu. Novela od počátku ledna zavedla takzvané automatické doručení i u dokumentů soukromé povahy. Co přesně to znamená, vysvětlíme v následujícím článku.

Češi nechávají úspory na běžném účtu. Co na to experti?

Inflace podle ekonomů v letošním roce překročí deset procent. Ceny rostou a Češi začínají chudnout. Tři pětiny lidí přitom přiznávají, že si své úspory nechávají na běžném účtu. Ke konci loňského roku na nich leželo přes tři biliony korun.

Hledání akcií z kuponovky s pachutí? Jednání firmy prošetřuje ČOI

Kdo by nechtěl najít akcie z kuponové privatizace, o kterých neměl ani tušení? Na touhu po rychlých penězích cílí služba Zapomenuté miliardy. Ta statisícům Čechů slibuje, že akcie nejen vyhledá, ale i jednoduše odkoupí za výhodných podmínek. Stačí vyplnit několik osobních údajů a pak jen čekat, jestli člověk náhodou není bohatší, než si myslel.

Omezení množíren či zákaz prodeje předmětů s Hitlerem. Co je nové v trestním právu?

Většina z nás se s trestním právem naštěstí příliš nesetkává, nicméně je dobré udržovat si alespoň základní přehled. Věděli jste, že se v posledních dvou letech změnila hranice trestnosti z pěti tisíc korun na deset tisíc? Že zákonodárce chce konečně zatočit s množírnami zvířat a více postihovat jejich týrání? Že se pro řidiče, kteří pozbyli řidičské oprávnění, chystá povinný terapeutický program? Shrnutí nejdůležitějších trestněprávních změn najdete v článku.

Insolvencí opět ubylo. Jde o klid před bouří, varuje expertka

Soudy loni povolily oddlužení 23 448 osob. Počet žadatelů o osobní bankrot navzdory pandemii koronaviru a dopadům na ekonomiku nadále klesá. Meziročně ubylo nových insolvencí o 12 procent a soudy v roce 2021 registrovaly druhé nejnižší množství insolvenčních návrhů za posledních 10 let. Data nezávisle na sobě zveřejnila analytická společnost InsolCentrum a společnost Insolvence 2008, která vyvíjí a dodává IT řešení pro insolvenční správce a zabývá se i jejich odborným vzděláváním.

Další šance pro dlužníky? Milostivé léto se má opakovat

Milostivé léto, během něhož se dlužníci zbaví exekuce za výhodnějších podmínek, by se mohlo na podzim zopakovat. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a šéf poslaneckého klubu lidovců Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámili, že na uspořádání další tříměsíční akce má vládní koalice shodu. Generální pardon by mohl odstartovat v září a trval by do konce listopadu.

Končí obtěžující telefonáty i vylhané recenze: Spotřebitelské změny 2022

Víte, jaké novinky čekají na spotřebitele v roce 2022? Chystá se konec falešných slev, tlačítková novela, zákaz automatického prodlužování smluv, změny v oblasti reklamační lhůty a ve vzduchu visí i hromadné žaloby. Vše si probereme v tomto článku, ať vstupujete do nového roku připraveni.