Češi nechávají úspory na běžném účtu. Co na to experti?

Inflace podle ekonomů v letošním roce překročí deset procent. Ceny rostou a Češi začínají chudnout. Tři pětiny lidí přitom přiznávají, že si své úspory nechávají na běžném účtu. Ke konci loňského roku na nich leželo přes tři biliony korun.

Hledání akcií z kuponovky s pachutí? Jednání firmy prošetřuje ČOI

Kdo by nechtěl najít akcie z kuponové privatizace, o kterých neměl ani tušení? Na touhu po rychlých penězích cílí služba Zapomenuté miliardy. Ta statisícům Čechů slibuje, že akcie nejen vyhledá, ale i jednoduše odkoupí za výhodných podmínek. Stačí vyplnit několik osobních údajů a pak jen čekat, jestli člověk náhodou není bohatší, než si myslel.

Omezení množíren či zákaz prodeje předmětů s Hitlerem. Co je nové v trestním právu?

Většina z nás se s trestním právem naštěstí příliš nesetkává, nicméně je dobré udržovat si alespoň základní přehled. Věděli jste, že se v posledních dvou letech změnila hranice trestnosti z pěti tisíc korun na deset tisíc? Že zákonodárce chce konečně zatočit s množírnami zvířat a více postihovat jejich týrání? Že se pro řidiče, kteří pozbyli řidičské oprávnění, chystá povinný terapeutický program? Shrnutí nejdůležitějších trestněprávních změn najdete v článku.

Insolvencí opět ubylo. Jde o klid před bouří, varuje expertka

Soudy loni povolily oddlužení 23 448 osob. Počet žadatelů o osobní bankrot navzdory pandemii koronaviru a dopadům na ekonomiku nadále klesá. Meziročně ubylo nových insolvencí o 12 procent a soudy v roce 2021 registrovaly druhé nejnižší množství insolvenčních návrhů za posledních 10 let. Data nezávisle na sobě zveřejnila analytická společnost InsolCentrum a společnost Insolvence 2008, která vyvíjí a dodává IT řešení pro insolvenční správce a zabývá se i jejich odborným vzděláváním.

Další šance pro dlužníky? Milostivé léto se má opakovat

Milostivé léto, během něhož se dlužníci zbaví exekuce za výhodnějších podmínek, by se mohlo na podzim zopakovat. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a šéf poslaneckého klubu lidovců Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámili, že na uspořádání další tříměsíční akce má vládní koalice shodu. Generální pardon by mohl odstartovat v září a trval by do konce listopadu.

Končí obtěžující telefonáty i vylhané recenze: Spotřebitelské změny 2022

Víte, jaké novinky čekají na spotřebitele v roce 2022? Chystá se konec falešných slev, tlačítková novela, zákaz automatického prodlužování smluv, změny v oblasti reklamační lhůty a ve vzduchu visí i hromadné žaloby. Vše si probereme v tomto článku, ať vstupujete do nového roku připraveni.

Kam vyhodit vánoční stromeček a co dalšího mění nový zákon o odpadech?

Nový zákon o odpadech přinesl od 1. ledna 2022 mnoho změn. Zavádí třídící slevy, omezuje a zdražuje skládkování, mění právní úpravu poplatku za komunální odpad a také stanovuje nová pravidla pro odklízení vánočních stromků. To ve většině obcí způsobilo doslova haló.

O náhradní výživné žádá méně rodičů, než se předpokládalo

O náhradní výživné požádalo do konce listopadu necelých 6,5 tisíce rodičů, kterým expartner na společného potomka neplatí. Počty jsou nižší, než původně předpokládalo ministerstvo práce a sociálních věcí. O dávku mohou sólorodiče žádat od července.

Na co by se měla zaměřit nová vláda? Odborníci mají jasno

Česko čeká příští rok v dluhové oblasti několik zásadních změn. V létě nabude účinnosti novela exekučního řádu, která přinese omezení maximální možné doby vedení exekuce, povinné zastavování řízení po 6 letech, výběr záloh v případě zájmu o jejich prodloužení či výrazné okleštění mobiliárních exekucí. Další směřování už ale bude na nové vládě. Server Češi v právu proto oslovil odborníky s dotazem: Na co by se vláda a nově zvolení poslanci měli v dluhové problematice zaměřit?

Když se Ježíšek netrefí. Pravidla pro vracení dárků

Nepadnoucí svetr s jelenem, o tři velikosti větší pantofle nebo knížka od oblíbeného autora, kterou jste ovšem našli pod stromečkem hned dvakrát? Pokud se i u vás Ježíšek letos spletl a očekávání vystřídalo zklamání, následující článek vám přijde vhod. Zaměříme se v něm na pravidla týkající se vracení nevhodných dárků.

Nevyčerpaná dovolená nepropadá, na proplacení ale zapomeňte

Blížící se vánoční svátky a konec prosince znamenají pro většinu Čechů zasloužené volno. Co když ale vaše výplatní páska ukazuje víc dní dovolené, než si můžete do závěru roku vybrat? Dobrá zpráva je, že dovolená nepropadá. Teď ta horší: pokud jste se se zaměstnavatelem chtěli domluvit na proplacení zbylého volna a plánovali třeba bohatšího ježíška, budete zklamáni.

Vánoce na splátky? Pozor, ať nejsou strašákem do dalších let!

Jak zjistil nedávný průzkum ČBA, na dárky si letos půjčí každý desátý Čech, přestože 95 % dotazovaných si myslí, že to není dobrý nápad (psali jsme zde). Půjčit si peníze je v dnešní době velmi snadné, reklamy na výhodné půjčky na nás vyskakují na každém rohu a tlak konzumní společnosti na bohaté Vánoce může být pro někoho až neúnosný. Přinášíme vám několik pravidel, které by vám o Vánocích měly pomoci s finančně odpovědným chováním.

Pietro Filipi a Kara Trutnov: Co se děje s oděvními obry v insolvenci?

Jeden majitel, dvě oděvní firmy, obě s finančními problémy. Pietro Filipi a Kara Trutnov patřily ke špičce českého oděvního průmyslu, ale v posledních letech si zažily strmý pád. Obě společnosti skončily v insolvenci, v rámci níž jsou jejich problémy řešeny konkursem, respektive reorganizací. Pojďme si na jejich příkladu ukázat, v čem přesně tyto postupy spočívají.

Exekutoři: Část lidí by chtěla Milostivé léto na všechny dluhy

Dlužníci se na Milostivé léto vyptávají a odpouštět by chtěli i dluhy, kterých se generální pardon netýká. Vyplynulo to z ankety mezi exekutory, kterou udělal server Češi v právu. Statisíce povinných dostaly na tři měsíce jedinečnou šanci zbavit se některých svých závazků, které už vymáhá exekutor. Jestliže do konce ledna u veřejnoprávního dluhu uhradí jistinu a nízký poplatek exekutorovi, smažou se jim úroky, penále a další poplatky.

Ústavní soud rozhodl: Možnost zvolit si exekutora není v rozporu s ústavním pořádkem

Dlouho očekávaný nález Ústavního soudu je na světě. Návrh z roku 2018, kterým skupina senátorů chtěla docílit zrušení principu volného výběru exekutora, soud zamítl. Skutečnost, že si věřitel může zvolit, jaký konkrétní exekutor bude vymáhat jeho pohledávku, totiž dle Ústavního soudu neodporuje českému ústavnímu pořádku.

Lidí s trvalým bydlištěm na radnici přibývá. Často z vypočítavosti

Počet osob s bydlištěm hlášeným na radnicích stále roste. Trvalý pobyt tu má podle informací CNN Prima News už 380 tisíc Čechů. Často se přitom nejedná o lidi bez domova, nýbrž ty kteří nechtějí být k zastižení pro úřady, soudy či exekutory. Na radnici lze totiž přebírat poštu, aniž by kdokoliv zjistil, kde adresát reálně bydlí.

Tříměsíční pardon pro statisíce dlužníků? Mnohdy o možnosti ani nevědí

Už za pár dní dostanou čeští dlužníci šanci, která se nemusí nikdy opakovat. Stačí, když splatí původní dluh, nízký poplatek exekutorovi, a zbaví se tak exekuce. Takzvané milostivé léto by se mohlo týkat odhadem až 300 tisíc lidí, které stíhá soudní exekutor v souvislosti s dluhem vůči státu, obcím nebo organizacím, kde má stát podíl.

Dvě třetiny dlužníků žádají o finanční pomoc rodinu

Dlužníci, kteří chtějí uhradit své nedoplatky, se nejčastěji obracejí s žádostí o pomoc na členy rodiny. Jen necelá desetina dotázaných shání peníze u oficiálních poskytovatelů půjček. Vyplynulo to z průzkumu inkasní agentury M.B.A Finance.