Zkrátit dobu oddlužení z pěti let na tři roky je morální hazard, říká ekonom Rod
V Česku se chystá další velká změna v oddlužení. Podmínky osobních bankrotů se mají výrazně zmírnit. Ministerstvo spravedlnosti chce totiž zkrátit řízení z 5 let na 3 roky jak pro podnikatele, tak pro nepodnikatele. Odborníci však varují, že výsledkem těchto změn bude drastický propad návratnosti pohledávek, jenž bude mít negativní dopady na ekonomiku i společnost.
Politici chtějí změkčit podmínky insolvencí. Odborníci bijí na poplach
V Česku se chystá další velká změna v oddlužení. Podmínky osobních bankrotů se mají výrazně zmírnit. Ministerstvo spravedlnosti chce totiž zkrátit řízení z 5 let na 3 roky jak pro podnikatele, tak pro nepodnikatele. Odborníci však varují, že výsledkem těchto změn bude drastický propad návratnosti pohledávek, jenž bude mít negativní dopady na ekonomiku i společnost.
Konec falešných slev? Velká novela spotřebitelského práva je tu
Dne 6. ledna 2023 nabyla účinnosti zásadní novela zákona o ochraně spotřebitele a občanského zákoníku. Na základě ní vznikly podnikatelům nové povinnosti a významné změny čekají také na spotřebitele. Zákaz falešných slev a recenzí nebo otočené důkazní břemeno u reklamací. Souhrn toho nejdůležitějšího přináší článek právničky Petry Andresové.
Pravidla pro vracení zboží koupeného na internetu. Do kdy jej můžete vrátit?
Spousta lidí vybírá zboží raději na internetu z pohodlí domova. Nejenže se tak vyhnou předvánočním frontám při nákupu dárků, ale na e-shopech často narazí i na příznivější ceny než v kamenných prodejnách. Nevýhodou je ovšem fakt, že zákazník koupené věci uvidí až v momentě, kdy jsou mu doručeny, a nemusí tak odpovídat představám kupujícího či obdarovaného. Právnička Petra Andresová připomene, jaká postupovat, když chceme zboží koupené na internetu vrátit.
Nákupní horečka vrcholí: Pozor na podvodníky na internetu
Do Vánoc zbývá pár dnů a nákupní horečka vrcholí. Spousta z nás využívá nakupování v e-shopech, placení online a doručování přes různé přepravní společnosti. Někteří nakupují i na bazarech a přes sociální sítě. Na co si dát pozor? Jaké jsou současné trendy podvodníků? Poradí právnička Petra Andresová.
Milostivé léto II skončilo, chystá se další pardon. Pro koho bude?
V Česku po třech měsících skončilo druhé kolo takzvaného Milostivého léta, během nějž se lidé mohli zalevno zbavit exekucí na dluh u veřejných institucí. Podle odhadů Exekutorské komory jej ale využilo podstatně méně dlužníků, než tomu bylo, když akce probíhala poprvé.
Zkrácená doba oddlužení? 81 % hlasujících na sociálních sítích nesouhlasí
Jak dlouho má dlužník splácet v rámci oddlužení svůj dluh, než mu bude odpuštěn? Na tuto otázku jsme se ptali našich fanoušků na sociálních sítích. Nejvíce uživatelů hlasovalo pro variantu pěti let. Podstatná část respondentů je však přesvědčená, že by dlužníci měli svůj dluh splácet do té doby, než jej celý uhradí. Shrnutí výsledků hlasování, jež proběhlo na Facebooku a Twitteru Čechů v právu, jakož i na LinkedInu České asociace věřitelů, najdete v článku.
Stát přilepšil lidem na bydlení. Krok se ovšem nepříznivě dotkl věřitelů
V souvislosti se zdražováním energií rapidně vzrostly výdaje na bydlení. Vláda proto již podruhé v tomto roce navýšila takzvané normativní náklady, které jsou stěžejní pro výpočet příspěvků na bydlení. Vládní nařízení sice pomůže některým rodinám ve finanční tísni, avšak podle odborníků jinou skupinu obyvatel o peněžní prostředky připraví.
O Milostivé léto II je malý zájem. Exekutory o něj žádá jeden dlužník z tisíce
O pokračování Milostivého léta, v rámci něhož se mohou dlužníci výhodně zbavit některých exekucí, je menší zájem než poprvé. Vyplynulo to z ankety, kterou udělal server Češi v právu mezi soudními exekutory. Ti se shodují, že pokles zájemců je zatím rapidní. Oddlužovací akce trvá až do konce listopadu, a dlužníci tak mají šanci se exekutorům ještě přihlásit.
Ceny rostou, a mateřská nestačí. Jaké jsou možnosti přivýdělku pro ženy?
Paní Martina je na mateřské dovolené se svým druhým dítětem. Doposud s manželem vycházeli po finanční stránce poměrně dobře, ale s rostoucími cenami energií, pohonných hmot a dalším zdražováním se jejich finanční zásoby tenčí. Paní Martina by se proto ráda více podílela na přispívání do rodinného rozpočtu, avšak stále čerpá peněžitou pomoc v mateřství. Může vůbec legálně pracovat, aniž by o ni přišla?
Byt synovi, obraz sousedce. Na digitální dědictví se ale v závětích zapomíná
Stále více Čechů přemýšlí nad tím, co bude s jejich majetkem, až zemřou. Počet u notářů sepsaných závětí se pohybuje kolem 20 tisíc ročně. Lidé v posledních vůlích nejčastěji určují, komu připadnou nemovitosti, hodnotné předměty, peníze či sbírky. Jak ale upozorňuje advokát Pavel Strnad z Advokátní kanceláře Polverini Strnad, prakticky nikdo neřeší své digitální dědictví – tedy účty a prostředky u platebních systémů typu PayPal, sázkových kanceláří, kryptoměn či profily sociálních sítí influencerů. Pokud toto není v závěti uvedeno, běžně i milionová hodnota aktiv může snadno propadnout.
Lidí v insolvenci ubylo. Na obzoru je však rekordní nárůst
Za poslední čtvrtletí ubylo lidí, kteří se chtějí oddlužit. Vyplývá to z dat, jež zveřejnila analytická společnost InsolCentrum. Podle odborníků se ovšem jedná pouze o dočasné období. Třaskavá kombinace v podobě chystané novely insolvenčního zákona, inflace a energetické krize by mohla způsobit, že dojde k rekordnímu nárůstu oddlužení i insolvencí obecně.
Zkrácení doby oddlužení? Odnesou to věřitelé, shodují se odborníci
Připravovaná novela insolvenčního zákona by měla zkrátit dobu oddlužení z pěti let na tři roky. Mnoho dlužníků by takovouto změnu určitě přivítalo. Insolvence by se totiž zbavili za kratší dobu, a navíc by je to stálo méně peněz. Jenže, co se stane s dluhy, které během těchto tří let nestihnou uhradit? Ty zaplatí věřitelé ze svého. „Ke mně se nedostane ani polovina toho, co mi dluží. Stát nemyslí na lidi, kteří jsou v tomto případě poškození,“ říká pan Josef P., který marně čeká na peníze od třech dlužníků.
Změny ve výživném. Nově bude v rozmezí 8 až 20 % z čistého příjmu
Od začátku září platí při výpočtu výživného nová pomůcka. Ministerstvo spravedlnosti po dvanácti letech aktualizovalo tabulku, kterou by se měly soudy řídit při stanovení výše alimentů. Ta předchozí již prý neodpovídala soudní praxi. Všechny zásadní změny jsme pro vás shrnuli do článku.
Pojistky je třeba kontrolovat. Až 70 procent nemovitostí může mít problém
Ceny nemovitostí za poslední dobu raketově vzrostly. Zvýšily se i u panelákových bytů, a to dokonce v oblastech, kde lidé dříve bydlení tolik nevyhledávali. Majitelé ale často zapomínají na jednu věc: navýšit si částku u pojistek. Otálení se přitom může vymstít.
Neplatiči alimentů dostali stopku na hazard
Neplatíte výživné na své dítě? Nebudete moct sázet. Takový vzkaz dal stát neplatičům alimentů. Ti jsou od začátku července automaticky zahrnuti do rejstříku vyloučených osob z hazardních her. Do neveřejného systému tak přibylo kolem sedmi tisíc osob. Celkem je v něm zapsáno téměř 200 tisíc lidí.
Češi pečující o blízké jsou ohroženi chudobou. Nezvládají svou práci
Přibližně 200 tisíc lidí, kteří se dlouhodobě starají o své nemocné příbuzné, zažívají finanční tíseň. Nezvládají totiž pracovat na plný úvazek, a potýkají se tak s nedostatkem peněz. Na problém ukázal průzkum projektu Neviditelní. Podle něj se nejčastěji jedná o ženy mezi 36 a 64 lety.
Pivo před řízením? Tolerance alkoholu je při nehodě v zahraničí zrádná
Statisíce Čechů o prázdninách vyrážejí na dovolenou k moři. Jsou destinace, kde si řidiči mohou dopřát před jízdou určité množství alkoholu. I přes dodržení této míry se však člověk může dostat do problémů. „Pokud dojde k nehodě, alkohol může způsobit, že se automaticky staneme viníkem nebo spoluviníkem,“ říká v rozhovoru Tomáš Beck, výkonný ředitel a expert na odškodnění společnosti Vindicia.