Ukrajinec už nebude synonymum pro levnou pracovní sílu, říká sociolog. Sám ubytoval uprchlíka

„Jedna z věcí, která by se mohla změnit je, že slovo Ukrajinec přestane být synonymum pro levnou pracovní sílu. Mnozí si teď pod tímto slovem představí neohroženého prezidenta čelícího šílené světové velmoci,“ říká ve videorozhovoru sociolog a spolumajitel společnosti Behavio Jiří Boudal.

Spor o úhradu nové léčby? Někdy stačí změnit pojišťovnu

V ČR přibývá lidí, kteří žádají léčbu vážných onemocnění medikamenty a postupy, jež teprve čekají na schválení. Některé pojišťovny je ale odmítají proplácet. Expertky na zdravotní právo Barbory Steinlauf jsme se zeptali, jaké mají pacienti v těchto případech možnosti.

Oddlužovací akce i na daňové a správní exekuce? Věřím, že bude příští rok, říká Výborný

„Nechci spekulovat, jestli bude úspěchem, když se díky Milostivému létu zbaví exekuce deset tisíc lidí nebo padesát tisíc. Každý příběh, kdy se podařilo pomoct člověku, pro kterého byla exekuce dennodenním strašákem, mi říká, že Milostivé léto mělo smysl,“ vysvětluje v rozhovoru předseda podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení Marek Výborný (KDU-ČSL).

Vondráček: Zákonů máme mnoho. Neexistuje člověk, který by je všechny znal

Rozhovor s novým předsedou Ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny, Radkem Vondráčkem /ANO/

Ryba: Souseda si člověk nevybere, ale platit dluhy za něj musí

Česku by pomohla radikální změna přístupu k dlužníkům. Víme o hromadě lidí, kteří dluží programově, říká v rozhovoru František Ryba, ředitel Stavebního bytového družstva Krušnohor v Mostě. To spravuje kolem 22 tisíc bytů a je největším bytovým družstvem v Česku. Dlouhodobě vymáhá pohledávky od dvou tisíc dlužníků. A kromě lidí ve finanční nouzi jsou mezi neplatiči i lidé, kteří hluboko do kapsy nemají.

Kovanda: Česko čeká zdražování. Litr benzinu vystoupá na 40 korun

Energetická krize, rychlerostoucí inflace, ale i možné hromadné propouštění. Takové výhledy má Česko pro následující měsíce. „Dosud zdražovaly věci typu stavebních materiálů či ojetin, což jsou věci, které nepředstavují až tak zásadní věc z hlediska citlivosti lidí na jejich zdražování. Když ale vzrostou ceny potravin nebo energie, bez nichž se domácnosti neobejdou, tak lidé drahotu pocítí silně, “ říká mimojiné v rozhovoru Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády.

Veselá: Stát šest let říká dlužníkům, že jsou oběti věřitelů

„Stát nemá dostatek údajů o českých dlužnících,“ říká v rozhovoru Jarmila Veselá, insolvenční správkyně a jednatelka ze společnosti InsolCentrum, která se zaměřuje na problematiku insolvenčních řízení. Chybou je podle ní také to, že vláda už zhruba šest let říká, že dlužníci jsou oběti věřitelů a za své dluhy nemohou.

Půl milionu lidí pracuje v šedé ekonomice, část dobrovolně

Lidí, kteří pracují ve stínové ekonomice, je v Česku minimálně 214 tisíc. Reálné odhady však mluví o více než půl milionu. Tyto skupiny obyvatel nepřiznávají své příjmy buď vůbec, nebo jen minimální mzdu. Zbytek peněz pak od zaměstnavatele dostávají na ruku a nedaní je. Část lidí tuto cestu volí dobrovolně, například aby se skryla před věřiteli. Další části ale nic jiného nezbývá. „V některých regionech s vyšší nezaměstnaností nebo třeba na venkově, kde se práce hledá hůř, nemá člověk volby,“ říká v rozhovoru Kryštof Kruliš, předseda správní rady Spotřebitelského fóra, který je jedním z partnerů projektu Neviditelní. Cílem studie bylo zmapovat lidi ve stínu chudoby.

Petr dluží 68 milionů. Díky projektu mohl svou situaci řešit už za mřížemi

Vězni, kteří mají problém s dluhy, mohou svou situaci řešit již za mřížemi. Pomáhá jim v tom vězeňská služba spolu se sociálními kurátory a neziskovou organizací Lighthouse. Jedním z jejich klientů byl i Petr. Ten má na krku 24 exekucí a aktuální výše dluhu přesahuje 68 milionů korun.

Jana reklamovala opravu zubu dvakrát. Jak v takovém případě postupovat?

Reklamovat se dají nejen rozlepené boty či nefunkční elektrospotřebič, ale i zdravotní zákrok. Své o tom ví pětadvacetiletá Jana z Prahy. Ta si před rokem a čtvrt při pádu na kolečkových bruslích poranila obličej. „Spadla jsem bohužel tak nešikovně, že to odnesly i dva přední zuby. Zubař mi vysvětlil, že odumřely a časem ztmavnou. Nabídnul mi fazety, což jsou jakési zubní kryty, které měly defekt zamaskovat,“ popisuje Jana.

Sólorodiče začali vyhledávat exekutory. Kvůli náhradnímu výživnému

Samoživitelé mohou od července žádat o takzvané náhradní výživné. Podmínkou ale je, že už výživné aktivně vymáhají. Na exekutory se tak začínají obracet i sólorodiče, kteří od expartnera neviděli výživné dlouhé roky. Pokud samoživitel podmínku aktivního vymáhání splní, a přesto z peněz pro dítě nic neuvidí, bude mu finančně vypomáhat stát. Dostat může nejvýše 3 tisíce korun měsíčně, a to až na dva roky. Úřady práce budou následně peníze po neplatiči vymáhat.

Osobních bankrotů ubylo, dlužníci zřejmě vyčkávají na novelu

Zadlužení Češi podali od ledna do konce června 8 314 žádostí o osobní bankrot. Je to o 11 % méně než loni. Čím je to způsobeno a dá se očekávat, kdy čísla porostou? I na to v rozhovoru odpovídala Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Věci ztracené v MHD? K majitelům se jich vrátí třetina

Zapomněli jste v pražské hromadné dopravě batoh nebo jinou věc? Pak máte zhruba třicetiprocentní šanci, že se s ní ještě setkáte. Lidé loni nahlásili 5,5 tisíce ztracených věcí, našla se třetina.

Na chráněný účet exekutor nemůže. Jak si ho zařídit?

Lidé v exekucích si budou moci od začátku července zřídit takzvané chráněné účty. Na nich se budou schraňovat peníze, které exekuci nepodléhají a jsou určeny k uspokojování životních potřeb dlužníka a jeho rodiny. Na chráněný účet je možné bezhotovostně převést jednorázovou výplatu trojnásobku životního minima či nezabavitelné částky ze mzdy či jiných příjmů. „Hotovostní vklady na chráněný účet možné nejsou,“ říká Filip Hanzlík, náměstek výkonné ředitelky České bankovní asociace. Co je potřeba doložit k tomu, aby banka chráněný účet zřídila, a jak dlouho to trvá? I na to odpovídal v rozhovoru pro server Češi v právu.

Staněk: Exekuční novela je velká sbírka negativ

„Pokud se zavedou zálohy na exekuce, pohledávky kolem pěti až deseti tisíc korun, se přestanou vymáhat. Věřitelům se to totiž nevyplatí,“ varuje v rozhovoru Pavel Staněk, prezident České asociace věřitelů.

Lukl: Obce mají ve vymáhání svázané ruce. Tříleté oddlužení nechtějí

„Zkrácením oddlužení vysíláme signál o tom, že dluhy se odpouštějí, což je extrémně nefér vůči poctivě splácejícím. V obci musíme hradit komunální odpad, elektřinu, plyn, vodu. Pokud někdo neplatí, tak to musí uhradit ostatní,“ říká v rozhovoru předseda Svazu měst a obcí František Lukl, který je zároveň starostou Kyjova. Svaz si nedávno nechal zpracovat průzkum ohledně návrhu novely insolvenčního zákona. Ten počítá s plošným oddlužením pro všechny již za tři roky.

Vlasy si nikdo sám neostříhá, ale na sestavení smlouvy si troufá kdekdo

„Češi advokáty vyhledávají spíše až v okamžiku, kdy jim opravdu teče do bot. Chybí u nás kultura právní prevence. Jakýsi pocit, že využívat právo je normální,“ říká v rozhovoru Vojtěch Sucharda, advokát z kanceláře Arrows a zakladatel projektu Právo k lidem. Na polovinu června chystá veřejnou debatu na téma právní gramotnosti. Ta je totiž v Česku tragická. Rád by přispěl k nové národní strategii po vzoru té, která má zvýšit finanční gramotnost. A nechápe, že se problémem ještě nikdo uceleně nezabývá.

Černí pasažéři dluží v Ústí na pokutách přes čtvrt miliardy

Pokud by se Dopravnímu podniku v Ústí nad Labem podařilo vymoci všechno, co mu černí pasažéři dluží na pokutách, mohl by si koupit 35 dvanáctimetrových autobusů. Anebo 15 trolejbusů. Boj s hříšníky ale zatím prohrává.