Počet osobních bankrotů v červenci vzrostl na dvojnásobek

V červenci letošního roku bylo v Česku vyhlášeno celkem 2 102 osobních bankrotů, což představuje zhruba dvojnásobek bankrotů schválených v předchozím měsíci a vůbec nejvyšší počet od roku 2008, kdy byl tento institut zaveden. Vzrostl také počet návrhů na oddlužení, kterých bylo v minulém měsíci podáno přes 2 600. Zvýšený zájem patrně souvisí s červnovou změnou pravidel oddlužení, díky které se stalo dostupné více lidem. Informace vyplývají z analýzy, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

V minulém měsíci bylo vyhlášeno celkem 2 102 osobních bankrotů, tedy o 1 176 více než v červnu a vůbec nejvíce v historii. Historicky nejvyšší byl také počet návrhů na osobní bankrot, kterých bylo podáno 2 653. To je o 441 více než v předchozím měsíci a dokonce o 1 805 více než v květnu, tedy posledním měsíci před účinností novely insolvenčního zákona, která zmírnila podmínky oddlužení.

„Během července se naplno projevily dopady novely insolvenčního zákona. Počet vyhlášených osobních bankrotů koresponduje s výrazným zvýšením počtu návrhů na osobní bankrot, který jsme zaznamenali během června. Vzhledem k pokračujícímu růstu počtu podaných návrhů očekáváme v dalších měsících podobně vysoký počet osobních bankrotů, případně i vyšší,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Nejvíce osobních bankrotů bylo v červenci vyhlášeno v Ústeckém kraji (296), v Moravskoslezském kraji (257) a ve Středočeském kraji (218). Nejméně naopak v Karlovarském kraji (71), na Vysočině (89) a ve Zlínském kraji (90).

Za posledních dvanáct měsíců bylo vyhlášeno celkem 13 696 osobních bankrotů, což je o 985 více než v předchozím období. Zároveň bylo podáno 15 506 návrhů na oddlužení, meziročně o 2 633 více. Počet osobních bankrotů se meziročně zvýšil o 8 %, počet návrhů na osobní bankrot vzrostl dokonce o 20 %.

Rekordní byl také počet oddlužení podnikatelů

V červenci letošního roku bylo vyhlášeno celkem 915 bankrotů fyzických osob podnikatelů, což je rovněž nejvyšší počet v historii. Nejvíce bankrotů  bylo vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (139 bankrotů) a v Ústeckém kraji (138 bankrotů), nejméně naopak na Vysočině (29 bankrotů) a ve Zlínském kraji (31 bankrotů). V těchto 4 krajích přitom bylo vyhlášeno také nejvíce, respektive nejméně bankrotů v období posledních 12 měsíců. Počet bankrotů podnikatelů se meziročně ve 4 krajích snížil a v 9 se zvýšil nebo stagnoval. Největší pokles zaznamenal Jihomoravský kraj (22 %) a Středočeský kraj (-15 %). Naopak k největšímu nárůstu došlo v Královéhradeckém kraji (23 %) a Ústeckém kraji (12 %).


Autor: REDAKCE, TZ společnosti CRIF – Czech Credit Bureau

Přečtěte si také

Martin Musil: Kvůli změnám v exekucích poklesla na Slovensku...

V posledních letech došlo na Slovensku hned k několika zásadním změnám v oblasti vymáhání dluhů. Po kompletní proměně exekučního systému, kdy jsou pohledávky nově přidělovány exekutorům rovnoměrně podle trvalého bydliště dlužníka, byl nedávno schválen zákon o povinném zastavování starých exekucích a zásadní úpravou prošla i oblast osobních bankrotů. Jelikož se o podobných změnách uvažuje i v České republice, zeptali jsme se Martina Musila, prezidenta Asociace slovenských inkasních agentur a výkonného ředitele společnosti Intrum Slovakia, jak tyto změny hodnotí a jaké dopady u našich sousedů mezitím přinesly.

Kdo chce opravdu mazat své dluhy, tak činí. Zbývají nepoctivci, kterým...

V diskuzích o osobních bankrotech se objevuje dělení dlužníků na poctivce, kteří mají dobrou vůli, a na ty, kterým není nic svaté. Podle řady politiků je těm poctivým třeba ještě více ulevit, aby dostali šanci odrazit se ode dna. Jenže kdo chce opravdu splácet, tak splácí a do dluhů už nepadá. Potvrzují to aktuální statistiky, stačí si je přečíst selským rozumem. Zůstávají víceméně už jen „asociálové“, kteří nikdy nebudou chtít vystoupit ze stínů šedé ekonomiky.

Video: Místo aby slavili představení nového produktu...

S Ondřejem se setkáváme v jeho pražské kanceláři. Pozval nás sem, aby se s námi podělil o svůj příběh, kdy se svými společníky ve snaze přijít na trh s novým produktem, který by lidem šetřil výdaje za elektřinu, nakonec kvůli podvodu přišli o velkou část svých peněz.