Nákupní horečka vrcholí: Pozor na podvodníky na internetu
Do Vánoc zbývá pár dnů a nákupní horečka vrcholí. Spousta z nás využívá nakupování v e-shopech, placení online a doručování přes různé přepravní společnosti. Někteří nakupují i na bazarech a přes sociální sítě. Na co si dát pozor? Jaké jsou současné trendy podvodníků? Poradí právnička Petra Andresová.
Úraz na zledovatělém chodníku. Kdy je nárok na bolestné?
Mrazivé dny, při nichž silnice a chodníky připomínají spíše kluziště, se každou zimu opakují hned několikrát. Pokud vlastník chodníku zledovatělý povrch neposype, je jen otázkou času, kdy dojde k nehodě. Jak postupovat v případě, když člověk na neudržovaném místě uklouzne a stane se mu úraz, poradíme v následujícím článku.
Bez střechy i bez peněz. Co dělat s nepoctivými řemeslníky?
Pan Zdeněk zaplatil zálohu na opravu střechy, ale nedočkal se ničeho, jelikož tesař použil peníze na úhradu svých přechozích dluhů. Zdeněk teď nemá ani novou střechu, ani peníze. Co může dělat a na co si dát při sjednávání smluv s řemeslníky pozor?
Jak podat žalobu na neplatiče dluhů? Přinášíme vám návod
Nehradí vám nájemník nájemné? Nebo vám klient dluží za službu či zboží, a vy nevíte, co si v této situaci počít? Poradíme vám. Ve druhém díle našeho seriálu STRUČNĚ A JASNĚ se podíváme na to, jak podat žalobu na neplatiče dluhů.
Jak se můžu jmenovat? Zákonné limity jmen a příjmení
Od letoška je účinná novela zákona o matrikách, která ženám umožňuje bez prokazování důvodu používat nepřechýlenou variantu příjmení. Jaké další možnosti úprav jména či příjmení zákon připouští? Na to se podívala právnička Petra Andresová.
Kamery na pracovišti aneb může mě zaměstnavatel sledovat?
Kamerový systém na monitorování zaměstnanců dnes funguje již v celé řadě podniků. Zaměstnavatel má sice právo chránit svůj majetek a kontrolovat zaměstnance, avšak na druhé straně platí, že pracovníci mají právo na soukromí. Co je tedy víc? Čí zájmy jsou přednější? Pojďme se podívat, jestli a za jakých podmínek může zaměstnavatel nainstalovat na pracovišti kamery a kdy se proti tomu může zaměstnanec bránit.
Expřítel je cizinec a neplatí na dceru. Pomůže mi stát?
Příběh osmadvacetileté Denisy začal velkou láskou a skončil ignorací a neplacením výživného na společnou dceru. Takových případů jsou statisíce. Ten Denisy je ale v jednom specifický. Jejím expartnerem a otcem tříleté Eden (jména byla na přání změněna – pozn. redakce) je totiž Izraelec žijící v Tel Avivu, což situaci značně komplikuje.
Ceny rostou, a mateřská nestačí. Jaké jsou možnosti přivýdělku pro ženy?
Paní Martina je na mateřské dovolené se svým druhým dítětem. Doposud s manželem vycházeli po finanční stránce poměrně dobře, ale s rostoucími cenami energií, pohonných hmot a dalším zdražováním se jejich finanční zásoby tenčí. Paní Martina by se proto ráda více podílela na přispívání do rodinného rozpočtu, avšak stále čerpá peněžitou pomoc v mateřství. Může vůbec legálně pracovat, aniž by o ni přišla?
Byt synovi, obraz sousedce. Na digitální dědictví se ale v závětích zapomíná
Stále více Čechů přemýšlí nad tím, co bude s jejich majetkem, až zemřou. Počet u notářů sepsaných závětí se pohybuje kolem 20 tisíc ročně. Lidé v posledních vůlích nejčastěji určují, komu připadnou nemovitosti, hodnotné předměty, peníze či sbírky. Jak ale upozorňuje advokát Pavel Strnad z Advokátní kanceláře Polverini Strnad, prakticky nikdo neřeší své digitální dědictví – tedy účty a prostředky u platebních systémů typu PayPal, sázkových kanceláří, kryptoměn či profily sociálních sítí influencerů. Pokud toto není v závěti uvedeno, běžně i milionová hodnota aktiv může snadno propadnout.
Smí zaměstnavatel Evě nařídit, aby mlčela o výši mzdy?
Může zaměstnavatel chtít, abych mlčela ohledně výše mzdy? A hrozí mi postih, když to poruším? Tyto otázky trápí pětadvacetiletou Evu z Brněnska. Obrátila se proto na poradnu serveru Češi v právu.
Změny ve výživném. Nově bude v rozmezí 8 až 20 % z čistého příjmu
Od začátku září platí při výpočtu výživného nová pomůcka. Ministerstvo spravedlnosti po dvanácti letech aktualizovalo tabulku, kterou by se měly soudy řídit při stanovení výše alimentů. Ta předchozí již prý neodpovídala soudní praxi. Všechny zásadní změny jsme pro vás shrnuli do článku.
VIDEO: Co je to úpadek? Vysvětlí odborníci z Arrows
Co znamená insolvence, jak probíhá a jak v případě, že se do ní dostanete, postupovat? Na tyto a další otázky přináší odpovědi videoseriál, který pro vás připravili odborníci z advokátní kanceláře Arrows. V prvním díle vysvětlí, co to znamená, když je člověk v úpadku.
Pojistky je třeba kontrolovat. Až 70 procent nemovitostí může mít problém
Ceny nemovitostí za poslední dobu raketově vzrostly. Zvýšily se i u panelákových bytů, a to dokonce v oblastech, kde lidé dříve bydlení tolik nevyhledávali. Majitelé ale často zapomínají na jednu věc: navýšit si částku u pojistek. Otálení se přitom může vymstít.
Prodáváte věci na internetu? Může jít o neoprávněné podnikání
Když se Andree ve skříni začalo hromadit oblečení po malém synovi, objevila kouzlo internetových bazarů. Některé matky byly ochotné za obnošené značkové kousky zaplatit dokonce stejnou cenu, jako byla ta původní. A Andrea si tak prodejem každý měsíc přišla na několik set korun k rodičovskému příspěvku. Později ovšem přišla na to, že vydělat se dá i daleko víc. Ve výprodejích začala ve velkém skupovat nové zlevněné zboží, které na internetu prodávala s přirážkou. Nedávno ji ale zaskočila kamarádka s upozorněním, že se jí bazarový koníček může vymstít – mohlo by totiž jít o podnikání, na které by si měla zřídit oprávnění.
Učitelem na dobu určitou aneb na prázdniny nezaměstnaný?
Na naši poradnu se s dotazem obrátila paní Irena, která od 22. srpna 2022 nastoupila do nového zaměstnání jako učitelka. Podepsala smlouvu na dobu určitou do 30. června 2023 s příslibem, že jí po prázdninách bude smlouva prodloužena. Paní Ireně se ale nelíbí, že by měla strávit červenec a srpen příštího roku na Úřadu práce nebo po brigádách. Obrátila se tedy na naši poradnu s dotazem, zda je tento postup v souladu se zákonem.
Kdy může rodič vydědit své dítě? Důvodů je šest
Rodinné vztahy se někdy zkomplikují. Může se stát, že rodič z nějakého důvodu nechce, aby po něm dědilo jeho dítě. Pojďme se podívat, kdy a za jakých podmínek je to možné. Třetí díl dědického seriálu se věnuje vydědění.
STRUČNĚ A JASNĚ: Co dělat, když je váš dlužník v insolvenci?
Portál Češi v právu a Česká asociace věřitelů přinášejí nový videoseriál STRUČNĚ A JASNĚ. Ten bude za pomoci animace a věcného výkladu vysvětlovat právní či ekonomickou problematiku, jejíž znalost je zásadní pro běžný život každého z nás. Začínáme oblastí insolvenčního řízení.
Úmorná práce ve vedrech. Má zaměstnanec právo na úlevy?
Českou republiku opět zasáhlo tropické počasí. Teploty šplhají k 40 stupňům Celsia, a občas může jít dokonce i o zdraví. Ti šťastnější v těchto dnech čerpají dovolenou, ovšem většina lidí chodí do práce. Musí zaměstnavatel s ohledem na počasí přizpůsobit podmínky na pracovišti? Na co má zaměstnanec nárok? Pojďme se na to podívat.