Jak dlouho čekat na vrácení dluhu aneb nástrahy promlčení

Na naši poradnu se obrátila paní Ivana. Ta před pár lety půjčila své kamarádce finanční obnos, který jí ale dodnes nevrátila, přestože opakovaně slibuje, že tak učiní „po příští výplatě“.  Jak má paní Ivana postupovat a na co si má dát pozor? Může být její nárok promlčený?

Bez střechy i bez peněz. Co dělat s nepoctivými řemeslníky?

Pan Zdeněk zaplatil zálohu na opravu střechy, ale nedočkal se ničeho, jelikož tesař použil peníze na úhradu svých přechozích dluhů. Zdeněk teď nemá ani novou střechu, ani peníze. Co může dělat a na co si dát při sjednávání smluv s řemeslníky pozor?

Expřítel je cizinec a neplatí na dceru. Pomůže mi stát?

Příběh osmadvacetileté Denisy začal velkou láskou a skončil ignorací a neplacením výživného na společnou dceru. Takových případů jsou statisíce. Ten Denisy je ale v jednom specifický. Jejím expartnerem a otcem tříleté Eden (jména byla na přání změněna – pozn. redakce) je totiž Izraelec žijící v Tel Avivu, což situaci značně komplikuje.

Smí zaměstnavatel Evě nařídit, aby mlčela o výši mzdy?

Může zaměstnavatel chtít, abych mlčela ohledně výše mzdy? A hrozí mi postih, když to poruším? Tyto otázky trápí pětadvacetiletou Evu z Brněnska. Obrátila se proto na poradnu serveru Češi v právu.

Prodáváte věci na internetu? Může jít o neoprávněné podnikání

Když se Andree ve skříni začalo hromadit oblečení po malém synovi, objevila kouzlo internetových bazarů. Některé matky byly ochotné za obnošené značkové kousky zaplatit dokonce stejnou cenu, jako byla ta původní. A Andrea si tak prodejem každý měsíc přišla na několik set korun k rodičovskému příspěvku. Později ovšem přišla na to, že vydělat se dá i daleko víc. Ve výprodejích začala ve velkém skupovat nové zlevněné zboží, které na internetu prodávala s přirážkou. Nedávno ji ale zaskočila kamarádka s upozorněním, že se jí bazarový koníček může vymstít – mohlo by totiž jít o podnikání, na které by si měla zřídit oprávnění.

Josef odevzdal naditou peněženku, nálezné nedostal. Může ho vymáhat?

Má nálezce ztracené věci vždy nárok na odměnu? Touto otázkou se nyní zabývá Josef z malé obce v jižních Čechách. Při cestě na kole do práce objevil ve stoce vedle silnice peněženku a v ní 38 tisíc korun. Podle osobních dokladů nebylo složité majitele vystopovat, a tak se ihned vypravil do vedlejší vsi nález vrátit.

Renátu pozval přítel na dovolenou. Po rozchodu začal peníze vymáhat

Pozval ji na dovolenou, pak přišel rozchod, a teď chce peníze vrátit. Slečně Renátě z Brna vyhrožuje její expřítel žalobami. Důvodem je společná dovolená za desetitisíce, kterou pro oba zaplatil. Po ukončení vztahu ale změnil názor a požaduje, aby mu část platby poslala na účet.

Musí otec platit výživné na věčného studenta?

Musím platit výživné na již dospělého syna, který střídá školy, ale dosud žádnou nevystudoval? S tímto dotazem se na server Češi v právu obrátil Miloš z Plzně. Jeho synovi bude za pár měsíců dvacet let.

Přítelkyni dal prsten a zjistil nevěru. Může ho chtít vrátit?

„Vracet si dary po rozchodu není důstojné,“ myslel si dlouhá léta dvaatřicetiletý Daniel z východních Čech. Jeho poslední vztah ho však zřejmě přivedl ke změně názoru, a tak napsal do poradny serveru Češi v právu.

Návrat do práce po rodičovské. Má matka nárok na zkrácený úvazek?

„Za tři měsíce bych se měla po rodičovské dovolené vrátit do původního zaměstnání, ale bojím se, že nebudu plný úvazek spolu s péčí o tříletého syna zvládat. Musí mi zaměstnavatel vyjít vstříc, pokud ho požádám o půlúvazek?“ zajímá Pavlínu z Prahy.

Kdysi zakázaná propadná zástava: jaké nebezpečí skrývá?

Pan Vladimír dostal zajímavou investiční nabídku na rozšíření svého podnikání, ale chybí mu 150 000 korun. Zjišťoval si možnosti půjčení peněz a zaujala ho nabídka auto zastavárny, která umožňuje dát do zástavy vlastní vůz oproti zapůjčení finančního obnosu. Zarazilo ho ovšem ustanovení, že při prodlení s plněním zajištěné pohledávky zástava propadne zástavnímu věřiteli. V naší poradně se nás proto zeptal, jestli je takové ujednání možné a na co si před podpisem zástavní smlouvy dát pozor.

Chcete darovat byt dítěti? Bez souhlasu soudu se vám to nepodaří

Paní Soňa se rozvádí a v rámci vypořádání společného jmění manželů se s manželem dohodli, že by společný byt „přepsali“ na jejich patnáctiletou dceru. Obrátila se proto na naši poradnu s dotazem, zda je tento postup možný, když dceři ještě nebylo 18 let.

Chlubivý otčím slíbil Patrikovi peníze na auto. Může syn obnos vymáhat?

Můžu vymáhat, pokud mi otčím něco veřejně slíbil? S tímto pro někoho možná zvláštním dotazem se na server Češi v právu obrátil pětadvacetiletý Patrik z malé obce poblíž Prahy. Partner jeho matky údajně rád dává na odiv, že neví, co s penězi. Snobské chování mu nevlastní syn nevyčítá, vadí mu ale, že otčím se chlubí i věcmi, které se nezakládají na pravdě.

Neabsolvoval lékařskou prohlídku a skončil ve zkušebce. Může zaměstnavatel odmítnout zaplatit mzdu?

Pan Jiří v prosinci nastoupil do nového zaměstnání jako hypoteční poradce. Po 16 dnech však dostal výpověď ve zkušební době. Zaměstnavatel Jiřímu navíc oznámil, že odpracované hodiny mu nemusí zaplatit, protože Jiří neabsolvoval vstupní lékařskou prohlídku, a tím pádem neměl platnou pracovní smlouvu. Je takovýto postup zaměstnavatele v pořádku? A jaké povinnosti se pojí s lékařskými prohlídkami?

Markétin expřítel vyhlásil bankrot. Přijde o peníze, které mu půjčila?

„Po zkušenostech co mám, už bych peníze nepůjčila ani sestře nebo nejlepší kamarádce,“ říká s trochou nadsázky v hlase sedmadvacetiletá Markéta z Chomutova. Té se po ročním vztahu tehdejší přítel svěřil, že nemá peníze na zaplacení daní a zřejmě si kvůli tomu bude muset vzít půjčku.

Podvodník připravil studentku o 20 tisíc. Jak nenaletět při shánění bydlení?

Už za pár dní dostanou čeští dlužníci šanci, která se nemusí nikdy opakovat. Stačí, když splatí původní dluh, nízký poplatek exekutorovi, a zbaví se tak exekuce. Takzvané milostivé léto by se mohlo týkat odhadem až 300 tisíc lidí, které stíhá soudní exekutor v souvislosti s dluhem vůči státu, obcím nebo organizacím, kde má stát podíl.

Bývalý vězeň využil insolvence. Díky práci ve školce splatí všechny dluhy

Majetková trestná činnost spojená s užíváním drog přivedla třicetiletého Milana z Prahy až do vězení. Navíc si nasekal dluhy ve výši 130 tisíc korun. Mimo jiné i tím, že jezdil načerno. Za mřížemi, kde strávil dva roky, si vše uvědomil a rozhodl se, že se závislostí skoncuje. K nastartování nového života mu nyní pomáhá spolek Lighthouse. Ten s ním sepsal i žádost o oddlužení.

Nájemník byt zdevastoval, pak odjel do Itálie

Když se Jana dostala do Prahy na vytouženou architekturu, její rodiče se rozhodli v hlavním městě koupit garsonku na hypotéku. Byt sloužil k tomu, aby dcera měla klid na učení a nemusela se těsnit s několika spolubydlícími na koleji. Až by si jednou Jana pořídila rodinu a přestěhovala se do většího, měli by místo, kde by se mohli při návštěvách hlavního města ubytovat.