Podvodník připravil studentku o 20 tisíc. Jak nenaletět při shánění bydlení?

Studentka Eva musela na svém studijním pobytu v Belgii řešit nečekaný problém. Při hledání bydlení narazila na podvodníka, kterému zaplatila zálohu 800 euro (asi 20 200 korun), ale slibovaného bytu se nedočkala. Tento příběh není podle české ambasády v Belgii rozhodně ojedinělý.

Eva jela v rámci programu Erasmus+ studovat na křesťanskou universitu LUCA School of Arts. Agentura, kterou jí škola doporučila, měla už všechny byty obsazené, a bydlení si tak musela shánět sama.

Hledala jsem na spoustě webových stránek, ale pak jsem se na doporučení kamarádky přidala do několika facebookových skupin, kde se také byty nabízejí, a vložila jsem tam poptávku,“ popsala Eva serveru Češi v právu. Zaujal jí byt Veroniky Calicis, byl za rozumnou cenu a blízko školy.

Paní mě propojila i s mou 'nastávající ' spolubydlící, která mi poslala video bytu, který vypadal stejně jako na fotografiích od paní. Tuto paní Veroniku jsem si ještě ověřovala ve vyhledávači na internetu a zjistila jsem, že je majitelkou firmy pronajímající nemovitosti v Bruselu,“ pokračovala Eva.

Veronika jí poslala i kopii svého občanského průkazu. „Na základě dohody, podpisu smlouvy o pronájmu bytu na dobu od 11.9. 2021 do 31.1.2022 a podpisu smlouvy o blokaci kauce v bankovním účtu, jsem na daný bankovní účet vlastněný bankou odeslala 800 euro,“ popsala dále Eva.

Údajná majitelka bytu po týdnu poslala potvrzení o přijetí platby, které podle Evy působilo spíše jako čestné prohlášení, navíc v něm byly chybně uvedeny údaje.

Z toho důvodu a také proto, že začala odpovídat jen zřídka a ani spolubydlící nereagovala, jsem začala hledat hlouběji a zjistila jsem, že na Facebooku je ještě jeden profil se stejným jménem a fotkami, který ale působil věrohodněji,“ vypráví Eva.

Se skutečnou Veronikou Calicis se spojila a odeslala jí veškerou dokumentaci komunikace s osobou, která se za ní vydávala. Ukázalo se, že majitelce bytů někdo odcizil doklady i identitu. Škola poté Evě doporučila obrátit se na banku, aby peníze vrátila zpět. Ta to však odmítla. Evin známý u české policie studentce poradil konfrontovat podvodníka.

Zároveň mi bylo doporučeno zajít na lokální oddělení kriminální policie, kde jsem případ nahlásila a momentálně je v šetření. Pokud je mi dobře známo, ještě se nepodařilo dohledat identitu skutečného podvodníka. Naději na získání peněz popravdě nemám,“ uzavřela Eva.

Případů je více, peníze nikdo nevrátí

Velvyslanectví v Bruselu před podvodnými pronájmy varuje i na svých webových stránkách. Stejně jako v případu Evy k nim prý zpravidla dochází tak, že zájemce si on-line najde ubytování, vstoupí do kontaktu s údajným ubytovatelem elektronicky a po virtuální prohlídce objektu podepíše smlouvu, pošle scany osobních dokladů a převede nájem a kauci dopředu.

Následně při příjezdu do Bruselu zjistí, že ani pronajímatel, ani byt neexistují. Policie ani konzulární úsek nemá možnost pomoci s ohledem na to, že se při převodu jedná o dobrovolný skutek. Peníze vám tak nikdo s největší pravděpodobností nevrátí,“ upozorňuje konzulární úsek ambasády.

Studentům a zájemcům o krátkodobé bydlení radí, aby nikam neposílali kopie osobních dokladů, nepřeváděli peníze dopředu neznámým lidem, ověřili si pravost nabídky a neuzavírali smlouvy, aniž by znali identitu druhé strany.

Zbývá už jen policie

Server Češi v právu se obrátil pro radu i na Evropské spotřebitelské centrum. Poradce pro komunikaci Ondřej Tichota doporučuje, aby byli lidé obezřetní a při hledání bydlení na Facebooku si prověřovali, zda nekomunikují s falešnou stránkou.

 „Lze také porovnat zaslané číslo účtu s účtem, který uvádí web pronajímatele, případně ho vložit do vyhledávače, zda se s ním nepojí podvod (lze použít anglické slovo scam nebo fraud) a podobně. Někdy je ověřování opravdu složité, postupy podvodníků bývají velmi sofistikované a někdy je těžké podvod odhalit,“ řekl Tichota. „V případě, že se člověk obětí podvodu stane, nezbývá než odkázat na policii,“ dodal.

Michaela HladkáObčanské poradny Proxima Sociale bohužel soudí, že Eva nemá příliš možností. „Jedinou je oznámit věc policii, což udělala. Ale jak sama uvádí, zatím není známa ani identita podvodníka, a tudíž policie nic moc nezmůže. V této situaci mě nenapadá žádné další řešení,“ dodala Hladká.

Podvodníci podle ní bývají často o krok napřed před oběťmi podvodu. Pro server Češi v právu však popsala několik kroků, které pomohou případným nepříjemnostem předejít. „Základním pravidlem je začít řešit ubytování včas, nenechat záležitost s bydlením na poslední chvíli, může se pak lehce stát, že pod tlakem okolností přistoupíme na podmínky, na které za normálních okolností přistoupit nechceme,“ uvedla.

Ubytování na kolejích podle ní nese nejmenší riziko. Na většině je však nutné domluvit si ubytování jeden semestr dopředu. „Většina univerzit má také podmínku pobytu na koleji alespoň 40 týdnů, tedy celý školní rok. Některé školy nabízejí i 20 až 22 týdnů. V každém případě je nutné spojit se včas s přijímací univerzitou a požádat ji o informace, případně o přesměrování na spolky, které se starají o zahraniční studenty a mohou s ubytováním pomoci,“ dodala.

Za relativně bezpečné pokládá i ověřené platformy, jako je Airbnb, Student room flat, kteří mají obvykle pronajímatele prověřené. „Lze se také obrátit na ESN (Erasmus Student Network) a poprosit o pomoc při hledání bydlení, nebo se obrátit na studenty, kteří už bydlí a hledají k sobě nájemníka,“ uvedla Hladká.

Při výběru vhodného bydlení by si podle ní měli studenti dávat pozor na podezřele nízké ceny (například až o třetinu levnější ubytování ve srovnání s podobným ubytováním v okolí), absenci telefonu na majitele a komunikaci pouze emailem, nemožnosti osobní prohlídky a žádosti o zálohu předem.

Nic neplatit předem

V ideálním případě neplatit nic předem, a když už, tak předtím sjednat smlouvu, která bude oboustranně podepsaná. Je možné bookovat bydlení předem, ale doporučuji nic neplatit, ani nepodepisovat jakoukoli smlouvu (nájemní, smlouvu o smlouvě budoucí) bez osobní prohlídky. Fotografie ubytování mohou být zcela mimo realitu,“ podotkla Hladká.

Nájemník si může vyžádat občanský průkaz pronajímatele a mít jeho kopii. „Pro pronajímatele by to neměl být problém, on po vás jistě bude chtít to samé. Ideální je také sepsat takzvaný předávací protokol, který chrání obě smluvní strany proti pozdějším sporům. Tento dokument písemně zachycuje stav nemovitosti v době jejího předání do nájmu,“ uvedla.

Podobný postup navrhla i právnička Alena Máčováasociace Sdružení obrany spotřebitelů. „Je určitě důležité, aby si zájemce podnájem nejdříve osobně prohlédl a až po podepsání smlouvy zaplatil jakoukoli zálohu. Pokud žádá pronajímatel dopředu takto vysokou částku, je to velice podezřelé. Skutečného majitele nemovitosti lze také prověřit v katastru nemovitostí,“ napsala.


Autor: Lucie Havlišová

Zdroj foto: redakce