Jste finančně gramotní? Ovládat musíte těchto sedm oblastí

Ovládáte sedm základních oblastí finančních znalostí a dovedností? Pokud ano, pak jste finančně gramotní a my vám gratulujeme. Co konkrétně musíte znát a umět? Dozvíte se v článku a také v našem videu STRUČNĚ A JASNĚ.

Zákazník nezaplatil za práci. Můžu zabránit zastavení exekuce?

Pan Miloš je řemeslník – obkladač, který pracuje „sám na sebe“ jako OSVČ. V posledních letech se mu několikrát stalo, že zákazník nezaplatil. V pěti případech musí dokonce peníze vymáhat pomocí exekuce. Ve třech případech se však ani tak zatím nedomohl ničeho. Nyní se dozvěděl, že by dlouholeté bezvýsledné exekuce měly být zastaveny. Dá se tomu zabránit?

Otec podepisuje nesmyslné smlouvy. Lze ho omezit ve svéprávnosti?

Na naši poradnu se obrátil pan František s rodinným problémem. Jeho otci je přes osmdesát let a trpí počínající stařeckou demencí a Alzheimerovou chorobou. Bohužel se už několikrát stalo, že uzavřel smlouvu, aniž by věděl, k čemu se přesně zavazuje. Pan František by takovým situacím rád předešel a tak zvažuje, že otce nechá omezit ve svéprávnosti.

Škoda na služebním autě zaměstnavatele, kdo nese následky?

Nemusíte být zrovna řidičem z povolání, abyste měli k dispozici služební auto. Je ovšem třeba důsledně rozlišovat, zda jej využíváte pouze k výkonu práce nebo také pro soukromé účely. Kdo a jak odpovídá při způsobení škody na vozidle? 

Nevyzvedli jste zboží na dobírku? E-shop po vás může chtít peníze

Objednali jste si z e-shopu zboží na dobírku, ale nakonec si ho nepřevzali? Podobných případů ruku v ruce se stoupajícími prodeji na internetu přibývá. Pokud jste si ovšem mysleli, že na vás prodávající nemá žádné páky, jste na omylu. Rozhodně nemusí jen nečinně přihlížet a v krajním případě vám může naúčtovat i vynaložené náklady.

Kupující reklamovala pračku. Kdo musí zaplatit za dopravu?

Na naši poradnu se obrátila paní Vendula s otázkou, kterou většina z nás již někdy řešila. Musí vám prodejce uhradit náklady na přepravu reklamovaného zboží? Co další náklady reklamace? Je povinností kupujícího uchovávat původní obal? Zeptáme se odborníka.

Sousedka mi vytopila zrekonstruovaný byt a není pojištěná. Co teď?

„Mám půl roku zrekonstruovaný byt a sousedka mě už podruhé vytopila. Navíc s ní není řeč a přesvědčit ji, aby si alespoň sjednala pojištění, se nedaří. Existuje nějaká rada, jak situaci řešit?“ S tímto zoufalým dotazem se na poradnu serveru Češi v právu obrátila Hana z Plzně. Situaci jsme prokonzultovali s odborníky, kteří dali doporučení, jak postupovat.

Lékařka nepoznala rakovinu. Můžu chtít peníze za vyšetření zpět?

Pevné zdraví žádné peníze nenahradí. V některých situacích ovšem můžou přispět alespoň k pocitu zadostiučinění. Přečtěte si příběh naší čtenářky, která zaplatila za vyšetření, jež neodhalilo, že má závažný zdravotní problém. Lze v takovém případě peníze za zdravotní úkon požadovat zpátky?

Novely snížily minimální teploty nejen na pracovištích. Někde i o 6 °C

V rámci přijímání úsporných opatření byly schváleny nařízení a vyhlášky, kterými se nově upravují minimální teploty, které musí být v určitých objektech dodrženy. Ty jsou nižší, než byly doposud. Novely se dotýkají široké skupiny obyvatel. Na koho a jak dopadají, nám řekne právnička Petra Andresová.

Špatně zadané číslo účtu? Poradíme, jak dostat zpět své peníze

Téměř každý z nás posílá v rámci svých plateb peníze bezhotovostním způsobem na něčí bankovní účet. Čísla účtů bývají poměrně dlouhá a je snadné v jejich přepisování udělat chybu. To se stalo panu Jaroslavovi, který se obrátil na naši poradnu.

Musíte mít občanku stále u sebe? Totožnost lze prokázat i jinak

V zákoně stojí, že každý občan České republiky, který dosáhl věku 15 let a má trvalý pobyt na území České republiky, je povinen mít občanský průkaz. Co to ale vlastně znamená? Musíte ho mít pořád u sebe, nebo se můžete prokázat i jiným způsobem? A kdo po vás může předložení občanky vyžadovat? To pro vás zjišťovala právnička Petra Andresová.

Stále vás obtěžují nevyžádané telefonáty? Poradíme, jak se bránit

V loňském roce nabyla účinnosti novela zákona o elektronických komunikacích, která v České republice zavedla zákaz telemarketingu. V čem tento zákaz vlastně spočívá? Kdy je hovor v souladu s právem? A jak se můžeme nevyžádaným hovorům bránit?

Jak podat exekuční návrh na neplatiče dluhů?

Máte soudem vydaný platební rozkaz nebo rozsudek, ale dlužník stejně nezaplatil? Potom vám nezbývá, než se obrátit na soudního exekutora a podat takzvaný exekuční návrh. Jak na to? Poradíme ve třetím díle našeho video seriálu STRUČNĚ A JASNĚ.

Váš vlak má zpoždění. Kdy můžete žádat kompenzaci?

Zpožděný spoj může pěkně znepříjemnit den. Kvůli sněhu a námraze na kolejích se obzvlášť v zimě riziko zdržení na cestě zvyšuje. Jak je to s kompenzacemi? A jak se liší podmínky jednotlivých dopravců? Na to odpoví článek právničky Petry Andresové.

Konec falešných slev? Velká novela spotřebitelského práva je tu

Dne 6. ledna 2023 nabyla účinnosti zásadní novela zákona o ochraně spotřebitele a občanského zákoníku. Na základě ní vznikly podnikatelům nové povinnosti a významné změny čekají také na spotřebitele. Zákaz falešných slev a recenzí nebo otočené důkazní břemeno u reklamací. Souhrn toho nejdůležitějšího přináší článek právničky Petry Andresové.

Zapomeň na vnoučata aneb jaká jsou práva prarodičů?

Rozvody a rozchody mohou zkomplikovat vztahy v rodině. Obvykle neovlivní pouze samotné aktéry vztahu, ale i širší rodinu a okolí. Pokud se rodiče neshodnou, musí o tom, komu budou děti svěřeny do péče, rozhodnout soud. A co babičky a dědečkové? Mají právo vidět svá vnoučata? I na tyto otázky odpoví článek právničky Petry Andresové.

Jak dlouho čekat na vrácení dluhu aneb nástrahy promlčení

Na naši poradnu se obrátila paní Ivana. Ta před pár lety půjčila své kamarádce finanční obnos, který jí ale dodnes nevrátila, přestože opakovaně slibuje, že tak učiní „po příští výplatě“.  Jak má paní Ivana postupovat a na co si má dát pozor? Může být její nárok promlčený?

Pravidla pro vracení zboží koupeného na internetu. Do kdy jej můžete vrátit?

Spousta lidí vybírá zboží raději na internetu z pohodlí domova. Nejenže se tak vyhnou předvánočním frontám při nákupu dárků, ale na e-shopech často narazí i na příznivější ceny než v kamenných prodejnách. Nevýhodou je ovšem fakt, že zákazník koupené věci uvidí až v momentě, kdy jsou mu doručeny, a nemusí tak odpovídat představám kupujícího či obdarovaného. Právnička Petra Andresová připomene, jaká postupovat, když chceme zboží koupené na internetu vrátit.