Když ublíží blízký: Kdy musí s trestním stíháním souhlasit oběť?

Trestní stíhání probíhá takzvaně z úřední povinnosti. To znamená, že jakýkoliv spáchaný trestný čin musí být vyšetřován. Existují však i výjimky. Přečtěte si, v jakých případech musí k vyšetřování udělit souhlas poškozený.  

Dlužil a nyní mu nechtějí půjčit. Má na to banka právo?

Neplatil své závazky a prošel oddlužením. I když už roky hradí vše, jak má, banky mu hypotéku stejně nedají. Na poradnu serveru Češi v právu se obrátila čtenářka, říkejme jí třeba Tereza, s velmi citlivou otázkou: Jak dlouho má napravený neplatič „pykat“ za svou minulost?

Zapomenuté nemovitosti propadnou státu. Majitelem můžete být i vy

Všechny nemovitosti, které nebudou mít do konce roku konkrétního vlastníka, propadnou státu. Uplyne totiž desetileté období stanovené novým občanským zákoníkem, během kterého bylo možné se o chybějící majetek přihlásit. Je možné, že vlastníkem některé z nich můžete být vy. Jak to zjistit a jak v takovém případě postupovat?

Požáry v Řecku: Máte nárok na vrácení peněz od cestovní kanceláře?

Aktuální situace na ostrově Rhodos a v dalších středomořských oblastech, kde se stále více šíří požáry, znamená značné problémy nejen pro tamější obyvatele, ale také pro turisty a cestovatele, kteří se rozhodli strávit několik klidných dní na dovolené u moře. Snový pobyt se může velmi rychle proměnit v černou můru. Co dělat, pokud se váš zájezd koná v ohrožených oblastech? Přečtěte si rady odborníků z dTest.

Dovolená přes internet: V jakých případech můžete odstoupit?

Léto je v plném proudu a lidé se nemohou dočkat dovolené. Spousta z nich si proto dopředu u cestovní kanceláře zamluvila svůj zájezd. Na naši poradu se obrátila paní Kristýna, která si objednala last minute pobyt u moře pro sebe a svou dceru s odjezdem za týden. Dcera ale bohužel onemocněla. Může odstoupit od smlouvy, když od koupě uběhlo sotva pár dnů?

Pojištění do zahraničí: Kdy stačí jen kartička pojištěnce?

Vyměnit peníze, nakoupit zásoby, sbalit kufry. To jsou jen některé úkony, které musíte stihnout před dovolenou. Co když se v cestovní horečce zapomenete pojistit? Bude stačit jen kartička pojištěnce? Na tyto a další otázky odpoví článek právničky Petry Andresové.

Děti mají nárok na nepřetržitou přítomnost rodiče během hospitalizace

Pokud je dítě hospitalizované, má nárok, aby s ním v nemocnici byl i rodič. Vyplývá to z metodických pokynů, které vydalo ministerstvo zdravotnictví. Doposud se praxe v různých zařízeních lišila. Nebylo výjimkou, že rodiče s dětmi zůstat nemohli.

Zbrojní průkaz 2023: Kdo a jak ho může získat?

Někdo zbraně sbírá, někdo s nimi loví, další sportuje, jiný zbraň potřebuje k výkonu zaměstnání a někteří ji chtějí ke své ochraně. Cena zbrojního průkazu je poměrně příznivá, ale pro jeho získání je v Česku potřeba splnit řadu podmínek. Podrobnosti přináší článek právničky Petry Andresové.

Jste finančně gramotní? Ovládat musíte těchto sedm oblastí

Ovládáte sedm základních oblastí finančních znalostí a dovedností? Pokud ano, pak jste finančně gramotní a my vám gratulujeme. Co konkrétně musíte znát a umět? Dozvíte se v článku a také v našem videu STRUČNĚ A JASNĚ.

Zákazník nezaplatil za práci. Můžu zabránit zastavení exekuce?

Pan Miloš je řemeslník – obkladač, který pracuje „sám na sebe“ jako OSVČ. V posledních letech se mu několikrát stalo, že zákazník nezaplatil. V pěti případech musí dokonce peníze vymáhat pomocí exekuce. Ve třech případech se však ani tak zatím nedomohl ničeho. Nyní se dozvěděl, že by dlouholeté bezvýsledné exekuce měly být zastaveny. Dá se tomu zabránit?

Otec podepisuje nesmyslné smlouvy. Lze ho omezit ve svéprávnosti?

Na naši poradnu se obrátil pan František s rodinným problémem. Jeho otci je přes osmdesát let a trpí počínající stařeckou demencí a Alzheimerovou chorobou. Bohužel se už několikrát stalo, že uzavřel smlouvu, aniž by věděl, k čemu se přesně zavazuje. Pan František by takovým situacím rád předešel a tak zvažuje, že otce nechá omezit ve svéprávnosti.

Škoda na služebním autě zaměstnavatele, kdo nese následky?

Nemusíte být zrovna řidičem z povolání, abyste měli k dispozici služební auto. Je ovšem třeba důsledně rozlišovat, zda jej využíváte pouze k výkonu práce nebo také pro soukromé účely. Kdo a jak odpovídá při způsobení škody na vozidle? 

Nevyzvedli jste zboží na dobírku? E-shop po vás může chtít peníze

Objednali jste si z e-shopu zboží na dobírku, ale nakonec si ho nepřevzali? Podobných případů ruku v ruce se stoupajícími prodeji na internetu přibývá. Pokud jste si ovšem mysleli, že na vás prodávající nemá žádné páky, jste na omylu. Rozhodně nemusí jen nečinně přihlížet a v krajním případě vám může naúčtovat i vynaložené náklady.

Kupující reklamovala pračku. Kdo musí zaplatit za dopravu?

Na naši poradnu se obrátila paní Vendula s otázkou, kterou většina z nás již někdy řešila. Musí vám prodejce uhradit náklady na přepravu reklamovaného zboží? Co další náklady reklamace? Je povinností kupujícího uchovávat původní obal? Zeptáme se odborníka.

Sousedka mi vytopila zrekonstruovaný byt a není pojištěná. Co teď?

„Mám půl roku zrekonstruovaný byt a sousedka mě už podruhé vytopila. Navíc s ní není řeč a přesvědčit ji, aby si alespoň sjednala pojištění, se nedaří. Existuje nějaká rada, jak situaci řešit?“ S tímto zoufalým dotazem se na poradnu serveru Češi v právu obrátila Hana z Plzně. Situaci jsme prokonzultovali s odborníky, kteří dali doporučení, jak postupovat.

Lékařka nepoznala rakovinu. Můžu chtít peníze za vyšetření zpět?

Pevné zdraví žádné peníze nenahradí. V některých situacích ovšem můžou přispět alespoň k pocitu zadostiučinění. Přečtěte si příběh naší čtenářky, která zaplatila za vyšetření, jež neodhalilo, že má závažný zdravotní problém. Lze v takovém případě peníze za zdravotní úkon požadovat zpátky?

Novely snížily minimální teploty nejen na pracovištích. Někde i o 6 °C

V rámci přijímání úsporných opatření byly schváleny nařízení a vyhlášky, kterými se nově upravují minimální teploty, které musí být v určitých objektech dodrženy. Ty jsou nižší, než byly doposud. Novely se dotýkají široké skupiny obyvatel. Na koho a jak dopadají, nám řekne právnička Petra Andresová.

Špatně zadané číslo účtu? Poradíme, jak dostat zpět své peníze

Téměř každý z nás posílá v rámci svých plateb peníze bezhotovostním způsobem na něčí bankovní účet. Čísla účtů bývají poměrně dlouhá a je snadné v jejich přepisování udělat chybu. To se stalo panu Jaroslavovi, který se obrátil na naši poradnu.