Exekutoři nemohou srážet ze mzdy. Rodí se řešení?

Domoci se svých peněz je pro věřitele stále složitější. Kvůli opakovanému růstu takzvané nezabavitelné částky se totiž mnohým dlužníkům nesráží ze mzdy vůbec nic, potažmo velmi málo. Řešení situace navrhuje viceprezident Exekutorské komory Martin Tunkl.

Martin Foukal: Největší výzvou současného práva je digitalizace

Jaké jsou největší otázky současného práva? A jaké práci se chtějí nejčastěji věnovat mladí právníci? I na to odpověděl v rozhovoru pro web Češi v právu notář Martin Foukal. Zkušenosti má nejen ze své notářské praxe, ale i jako pedagog Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Kromě jiného patří též k vedoucím členům Jednoty českých právníků, nejstarší dobrovolné stavovské organizace právníků v Česku.

Kolářová: Dlužníci platí méně. Poškodí to živnostníky i oběti trestných činů

Pokud se někdo kvůli dluhům ocitne v exekuci, situace se nejčastěji řeší srážkami ze mzdy. Ty však v posledních měsících přestávají fungovat. Kvůli opakovanému navyšování tzv. nezabavitelné částky se totiž aktuálně mnohým dlužníkům nesráží ze mzdy vůbec nic. Věřitelé se tak dostávají do problémů. „Obracejí se na nás i malí živnostníci, kteří kvůli výpadku splátek mají problém pokrýt vlastní výdaje,” říká Petra Kolářová, ředitelka České asociace věřitelů.

Havel: Oddlužení na 3 roky pro všechny je nesmyslně paušální

Stát chystá zásadní změny insolvenčního práva. Především chce zkrátit dobu oddlužení z pěti let na tři roky pro všechny dlužníky. Odborníci ale protestují, že tento krok není promyšlený a přinese mnoho negativních jevů. Mezi kritiky změn patří i Bohumil Havel z Ústavu státu a práva Akademie věd.

Odborníci: Srážet v exekuci ze mzdy nula korun je nevýchovné

Nezabavitelná částka v exekučním řízení poslední roky setrvale roste. Její výše se naposledy změnila v lednu 2023. Již před touto změnou nebylo možné mnoha dlužníkům srážet ze mzdy žádné peníze. Ptali jsme se odborníků, co si o nastavení nezabavitelné částky myslí.

Zkrátit dobu oddlužení z pěti let na tři roky je morální hazard, říká ekonom Rod

V Česku se chystá další velká změna v oddlužení. Podmínky osobních bankrotů se mají výrazně zmírnit. Ministerstvo spravedlnosti chce totiž zkrátit řízení z 5 let na 3 roky jak pro podnikatele, tak pro nepodnikatele. Odborníci však varují, že výsledkem těchto změn bude drastický propad návratnosti pohledávek, jenž bude mít negativní dopady na ekonomiku i společnost.

ANKETA: Kdo má v Česku navrch, dlužníci, nebo věřitelé? Ptáme se odborníků

Přichází nový rok, a tedy je čas bilancovat. Zeptali jsme se odborníků, kdo v aktuálním nastavení dlužnicko-věřitelského prostředí České republiky hraje prim. Jsou to dlužníci, nebo systém více straní věřitelům? Anebo jsou vztahy obou skupin v rovnováze?

Odpojit neplatiče od tepla? Nemožné, půjde na policii pro útisk

Neplatiči nájemného často žijí na účet majitele nemovitosti. Klidně i tři roky. Za tu dobu se škoda vyšplhá do statisíců a z věřitele se může snadno stát dlužník. „Dokud nedostanete nájemníka z bytu, musíte za něj navíc platit veškeré služby,“ upozorňuje Karel Polata, místopředseda Občanského sdružení majitelů domů v ČR pro web Češi v právu.

ANKETA: Měla by se zkrátit doba oddlužení z 5 let na 3 roky pro všechny?

Připravovaná novela insolvenčního zákona by měla zkrátit dobu oddlužení z pěti let na tři roky. Mnoho dlužníků by takovouto změnu patrně přivítalo. Insolvence by se totiž zbavili za kratší dobu, a navíc by je to stálo méně peněz. Co ovšem na takový krok říkají odborníci?

Kovanda: Některým hrozí závažné sociální problémy, pomoc je příliš plošná

NÁZOR | V nejbližších měsících dojde ke zhoršení ekonomické i sociální úrovně, naroste podíl problémových dlužníků a množit se budou i případy exekucí a insolvencí. Takový scénář nás podle ekonoma Lukáše Kovandy čeká v nejbližších měsících. „V dalších letech navíc poroste také míra nezaměstnanosti,“ predikuje. Co dalšího Česku přinese současná krize a jak by měl reagovat stát?

ANKETA: Měla by být činnost inkasních agentur regulovaná zákonem?

Měla by být činnost inkasních agentur regulovaná zákonem? V rámci Fóra věřitelů 2022 jsme se ptali politiků, dluhových poradců a také zástupců inkasních společností.

Radek Laštovička: Inkasním agenturám chybí právní regulace

„Dlouhodobě voláme po regulaci trhu inkasních agentur zákonem. Bohužel se tak dosud nestalo,“ říká prezident Asociace inkasních agentur, Radek Laštovička. Na obzoru je sice implementace evropské směrnice o správcích úvěrů a obchodnících s úvěry, ta však podle Radka Laštovičky plnohodnotné řešení nepřináší. Čím se inkasní agentury zabývají a jakým způsobem je regulovaná jejich činnost?

VIDEO: Co je to úpadek? Vysvětlí odborníci z Arrows

Co znamená insolvence, jak probíhá a jak v případě, že se do ní dostanete, postupovat? Na tyto a další otázky přináší odpovědi videoseriál, který pro vás připravili odborníci z advokátní kanceláře Arrows. V prvním díle vysvětlí, co to znamená, když je člověk v úpadku.

Lukáš Jícha: Ekonomická krize se zatím v exekucích neprojevila

Česko prochází složitým ekonomickým obdobím. Po covidu přišla energetická krize, a situaci dále zhoršily mezinárodní dopady ruské vojenské agrese na Ukrajině. Jak se vysoká inflace a plošné zdražování promítá do oblasti exekucí? Ptali jsme se odborníka.

Pivo před řízením? Tolerance alkoholu je při nehodě v zahraničí zrádná

Statisíce Čechů o prázdninách vyrážejí na dovolenou k moři. Jsou destinace, kde si řidiči mohou dopřát před jízdou určité množství alkoholu. I přes dodržení této míry se však člověk může dostat do problémů. „Pokud dojde k nehodě, alkohol může způsobit, že se automaticky staneme viníkem nebo spoluviníkem,“ říká v rozhovoru Tomáš Beck, výkonný ředitel a expert na odškodnění společnosti Vindicia.

Insolvenční správce: Zkrátit délku oddlužení z pěti let na tři roky? Hodně neuvážený krok

Česko se zavázalo implementovat evropskou směrnici, která zkracuje délku oddlužení pro podnikatele z pěti let na tři roky. Při té příležitosti stát uvažuje, že zkrácení doby oddlužení rozšíří na všechny osoby, které oddlužením procházejí, tedy nejen na podnikatele. Velká část odborné veřejnosti však tento záměr kritizuje. Problematiku jsme probrali s insolvenčním správcem Pavlem Fabianem. Ptali jsme ho se také, jaké procento lidí zvládne projít oddlužením úspěšně, a zajímalo nás i to, jak dlužníci zvládají insolvenci v ekonomicky dramatické současnosti.

Ceny služeb rostou. Kdy může podnikatel zdražit bez vašeho souhlasu?

Česko zažívá rekordní inflaci. Za stejný balíček zboží a služeb jsme před rokem zaplatili odhadem o 15 procent méně. To může být problém nejen pro současné či budoucí nakupování, ale paradoxně i pro některé nákupy, které spotřebitelé udělali už v minulosti. Většina lidí má totiž uzavřené smlouvy, které se buď plní průběžně (dodávky energií, poskytování internetového připojení, pojištění), anebo se budou plnit za nějaký čas (letní dovolená). Všechny tyto smlouvy mohou mít jedno společné – podnikatelé u nich někdy jednostranně zvyšují cenu. Kdy je to oprávněné, a v jakých případech se zákazník může bránit? I na to v rozhovoru odpovídala Jana Marková, vedoucí právní poradny časopisu dTest.

Soudce Krhut: Učitel pracující ve Škodovce? Kdo chce odpustit dluhy, musí se snažit vydělávat víc

Chce-li se někdo oddlužit, měl by vyvinout veškeré úsilí a najít si co nejlépe placenou práci. A to i za cenu toho, že půjde pracovat do jiného oboru. „Lze-li to po dlužníkovi spravedlivě požadovat, což podle mne lze, je dlužník povinen i takto změnit druh práce,“ říká v rozhovoru Rostislav Krhut, soudce krajského soudu v Ostravě a odborník na insolvenční právo. Sám se setkal s případem, kdy pedagog začal pracovat ve Škodovce.