Chystaná novela: Vyřeší sousedské dětské skupiny nedostatek míst ve školkách?

Problémy s nedostatkem míst ve školkách či jiných alternativách předškolní péče o děti dlouhodobě řeší téměř všechna větší města. Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje na příští rok spuštění projektu sousedských dětských skupin, které by měly rozšířit možnosti péče o děti prostřednictvím sousedské výpomoci a usnadnit rodičům návrat do zaměstnání. Pojďme se podívat, jaké budou mít podmínky.

Chystá se další kolo milostivého léta. Kritizují jej i jeho příznivci

Stát chce znovu odpouštět některé dluhy na zdravotním pojištění. Prominutí penále a exekučních nákladů se má dotknout pohledávek, které některé zdravotní pojišťovny vymáhají daňovou exekucí. Mnozí odborníci však čtvrté kolo tzv. milostivého léta (ML) kritizují. „Platební morálka upadá, jelikož dlužníci počítají s tím, že jim stát část dluhu odpustí,“ říká advokát Jaroslav Janoušek. Proti se staví dokonce i experti, kteří opakování ML doposud vnímali pozitivně.

Exkluzivně: Legislativní přehled pro druhý únorový týden 2024

Co nového se aktuálně chystá v oblasti legislativy? Přinášíme vám exkluzivní přehled návrhů zákonů a nařízení pro druhý únorový týden 2023. Legislativní monitoring vzniká ve spolupráci s Českou asociací věřitelů.

Novela zákona o matrikách: Registrované partnerství i změna v určování otcovství

Velká novela zákona o matrikách nabyla účinnosti 1. ledna 2024 a přinesla spoustu změn. Rozšiřují se možnosti uzavření manželství, proces uznávání otcovství se zjednodušil a nově je možné zapsat dokonce i zdrobnělé jméno. Podívejme se na novinky podrobněji.

Exkluzivně: Legislativní přehled pro první únorový týden 2024

Co nového se aktuálně chystá v oblasti legislativy? Přinášíme vám exkluzivní přehled návrhů zákonů a nařízení pro první únorový týden 2023. Legislativní monitoring vzniká ve spolupráci s Českou asociací věřitelů.

Za volant už v 17 letech, jaké jsou podmínky pro mladé řidiče?

Novela silničního zákona účinná od 1. ledna přinesla mnoho změn. /proklik na článek/. Mimo jiné i možnost získat řidičské oprávnění dříve a usednout za volant už v 17 letech. Co všechno to obnáší, vám objasní náš článek.

Pravidla pro práci v zimě: Přestávky, ochranný oděv i teplé nápoje

Spousta zaměstnanců musí svou práci vykonávat bez ohledu na počasí. Tedy i v zimě, když sněží a mrzne. Takovými profesemi mohou být silničáři, zedníci, záchranáři nebo například údržbáři. Jaká jsou zákonná pravidla pro práci v zimě?

Exkluzivně: Legislativní přehled pro třetí lednový týden 2024

Co nového se aktuálně chystá v oblasti legislativy? Přinášíme vám exkluzivní přehled návrhů zákonů a nařízení pro třetí lednový týden 2023. Legislativní monitoring vzniká ve spolupráci s Českou asociací věřitelů.

Přehled nejdůležitějších změn, které čekají na řidiče v letošním roce

Hned 1. ledna 2024 vstoupila v účinnost novela silničního zákona, která přináší mnoho změn. Změnil se bodový systém i výše pokut, odpadá povinnost vozit s sebou řidičský a technický průkaz a řidičské oprávnění můžou získat i lidé, kterým ještě nebylo 18 let. Podívejme se na změny podrobněji.

Velké novinky u dohodářů: Dovolená i změny v pojistném

Velká novela zákoníku práce zavedla změny, které se týkají dohod o provedení práce a o provedení pracovní činnosti. Nově si i dohodáři mohou žádat o dovolenou. A další změny se chystají. Upravit by se měl také výpočet pro odvody na pojistném.

Exkluzivně: Legislativní přehled pro první lednový týden 2024

Co nového se aktuálně chystá v oblasti legislativy? Přinášíme vám exkluzivní přehled návrhů zákonů a nařízení pro první lednový týden 2023. Legislativní monitoring vzniká ve spolupráci s Českou asociací věřitelů.

Škoda způsobená dítětem: Hranice deliktní odpovědnosti už od 13 let!

Osmiletý chlapec při koulovačce rozbije sněhovou koulí okno. Sedmnáctiletý nasprejuje nápis na cizí plot. Pětiletá shodí v obchodě drahou láhev. Dvanáctiletý polije spolužákovi mobil. Situace ze života, které můžou potkat každého. Viníky už známe, kdo ale odpovídá za škodu?

Exkluzivně: Legislativní přehled pro druhý a třetí prosincový týden 2023

Co nového se aktuálně chystá v oblasti legislativy? Přinášíme vám exkluzivní přehled návrhů zákonů a nařízení pro druhý a třetí prosincový týden 2023. Legislativní monitoring vzniká ve spolupráci s Českou asociací věřitelů.

Šéf klubu KDU-ČSL: Obrovské množství lidí dluhy neplatí

Srážky ze mzdy přestávají fungovat. Kvůli opakovaně rostoucí nezabavitelné částce se mnohým dlužníkům v exekuci nesráží ze mzdy vůbec nic. „Současný stav je takový, že obrovské množství lidí dluhy neplatí,“ říká Aleš Dufek, šéf poslaneckého klub lidovců a předseda Podvýboru pro problematiku exekucí a insolvencí.

Mlynarčík: Nefunkční srážky ze mzdy jsou problém pro věřitele i dlužníky

Doba vymáhání se kvůli nefunkčním srážkám ze mzdy prodlužuje. Exekutoři nemohou kvůli rostoucímu nezabavitelnému minimu srážet v polovině případů. Od loňského ledna do srpna ukončili o čtvrtinu méně exekucí než předloni ve stejném období.

Neznáte platební údaje? Plaťte na telefonní číslo. Banky spustily novinku

Prvních šest tuzemských bank spustilo očekávanou platbu na kontakt. Přes banku spárujete bankovní účet s telefonním číslem a můžete posílat a přijímat platby. Registr čísel vede Česká národní banka, která si od této novinky slibuje usnadnění bankovních transakcí mezi lidmi. 

Exkluzivně: Legislativní přehled pro první prosincový týden 2023

Co nového se aktuálně chystá v oblasti legislativy? Přinášíme vám exkluzivní přehled návrhů zákonů a nařízení pro první prosincový týden 2023. Legislativní monitoring vzniká ve spolupráci s Českou asociací věřitelů.

Bude snazší se rozvést? Novela slibuje zrychlení rozvodového řízení

Podle údajů Českého statistického úřadu rozvodovost v Česku mírně klesá, ale stále se drží na téměř 40 procentech. Jen za loňský rok bylo rozvedeno 19 846 manželství. Podle některých psychologů je rozvod hned po úmrtí blízkého člověka jedním z největších traumat. Usnadnit jeho průběh a přispět ke konsenzuálnímu řešení manželských či rodičovských konfliktů by měla pomoci novela občanského zákoníku.