Jste finančně gramotní? Ovládat musíte těchto sedm oblastí
Ovládáte sedm základních oblastí finančních znalostí a dovedností? Pokud ano, pak jste finančně gramotní a my vám gratulujeme. Co konkrétně musíte znát a umět? Dozvíte se v článku a také v našem videu STRUČNĚ A JASNĚ.
Zákazník nezaplatil za práci. Můžu zabránit zastavení exekuce?
Pan Miloš je řemeslník – obkladač, který pracuje „sám na sebe“ jako OSVČ. V posledních letech se mu několikrát stalo, že zákazník nezaplatil. V pěti případech musí dokonce peníze vymáhat pomocí exekuce. Ve třech případech se však ani tak zatím nedomohl ničeho. Nyní se dozvěděl, že by dlouholeté bezvýsledné exekuce měly být zastaveny. Dá se tomu zabránit?
Dluhy na pojistném a daních půjde výhodně splatit. Známe podrobnosti
Vláda minulý týden představila úsporný balíček obsahující 58 opatření, jež mají zmírnit zadlužení státu a reformovat důchodový systém. V přípravě je přitom stále třetí pokračování Milostivého léta, které může přijít státní kasu na miliardy. Normy ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Nyní je posoudí Senát.
Otec podepisuje nesmyslné smlouvy. Lze ho omezit ve svéprávnosti?
Na naši poradnu se obrátil pan František s rodinným problémem. Jeho otci je přes osmdesát let a trpí počínající stařeckou demencí a Alzheimerovou chorobou. Bohužel se už několikrát stalo, že uzavřel smlouvu, aniž by věděl, k čemu se přesně zavazuje. Pan František by takovým situacím rád předešel a tak zvažuje, že otce nechá omezit ve svéprávnosti.
Škoda na služebním autě zaměstnavatele, kdo nese následky?
Nemusíte být zrovna řidičem z povolání, abyste měli k dispozici služební auto. Je ovšem třeba důsledně rozlišovat, zda jej využíváte pouze k výkonu práce nebo také pro soukromé účely. Kdo a jak odpovídá při způsobení škody na vozidle?
Jak zákonodárci chtějí řešit výpadky důležitých léků? Pomoci má novela
V nové pravidelné rubrice pro vás ve spolupráci s Českou asociací věřitelů sledujeme vývoj na poli legislativy. Jaké novinky stát chystá v oblasti léčiv?
Snížení odměn pro exekutory? Odborníci jsou proti
Ministerstvo spravedlnosti představilo návrh na úpravu exekutorského tarifu, tedy odměn a náhrad exekutorů. Ten by se měl od 1. července letošního roku snížit, což se soudním exekutorům nelíbí. Proti vystoupily ovšem také další instituce, včetně Ministerstva financí či Nejvyššího soudu. Čeho se obávají?
Spojení hazardu a občerstvení zdarma má skončit. Co dalšího chystá novela?
V nové pravidelné rubrice pro vás ve spolupráci s Českou asociací věřitelů sledujeme vývoj na poli legislativy. Jaké novinky stát chystá v oblasti hazardu?
Legislativní proces: Jak se tvoří zákony?
Ve spolupráci s Českou asociací věřitelů jsme pro vás připravili novou pravidelnou rubriku, která bude sledovat vývoj připravované legislativy tak, aby vám nic podstatného neuniklo. Budeme vás informovat o připravovaných změnách v zákonech a zjišťovat v jakém stadiu legislativního procesu se nacházejí. Ze všeho nejdříve si ale vysvětlíme, jak funguje proces tvorby a přijímání zákonů.
Lidí s exekucemi loni opět ubylo. Letos se může trend obrátit
Počet lidí s exekucemi v loňském roce klesl. Snížil se rovněž celkový počet řízení, která exekutoři vedou. K pozitivnímu trendu přispěla hlavně legislativní změna umožňující zastavování vymáhání menších dlužných částek.
Nevyzvedli jste zboží na dobírku? E-shop po vás může chtít peníze
Objednali jste si z e-shopu zboží na dobírku, ale nakonec si ho nepřevzali? Podobných případů ruku v ruce se stoupajícími prodeji na internetu přibývá. Pokud jste si ovšem mysleli, že na vás prodávající nemá žádné páky, jste na omylu. Rozhodně nemusí jen nečinně přihlížet a v krajním případě vám může naúčtovat i vynaložené náklady.
Kupující reklamovala pračku. Kdo musí zaplatit za dopravu?
Na naši poradnu se obrátila paní Vendula s otázkou, kterou většina z nás již někdy řešila. Musí vám prodejce uhradit náklady na přepravu reklamovaného zboží? Co další náklady reklamace? Je povinností kupujícího uchovávat původní obal? Zeptáme se odborníka.
Sousedka mi vytopila zrekonstruovaný byt a není pojištěná. Co teď?
„Mám půl roku zrekonstruovaný byt a sousedka mě už podruhé vytopila. Navíc s ní není řeč a přesvědčit ji, aby si alespoň sjednala pojištění, se nedaří. Existuje nějaká rada, jak situaci řešit?“ S tímto zoufalým dotazem se na poradnu serveru Češi v právu obrátila Hana z Plzně. Situaci jsme prokonzultovali s odborníky, kteří dali doporučení, jak postupovat.
Nezabavitelná částka roste. Srážky ze mzdy přestávají plnit účel
Srážky ze mzdy jsou považovány za nejúčinnější a nejméně invazivní způsob provedení exekuce. Jenže strhávat lidem peníze přímo z výplaty se stává stále těžší. Proto exekutoři často nemají jinou možnost, než sáhnout po mobiliární exekuci. „Ta je však dlužníky vnímána často velmi úkorně,“ upozorňuje právník Karel Pásek.
Zaměstnávání ukrajinských uprchlíků: Kolik jich pracuje a co to přinese státní kase?
Od začátku války na Ukrajině uběhl už celý rok. Do České republiky přišlo zhruba 400 tisíc uprchlíků a legální práci získala více než polovina. Co dělají a jak jsou placeni? Je snadné zaměstnat Ukrajince? Pojďme se podívat na fakta.
Preventivní restrukturalizace – ekonomický restart pro podnikatele v potížích
V Česku se chystá další velká legislativní změna – preventivní restrukturalizace. Těžce se vyslovuje, ale měla by výrazně ulehčit podnikatelům, kteří mají přechodné finanční problémy. Jedná se o preventivní nástroj, který umožní podnikatelům dále vést svou společnost za předpokladu, že přijmou určitá restrukturalizační opatření. Kdy začne platit, pro koho je určená a v čem vlastně spočívá?
Novinky u chráněných účtů. Dojde konečně k jejich zjednodušení?
Chráněné účty se po čase opět dostaly do centra pozornosti. Banky je musí i nadále zřizovat a vést zdarma. Rozhodl o tom Ústavní soud, jenž zamítnul návrh senátorů, kteří chtěli tuto povinnost zrušit. Co k tomu Ústavní soud vedlo? A jak to vůbec s fungováním chráněných účtů do budoucna vypadá?
Lékařka nepoznala rakovinu. Můžu chtít peníze za vyšetření zpět?
Pevné zdraví žádné peníze nenahradí. V některých situacích ovšem můžou přispět alespoň k pocitu zadostiučinění. Přečtěte si příběh naší čtenářky, která zaplatila za vyšetření, jež neodhalilo, že má závažný zdravotní problém. Lze v takovém případě peníze za zdravotní úkon požadovat zpátky?