Končí obtěžující telefonáty i vylhané recenze: Spotřebitelské změny 2022

Víte, jaké novinky čekají na spotřebitele v roce 2022? Chystá se konec falešných slev, tlačítková novela, zákaz automatického prodlužování smluv, změny v oblasti reklamační lhůty a ve vzduchu visí i hromadné žaloby. Vše si probereme v tomto článku, ať vstupujete do nového roku připraveni.

Kam vyhodit vánoční stromeček a co dalšího mění nový zákon o odpadech?

Nový zákon o odpadech přinesl od 1. ledna 2022 mnoho změn. Zavádí třídící slevy, omezuje a zdražuje skládkování, mění právní úpravu poplatku za komunální odpad a také stanovuje nová pravidla pro odklízení vánočních stromků. To ve většině obcí způsobilo doslova haló.

O náhradní výživné žádá méně rodičů, než se předpokládalo

O náhradní výživné požádalo do konce listopadu necelých 6,5 tisíce rodičů, kterým expartner na společného potomka neplatí. Počty jsou nižší, než původně předpokládalo ministerstvo práce a sociálních věcí. O dávku mohou sólorodiče žádat od července.

Platební morálka se zlepšuje, ale domácnosti začnou mít potíže

Po vypuknutí pandemie COVID-19 jsme očekávali v horizontu jednoho roku výraznější nárůst neplatičů, podobně jako tomu bylo u hypoteční krize z roku 2008. Díky masivní podpoře státu se ale nic takového nestalo a do finančních problémů se dostala jen skupina obyvatel, kterých se lockdown přímo dotýkal a byli mimo podpůrné programy.

Neabsolvoval lékařskou prohlídku a skončil ve zkušebce. Může zaměstnavatel odmítnout zaplatit mzdu?

Pan Jiří v prosinci nastoupil do nového zaměstnání jako hypoteční poradce. Po 16 dnech však dostal výpověď ve zkušební době. Zaměstnavatel Jiřímu navíc oznámil, že odpracované hodiny mu nemusí zaplatit, protože Jiří neabsolvoval vstupní lékařskou prohlídku, a tím pádem neměl platnou pracovní smlouvu. Je takovýto postup zaměstnavatele v pořádku? A jaké povinnosti se pojí s lékařskými prohlídkami?

Na co by se měla zaměřit nová vláda? Odborníci mají jasno

Česko čeká příští rok v dluhové oblasti několik zásadních změn. V létě nabude účinnosti novela exekučního řádu, která přinese omezení maximální možné doby vedení exekuce, povinné zastavování řízení po 6 letech, výběr záloh v případě zájmu o jejich prodloužení či výrazné okleštění mobiliárních exekucí. Další směřování už ale bude na nové vládě. Server Češi v právu proto oslovil odborníky s dotazem: Na co by se vláda a nově zvolení poslanci měli v dluhové problematice zaměřit?

Vondráček: Zákonů máme mnoho. Neexistuje člověk, který by je všechny znal

Rozhovor s novým předsedou Ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny, Radkem Vondráčkem /ANO/

Když se Ježíšek netrefí. Pravidla pro vracení dárků

Nepadnoucí svetr s jelenem, o tři velikosti větší pantofle nebo knížka od oblíbeného autora, kterou jste ovšem našli pod stromečkem hned dvakrát? Pokud se i u vás Ježíšek letos spletl a očekávání vystřídalo zklamání, následující článek vám přijde vhod. Zaměříme se v něm na pravidla týkající se vracení nevhodných dárků.

Nevyčerpaná dovolená nepropadá, na proplacení ale zapomeňte

Blížící se vánoční svátky a konec prosince znamenají pro většinu Čechů zasloužené volno. Co když ale vaše výplatní páska ukazuje víc dní dovolené, než si můžete do závěru roku vybrat? Dobrá zpráva je, že dovolená nepropadá. Teď ta horší: pokud jste se se zaměstnavatelem chtěli domluvit na proplacení zbylého volna a plánovali třeba bohatšího ježíška, budete zklamáni.

Ryba: Souseda si člověk nevybere, ale platit dluhy za něj musí

Česku by pomohla radikální změna přístupu k dlužníkům. Víme o hromadě lidí, kteří dluží programově, říká v rozhovoru František Ryba, ředitel Stavebního bytového družstva Krušnohor v Mostě. To spravuje kolem 22 tisíc bytů a je největším bytovým družstvem v Česku. Dlouhodobě vymáhá pohledávky od dvou tisíc dlužníků. A kromě lidí ve finanční nouzi jsou mezi neplatiči i lidé, kteří hluboko do kapsy nemají.

Vánoce na splátky? Pozor, ať nejsou strašákem do dalších let!

Jak zjistil nedávný průzkum ČBA, na dárky si letos půjčí každý desátý Čech, přestože 95 % dotazovaných si myslí, že to není dobrý nápad (psali jsme zde). Půjčit si peníze je v dnešní době velmi snadné, reklamy na výhodné půjčky na nás vyskakují na každém rohu a tlak konzumní společnosti na bohaté Vánoce může být pro někoho až neúnosný. Přinášíme vám několik pravidel, které by vám o Vánocích měly pomoci s finančně odpovědným chováním.

Pietro Filipi a Kara Trutnov: Co se děje s oděvními obry v insolvenci?

Jeden majitel, dvě oděvní firmy, obě s finančními problémy. Pietro Filipi a Kara Trutnov patřily ke špičce českého oděvního průmyslu, ale v posledních letech si zažily strmý pád. Obě společnosti skončily v insolvenci, v rámci níž jsou jejich problémy řešeny konkursem, respektive reorganizací. Pojďme si na jejich příkladu ukázat, v čem přesně tyto postupy spočívají.

O chráněný účet požádalo extrémně málo dlužníků. Uvažuje se o změně

Měla to být pojistka, která ochrání dlužníka před tím, aby mu exekutor zabavil peníze sloužící výhradně na živobytí. A zároveň způsob, jak přivést alespoň některé dlužníky z černé ekonomiky zpět do té oficiální. Od chráněného účtu si politici slibovali mnoho. Očekávání se však nenaplnila. Za půl roku fungování si chráněný účet zřídilo jen 240 povinných, v Česku má přitom exekuce kolem 710 tisíc lidí. Jeden z autorů zákona Patrik Nacher (ANO) už proto přemýšlí nad vylepšením.

Každý desátý Čech se chce kvůli dárkům zadlužit

Desetina Čechů plánuje, že si letos půjčí, aby si udělala hezčí Vánoce. Chuť utrácet nezměnila ani dlouhotrvající pandemie a panující nejistota. Podle průzkumu České bankovní asociace (ČBA), který pro ni realizovala výzkumná agentura Ipsos, si Češi plánují půjčit v průměru 10 600 korun.

Vlastníte lístky do divadla a nejste očkovaní? Víme, na co máte nárok

Pokud nejste očkovaní proti covidu nebo jste v posledních šesti měsících nemoc neprodělali, s návštěvami divadel, restaurací, kulturních či sportovních akcí máte utrum. Takový vzkaz poslala Čechům vláda. Protiepidemická opatření vešla v platnost 23. listopadu a řadu lidí nesplňujících podmínky uvrhla do nejistoty, co s již zakoupenými vstupenkami, předplacenou službou nebo kurzovným. Mohou v takovém případě požadovat vrácení peněz po provozovateli?

Češi zapomněli na miliardy. Jak najít akcie z kuponovky?

Na stovkách tisíc investičních účtů z období kuponové privatizace mají Češi i po téměř 30 letech majetek za bezmála 10 miliard korun. Velká část lidí totiž netuší, že se zapomenuté peníze mohou týkat i jich.

Překážky v práci: Na co máte nárok a jaká je náhrada mzdy?

Některé automobilky kvůli nedostatku čipů pro palubní desky utlumují výrobu vozů. Pro tisíce pracovníků to znamená jedno: zaměstnavatel je může poslat na takzvané překážky. V takovém případě zaměstnanci doma vyčkávají, až se výroba znovu rozjede a pobírají část mzdy. Na kolik peněz mají nárok? A mohou si po dobu, kdy je firma nepotřebuje, přivydělat jinde? Zjišťovali jsme v následujícím článku.

Exekutoři: Část lidí by chtěla Milostivé léto na všechny dluhy

Dlužníci se na Milostivé léto vyptávají a odpouštět by chtěli i dluhy, kterých se generální pardon netýká. Vyplynulo to z ankety mezi exekutory, kterou udělal server Češi v právu. Statisíce povinných dostaly na tři měsíce jedinečnou šanci zbavit se některých svých závazků, které už vymáhá exekutor. Jestliže do konce ledna u veřejnoprávního dluhu uhradí jistinu a nízký poplatek exekutorovi, smažou se jim úroky, penále a další poplatky.