Napište nám svůj dotaz

Články z poradny

Škody od nájemníků řešte s majitelem bytu, Airbnb lze zakázat

Uvolnění vládních opatření kvůli pandemii povzbudilo cestovní ruch a s ním spojené ubytovávání službou Airbnb. Turisté v bytech však často rámusí do pozdních nočních hodin, ruší sousedy a někdy i poškodí společné prostory v domě. Jak se proti tomu bránit? Vždy se nejdříve obraťte na majitele, radí odborníci.

Dva podniky, kde pracovala, skončily v insolvenci. Jak se domoci výplaty?

Domáhání se zasloužené výplaty a výmluvy ze strany zaměstnavatele zažila dvaatřicetiletá Karolína (jméno redakce změnila) z Prahy už dvakrát. Poprvé, když v roce 2013 začala pracovat v restauraci v areálu táborské zoologické zahrady. „Na začátku to tam bylo fajn, ale po pár měsících se majitel začal zpožďovat s výplatou. A třeba lednovou jsme dostali až v březnu. Říkal, že se ocitl v problémech, ale už jedná s investorem, který celou zoo zachrání. Neměli jsme důvod mu nevěřit,“ vzpomíná.

Náhradní výživné: kdo má nárok a co si připravit k žádosti?

Od příštího měsíce budou moct samoživitelé, jejichž expartner neplatí výživné na společného potomka, požádat o pomoc stát. Bude k tomu stačit, aby sólorodič podal na dlužníka exekuční návrh. Neuhrazené alimenty, které se exekutorovi nepodaří vymoct, pak matce či otci doplatí po dobu dvou let příslušný Úřad práce. Stát pak bude částku po neplatiči sám vymáhat.