Dluhy na pojistném a daních půjde výhodně splatit. Známe podrobnosti

Vláda minulý týden představila úsporný balíček obsahující 58 opatření, jež mají zmírnit zadlužení státu a reformovat důchodový systém. V přípravě je přitom stále třetí pokračování Milostivého léta, které může přijít státní kasu na miliardy. Normy ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Nyní je posoudí Senát.

Jak zákonodárci chtějí řešit výpadky důležitých léků? Pomoci má novela

V nové pravidelné rubrice pro vás ve spolupráci s Českou asociací věřitelů sledujeme vývoj na poli legislativy. Jaké novinky stát chystá v oblasti léčiv?

Spojení hazardu a občerstvení zdarma má skončit. Co dalšího chystá novela?

V nové pravidelné rubrice pro vás ve spolupráci s Českou asociací věřitelů sledujeme vývoj na poli legislativy. Jaké novinky stát chystá v oblasti hazardu?

Legislativní proces: Jak se tvoří zákony?

Ve spolupráci s Českou asociací věřitelů jsme pro vás připravili novou pravidelnou rubriku, která bude sledovat vývoj připravované legislativy tak, aby vám nic podstatného neuniklo. Budeme vás informovat o připravovaných změnách v zákonech a zjišťovat v jakém stadiu legislativního procesu se nacházejí. Ze všeho nejdříve si ale vysvětlíme, jak funguje proces tvorby a přijímání zákonů.

Nemilostivá realita Milostivého léta

Politici plánují pokračování Milostivého léta a slibují si od něho, že bude minimálně stejně úspěšné jako to první. To se ale podle výsledků dá označit spíše za neúspěšné. A z našich dlouhodobých zkušeností vychází, že šance zbavit se dluhů využije v opakované akci ještě méně lidí než v té první.

Milostivé léto? Odstraňováním některých nespravedlností se páchají křivdy nové

Když jsem se před časem chystal na konferenci Exekutorské komory k 20. výročí svého vzniku, kolegyně v kanceláři se mě ptaly, zda komora ke svému výročí chystá párty nebo parte. Bonmot je to hezký. Odráží ale skepsi, která panuje v odborné i poučené laické veřejnosti ohledně smysluplnosti a životaschopnosti věčně novelizované právní úpravy vymáhání pohledávek.

Platební morálka se zlepšuje, ale domácnosti začnou mít potíže

Po vypuknutí pandemie COVID-19 jsme očekávali v horizontu jednoho roku výraznější nárůst neplatičů, podobně jako tomu bylo u hypoteční krize z roku 2008. Díky masivní podpoře státu se ale nic takového nestalo a do finančních problémů se dostala jen skupina obyvatel, kterých se lockdown přímo dotýkal a byli mimo podpůrné programy.

Pro zlepšení exekucí nestačí „si myslet“. Musíme vědět!

Senát vrátil do Sněmovny k projednání další návrhy novely exekučního řádu, kterou se poslanci v bouřlivých politických tahanicích zabývají od podzimu 2018. Politici musí posoudit, jestli omezení mobiliárních exekucí, možnost odvrácení prodeje movitých věcí či ukončování bezvýsledných exekucí jsou kroky správným směrem.

Co peněženka nevidí, kreditku nebolí

Věk kreditní karty odstartovala společnost Diner’s Club v roce 1950, kdy uvedla na trh první moderní verzi platební karty. Dnes jsou kreditní karty neodmyslitelnou součástí světa financí – nabízejí řadu výhod od schopnosti platit on-line a vybírat hotovost po celém světě až po programy zpětných plateb a motivačních slev a odměn. Uvidíme, jestli je vytlačí pokročilejší technologie chytrých mobilů nebo hodinek. Ale koneckonců i ty můžeme považovat jen za jinou formu pohodlné a bezpečné bezhotovostní platby, kterou plastové kartičky odstartovaly.

Věřitelé můžou doplatit i na další chystanou změnu v exekucích. Je moratorium na ty nové záměrem nebo...

Poslanecká sněmovna projednává již druhým rokem vládní návrh novelizace nejen exekučního řádu. Podle důvodové zprávy má návrh za cíl přispět k vyřešení problematiky vícečetných exekucí. Mezi nosné prvky patří zavedení povinných záloh, povinného zastavování exekucí a do nedávna i princip jeden dlužník – jeden exekutor. Ten byl ale z návrhu vypuštěn pro jeho složitost a nekoncepčnost. K novele byly podány tři desítky pozměňovacích návrhů, z nichž některé se rovněž týkají problematiky zastavování exekucí. Jedním z nich je návrh na zastavení vybraných exekucí v případech, kdy je exekuce vedena ve prospěch veřejnoprávního oprávněného – tzv. milostivé léto.

Stát vysílá signály, že „normální je dluhy neplatit“

Členové Občanského sdružení majitelů domů v ČR (OSMD) vždy s velkou opatrností pohlížejí na další a další změny legislativy, které stále více a více omezují práva věřitelů a zvýhodňují dlužníky. Proto nutně negativně vnímají návrhy dalších legislativních změn (konkrétně insolvenční novely), které přicházejí v době, kdy poslední „rozvolnění“ se teprve promítá do praxe a před námi je období enormního nárůstu počtu firemních i osobních insolvencí.

Češi dluží méně a jsou zodpovědnější než lidé v zahraničí

Média dlouhodobě zobrazují Čechy jako finanční negramoty, kteří utrácejí peníze za hlouposti bez ohledu na to, co bude zítra. Ve skutečnosti je většina Čechů ve vztahu k penězům konzervativnější a snaží se korigovat výdaje oproti příjmům.

Snadné oddlužení může v budoucnu vést k rozštěpení společnosti

K jednomu z prvních legislativních úkolů zákonodárců v roce 2021 bude patřit projednání novely insolvenčního zákona upravující oddlužení. Vláda předala do poslanecké sněmovny návrh, podle kterého se zmírňují podmínky pro oddlužení občanů i živnostníků. Vládní návrh se zaštiťuje evropskou směrnicí s tím, že jde o povinnost České republiky tuto směrnici implementovat. Vláda navrhuje oddlužit jak občany, tak živnostníky ve zkrácené lhůtě oproti současnému stavu. Podle návrhu by trvala insolvenční procedura oddlužení místo 5 let pouze 3 roky, a to za zmírněných podmínek.

Januš: Bez nového a jednoduchého systému exekucí a insolvencí dluhy už nikdo platit nebude

Exekuční a insolvenční právo a zejména povědomí o tom, co se může a co nikoli, bylo rozbité ještě před propuknutím koronavirové krize, nyní jsme ale jednotlivé střepy rozšlapali napadrť, kterou už nikdy nedáme dohromady. Přitom by možná stačilo, kdyby se na celý problém s řešením dluhů podíval někdo opravdu komplexně.

Nové oddlužení: Pomoc z dluhů, nebo investice století?

Nejsou to ještě ani dva roky, co začala platit tzv. oddlužovací novela insolvenčního zákona, která výrazně zmírnila podmínky osobního bankrotu. Její dopady zatím nebylo možné adekvátně vyhodnotit, přesto vláda již začátkem listopadu předložila do sněmovny novou úpravu oddlužení, která by měla vést k další zásadní změně jeho pravidel ve prospěch dlužníků. S nadsázkou lze říct, že pro ně vláda vymyslela nejlepší investiční produkt v historii. Pouhých 36 tisíc by se díky němu s trochou šikovnosti dalo za pouhé tři roky zhodnotit třeba i na milion. Zní vám to jako sen? Tak určitě. Ale jen do chvíle, kdy vám dojde, že dlužníkovy „vydělané“ statisíce bude muset někdo zaplatit.

Nebezpečné klišé „typický dlužník”

Média mají obrovský vliv na formování veřejného mínění. Bohužel často informují zkresleně, což běžný příjemce sdělení není schopen kriticky zhodnotit. Jeho postoje pak ovlivňuje falešný emotivní dojem. Jedním z hluboce zakořeněných mýtů, který se opakovaně objevuje v médiích, je tvrzení, že typickým dlužníkem je muž ve věku 39 let, který žije v Moravskoslezském kraji a má dluh za půjčku ve výši 27 215 korun. Kromě nesmyslného zjednodušení profilu je matoucí i terminologie, která vytváří chybná podvědomá spojení. Téměř nikdo totiž nerozlišuje mezi pojmy „dlužník“ a „neplatič“.

Oddlužení za tři roky? Nevyrobme si obří továrnu na druhotnou platební neschopnost

Oddlužení by mohlo místo 5 let trvat 3 roky, schválila vláda. Na rozdíl od opatření v rámci Lex covid justice 2, která právě procházejí legislativním procesem, to bohužel nepovažuji za dobrý krok.

Ptáme se odborníků: Mělo by se zavést náhradní výživné?

Bude za neplatiče alimentů poskytovat výživné na děti stát? Jasno by mělo být zřejmě už v listopadu. Zavedení takzvaného náhradního výživného je totiž ve sněmovním finále. Vládní předloha počítá s tím, že maximální výše by činila 3 000 korun měsíčně. Nová dávka by mohla být vyplácena nejvýše dva roky. O náhradní alimenty by rodič žádal krajský úřad práce. Podmínkou by bylo, že dotyčný začal peníze po dlužníkovi vymáhat v exekuci nebo u soudu.