Musíte mít občanku stále u sebe? Totožnost lze prokázat i jinak

V zákoně stojí, že každý občan České republiky, který dosáhl věku 15 let a má trvalý pobyt na území České republiky, je povinen mít občanský průkaz. Co to ale vlastně znamená? Musíte ho mít pořád u sebe, nebo se můžete prokázat i jiným způsobem? A kdo po vás může předložení občanky vyžadovat? To pro vás zjišťovala právnička Petra Andresová.

Stále vás obtěžují nevyžádané telefonáty? Poradíme, jak se bránit

V loňském roce nabyla účinnosti novela zákona o elektronických komunikacích, která v České republice zavedla zákaz telemarketingu. V čem tento zákaz vlastně spočívá? Kdy je hovor v souladu s právem? A jak se můžeme nevyžádaným hovorům bránit?

Jak podat exekuční návrh na neplatiče dluhů?

Máte soudem vydaný platební rozkaz nebo rozsudek, ale dlužník stejně nezaplatil? Potom vám nezbývá, než se obrátit na soudního exekutora a podat takzvaný exekuční návrh. Jak na to? Poradíme ve třetím díle našeho video seriálu STRUČNĚ A JASNĚ.

Váš vlak má zpoždění. Kdy můžete žádat kompenzaci?

Zpožděný spoj může pěkně znepříjemnit den. Kvůli sněhu a námraze na kolejích se obzvlášť v zimě riziko zdržení na cestě zvyšuje. Jak je to s kompenzacemi? A jak se liší podmínky jednotlivých dopravců? Na to odpoví článek právničky Petry Andresové.

Konec falešných slev? Velká novela spotřebitelského práva je tu

Dne 6. ledna 2023 nabyla účinnosti zásadní novela zákona o ochraně spotřebitele a občanského zákoníku. Na základě ní vznikly podnikatelům nové povinnosti a významné změny čekají také na spotřebitele. Zákaz falešných slev a recenzí nebo otočené důkazní břemeno u reklamací. Souhrn toho nejdůležitějšího přináší článek právničky Petry Andresové.

Zapomeň na vnoučata aneb jaká jsou práva prarodičů?

Rozvody a rozchody mohou zkomplikovat vztahy v rodině. Obvykle neovlivní pouze samotné aktéry vztahu, ale i širší rodinu a okolí. Pokud se rodiče neshodnou, musí o tom, komu budou děti svěřeny do péče, rozhodnout soud. A co babičky a dědečkové? Mají právo vidět svá vnoučata? I na tyto otázky odpoví článek právničky Petry Andresové.

Jak dlouho čekat na vrácení dluhu aneb nástrahy promlčení

Na naši poradnu se obrátila paní Ivana. Ta před pár lety půjčila své kamarádce finanční obnos, který jí ale dodnes nevrátila, přestože opakovaně slibuje, že tak učiní „po příští výplatě“.  Jak má paní Ivana postupovat a na co si má dát pozor? Může být její nárok promlčený?

Pravidla pro vracení zboží koupeného na internetu. Do kdy jej můžete vrátit?

Spousta lidí vybírá zboží raději na internetu z pohodlí domova. Nejenže se tak vyhnou předvánočním frontám při nákupu dárků, ale na e-shopech často narazí i na příznivější ceny než v kamenných prodejnách. Nevýhodou je ovšem fakt, že zákazník koupené věci uvidí až v momentě, kdy jsou mu doručeny, a nemusí tak odpovídat představám kupujícího či obdarovaného. Právnička Petra Andresová připomene, jaká postupovat, když chceme zboží koupené na internetu vrátit.

Nákupní horečka vrcholí: Pozor na podvodníky na internetu

Do Vánoc zbývá pár dnů a nákupní horečka vrcholí. Spousta z nás využívá nakupování v e-shopech, placení online a doručování přes různé přepravní společnosti. Někteří nakupují i na bazarech a přes sociální sítě. Na co si dát pozor? Jaké jsou současné trendy podvodníků? Poradí právnička Petra Andresová.

Úraz na zledovatělém chodníku. Kdy je nárok na bolestné?

Mrazivé dny, při nichž silnice a chodníky připomínají spíše kluziště, se každou zimu opakují hned několikrát. Pokud vlastník chodníku zledovatělý povrch neposype, je jen otázkou času, kdy dojde k nehodě. Jak postupovat v případě, když člověk na neudržovaném místě uklouzne a stane se mu úraz, poradíme v následujícím článku.

Bez střechy i bez peněz. Co dělat s nepoctivými řemeslníky?

Pan Zdeněk zaplatil zálohu na opravu střechy, ale nedočkal se ničeho, jelikož tesař použil peníze na úhradu svých přechozích dluhů. Zdeněk teď nemá ani novou střechu, ani peníze. Co může dělat a na co si dát při sjednávání smluv s řemeslníky pozor?

Jak podat žalobu na neplatiče dluhů? Přinášíme vám návod

Nehradí vám nájemník nájemné? Nebo vám klient dluží za službu či zboží, a vy nevíte, co si v této situaci počít? Poradíme vám. Ve druhém díle našeho seriálu STRUČNĚ A JASNĚ se podíváme na to, jak podat žalobu na neplatiče dluhů.

Jak se můžu jmenovat? Zákonné limity jmen a příjmení

Od letoška je účinná novela zákona o matrikách, která ženám umožňuje bez prokazování důvodu používat nepřechýlenou variantu příjmení. Jaké další možnosti úprav jména či příjmení zákon připouští? Na to se podívala právnička Petra Andresová.

Kamery na pracovišti aneb může mě zaměstnavatel sledovat?

Kamerový systém na monitorování zaměstnanců dnes funguje již v celé řadě podniků. Zaměstnavatel má sice právo chránit svůj majetek a kontrolovat zaměstnance, avšak na druhé straně platí, že pracovníci mají právo na soukromí. Co je tedy víc? Čí zájmy jsou přednější? Pojďme se podívat, jestli a za jakých podmínek může zaměstnavatel nainstalovat na pracovišti kamery a kdy se proti tomu může zaměstnanec bránit.

Expřítel je cizinec a neplatí na dceru. Pomůže mi stát?

Příběh osmadvacetileté Denisy začal velkou láskou a skončil ignorací a neplacením výživného na společnou dceru. Takových případů jsou statisíce. Ten Denisy je ale v jednom specifický. Jejím expartnerem a otcem tříleté Eden (jména byla na přání změněna – pozn. redakce) je totiž Izraelec žijící v Tel Avivu, což situaci značně komplikuje.

Ceny rostou, a mateřská nestačí. Jaké jsou možnosti přivýdělku pro ženy?

Paní Martina je na mateřské dovolené se svým druhým dítětem. Doposud s manželem vycházeli po finanční stránce poměrně dobře, ale s rostoucími cenami energií, pohonných hmot a dalším zdražováním se jejich finanční zásoby tenčí. Paní Martina by se proto ráda více podílela na přispívání do rodinného rozpočtu, avšak stále čerpá peněžitou pomoc v mateřství. Může vůbec legálně pracovat, aniž by o ni přišla?

Byt synovi, obraz sousedce. Na digitální dědictví se ale v závětích zapomíná

Stále více Čechů přemýšlí nad tím, co bude s jejich majetkem, až zemřou. Počet u notářů sepsaných závětí se pohybuje kolem 20 tisíc ročně. Lidé v posledních vůlích nejčastěji určují, komu připadnou nemovitosti, hodnotné předměty, peníze či sbírky. Jak ale upozorňuje advokát Pavel Strnad z Advokátní kanceláře Polverini Strnad, prakticky nikdo neřeší své digitální dědictví – tedy účty a prostředky u platebních systémů typu PayPal, sázkových kanceláří, kryptoměn či profily sociálních sítí influencerů. Pokud toto není v závěti uvedeno, běžně i milionová hodnota aktiv může snadno propadnout.

Smí zaměstnavatel Evě nařídit, aby mlčela o výši mzdy?

Může zaměstnavatel chtít, abych mlčela ohledně výše mzdy? A hrozí mi postih, když to poruším? Tyto otázky trápí pětadvacetiletou Evu z Brněnska. Obrátila se proto na poradnu serveru Češi v právu.