Nevyzvedli jste zboží na dobírku? E-shop po vás může chtít peníze

Objednali jste si z e-shopu zboží na dobírku, ale nakonec si ho nepřevzali? Podobných případů ruku v ruce se stoupajícími prodeji na internetu přibývá. Pokud jste si ovšem mysleli, že na vás prodávající nemá žádné páky, jste na omylu. Rozhodně nemusí jen nečinně přihlížet a v krajním případě vám může naúčtovat i vynaložené náklady.

Andrea T. z Prahy objednala v internetovém obchodě na dobírku maškarní kostým pro svou dceru do školky. Jenže holčička onemocněla angínou a na účast na karnevalu to nevypadalo. Rozhodla se proto, že zboží nepřevezme a dělala takzvaného mrtvého brouka. Když se jí pak e-shop po nějaké době ozval s tím, že by mu měla zaplatit náklady spojené s odesláním, byla překvapená.

Někteří kupující se domnívají, že bude stačit, když zásilku jednoduše nepřijmou a prodejce tuto skutečnost automaticky vyhodnotí jako odstoupení od kupní smlouvy a vrácení zboží v zákonné 14denní lhůtě. Ovšem realita je jiná a toto řešení je velmi krátkozraké, nepřevzetí zboží není odstoupením od smlouvy,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Podle ní je vždy potřeba zahájit s e-shopem komunikaci a o svém rozhodnutí odstoupit od smlouvy je informovat. Objednané zboží je totiž zákazník povinen zaplatit a převzít. Následně má právo od smlouvy uzavřené na dálku do 14 dnů od převzetí zboží  odstoupit. A to i bez udání důvodu.

Vyzvednout a pak vrátit

Kupující by tak měl v ideálním případě zboží zaplatit, převzít, informovat prodávajícího o odstoupení od smlouvy a nepoškozené a kompletní zboží na své náklady prodávajícímu vrátit. Prodávající by pak vrátil kupujícímu zaplacenou kupní cenu a náklady na doručení směrem ke kupujícímu,“ popisuje Hekšová.

Jestliže zákazník zásilku na dobírku nepřevezme a neuhradí, dopouští se porušení povinností vyplývajících z kupní smlouvy.

Při nepřevzetí věci v dohodnuté době má prodávající právo účtovat účelně vynaložené náklady spojené s uchováním věci a požadovat po kupujícím zaplacení skladného,“ potvrzuje Hekšová s tím, že o povinnosti zaplatit skladné, stejně i jeho výši, by však prodejce měl předem informovat. A to ideálně v kupní smlouvě a v obchodních podmínkách.

To není zejména u menších internetových obchodů výjimkou.

 „Zákazníci, kteří si objednají zboží a nevyzvednou expedovanou zásilku na dobírku, budou uvedeny v našem registru nespolehlivých zákazníků, kterým již nebudeme posílat zboží na dobírku ani v budoucnu ze všech našich obchodů. Bude požadováno uhrazení vzniklých nákladů na odeslání zboží. Pokud pohledávka nebude uhrazena, budou podstoupeny další kroky související s vymáháním závazku pomocí inkasní společnosti,“ doslova píše v obchodních podmínkách například provozovatel e-shopu knoflickymanzetove.cz

E-shopy preferují platbu předem

Pro představu pak uvádí, že e-shopu vznikají náklady nejen za odeslání, ale rovněž za svoz a zabalení zásilky.

Podle Jana Větyšky,  výkonného ředitele Asociace pro elektronickou komerci (APEK), která sdružuje mimojiné významné e-shopy, trápí nevyzvednuté zásilky řadu obchodníků. Ti se většinou snaží motivovat zákazníky k platbě předem. „Obvykle je cenově zvýhodněna a obě strany díky ní získávají jistotu, že obchod dopadne tak, jak by měl. Vymáhání úhrady vynaložených nákladů je v případě, kdy spotřebitel nezaplatil předem, komplikované a často neúměrně drahé. E-shopy jsou si ale tohoto jejich práva vědomy a v některých případech se opravdu férové náhrady dožadují,“ řekl pro server Češi v právu Větyška. Očekává, že počet internetových obchodů, které se budou svého práva dožadovat, poroste.


Autor: Jitka Hradilová

Zdroj foto: profimedia.cz

Přečtěte si také

Kupující reklamovala pračku. Kdo musí zaplatit za dopravu?

Na naši poradnu se obrátila paní Vendula s otázkou, kterou většina z nás již někdy řešila. Musí vám prodejce uhradit náklady na přepravu reklamovaného zboží? Co další náklady reklamace? Je povinností kupujícího uchovávat původní obal? Zeptáme se odborníka.

Sousedka mi vytopila zrekonstruovaný byt a není pojištěná. Co teď?

„Mám půl roku zrekonstruovaný byt a sousedka mě už podruhé vytopila. Navíc s ní není řeč a přesvědčit ji, aby si alespoň sjednala pojištění, se nedaří. Existuje nějaká rada, jak situaci řešit?“ S tímto zoufalým dotazem se na poradnu serveru Češi v právu obrátila Hana z Plzně. Situaci jsme prokonzultovali s odborníky, kteří dali doporučení, jak postupovat.

Nezabavitelná částka roste. Srážky ze mzdy přestávají plnit účel

Srážky ze mzdy jsou považovány za nejúčinnější a nejméně invazivní způsob provedení exekuce. Jenže strhávat lidem peníze přímo z výplaty se stává stále těžší. Proto exekutoři často nemají jinou možnost, než sáhnout po mobiliární exekuci. „Ta je však dlužníky vnímána často velmi úkorně,“ upozorňuje právník Karel Pásek.