Pro auto k sousedům: Co je potřeba splnit, než vyjedete na české silnice

Na naši poradnu se tentokrát obrátil pan Radek, kterému se naskytla možnost koupit si auto od kamaráda žijícího v Německu. S kamarádem se dlouho zná a nemá pochybnosti o stavu vozidla. Zajímalo by ho však, zda auto musí registrovat v České republice a změnit státní poznávací značky.

 „Na všem ohledně auta jsme se domluvili ústně, akorát bych chtěl vědět, jestli můžu u nás jezdit s německými značkami. Jestli existují nějaké podmínky, které v takovém případě musím splnit,“ zajímá se čtenář.  

Chlubivý otčím slíbil Patrikovi peníze na auto. Může syn obnos vymáhat?

Můžu vymáhat, pokud mi otčím něco veřejně slíbil? S tímto pro někoho možná zvláštním dotazem se na server Češi v právu obrátil pětadvacetiletý Patrik z malé obce poblíž...

Kde je to upraveno

Tato problematika je obsažena v několika právních předpisech, z nichž nejdůležitější je zákon č. 56/2001 Sb. o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Další náležitosti najdeme v právních předpisech EU (například Směrnice o registračních dokladech vozidel). Samotný proces registrace je pak upraven zákonem č. 500/2004 Sb. správním řádem.

Povinnost registrace

Každý, kdo koupí vozidlo, které je registrované v jiném členském státě Evropské Unie a chce jej provozovat na pozemních komunikacích v Česku, musí auto zaregistrovat.

Zákon říká, že silniční vozidlo musí být zapsáno v registru silničních vozidel, pokud osoba, která ho provozuj, má na území České republiky:

  • trvalý pobyt nebo dlouhodobý pobyt,
  • sídlo v případě právnické osoby, nebo
  • odštěpný závod, jedná-li se o zahraniční právnickou osobu.

To samé platí i pro lidi, kterým byl v Česku udělen azyl, a také pro občany jiných zemí EU, pokud zde během kalendářního roku pobývají alespoň šest měsíců.

V podobném znění platí toto pravidlo v celé Evropské Unii –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ každý, kdo vlastní automobil, jej musí zaregistrovat tam, kde má obvyklé bydliště. Za obvyklé bydliště je ve většině zemí EU považováno místo, kde člověk žije alespoň šest měsíců v roce.

Jak vozidlo registrovat

Registraci auta je možné provést elektronicky přes Portál dopravy nebo osobně na obecním úřadě s rozšířenou působností.

Je potřeba vyplnit příslušný formulář a následně k němu doložit:

  • doklad o technické způsobilosti vozidla (technický průkaz, COC list nebo osvědčení o registraci vozidla vydané jiným členským státem),
  • doklad o technické prohlídce / protokol o evidenční kontrole vozidla,
  • potvrzení o zaplacení DPH v případě pořízení nového vozu z jiného členského státu (pro účely DPH se za nové považuje takové vozidlo, které nemá najeto více než 6 000 km NEBO nebylo používáno déle než 6 měsíců),
  • potvrzení o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla,
  • případnou další dokumentaci.

Pokud není možné na úřadě ověřit totožnost žadatele, je třeba doložit plnou moc s jeho úředně ověřeným podpisem. Tento postup je obdobný jako při standardním přepisu vozidla.

Registraci je třeba provést neprodleně poté, co došlo ke koupi.

Registrační značky

S registrací vozidla pak souvisejí i registrační značky. Ty jsou přiděleny danému vozidlu při jeho zápisu do registru silničních vozidel. Vydává je obec s rozšířenou působností. Za poplatek je možné zažádat o registrační značku na přání.

Co z toho plyne pro pana Radka?

Pokud chce čtenář auto provozovat v České republice, je povinen jej registrovat. S tím pak souvisí i vydání českých registračních značek. Není tedy možné, aby v tuzemsku někdo provozoval auto a neměl ho zde registrované nebo jezdil s německými značkami.

Zkrácení platnosti řidičáků či jednotný průkaz. Co dalšího chystá EU

Rada a Evropský parlament připravily aktualizace stávající směrnice o řidičských průkazech. Chystané schválení bude mít významný dopad na řidičské průkazy v členských státech.

V případě, že chce po koupi auto přivézt do Česka takzvaně “na kolech”, bude si muset ještě sjednat dočasné povinné ručení i převozní značky. Ty vydá registrační úřad dané země a slouží pouze k převozu vozidla. Platnost je 10 dnů od jejich vydání. V případě převozu auta ve vleku tyto značky potřeba nejsou.

Čtenáři lze také doporučit uzavření písemné kupní smlouvy, kde by byl specifikován stav vozidla a případné možnosti odstoupení od smlouvy. Byť se jedná o kamaráda, je pro ochranu obou stran důležité tento obchodní vztah ošetřit i smluvně.


Autor: Petra Andresová
Foto: Canva.com |  shisuka