Truhlář zinkasoval zálohu a nereaguje. Jak se nenechat napálit?

Řemeslníků je nedostatek a o malé zakázky nemají zájem. Když paní Iveta z Prahy sehnala přes inzerát vyvěšený v supermarketu truhláře, který byl ochoten vyrobit ji regál do spíže, byla proto zprvu nadšená.

Dřevěný regál jsem sháněla už loni. Kamarádka mi tenkrát dala kontakt na řemeslníka, kterého vychvalovala. Udělal cenovou nabídku a já na ni přistoupila. Ale pak se mi omluvil, že je příliš vytížený,“ popisuje.

Letos na začátku léta ji upoutal inzerát na nástěnce před vstupem do supermarketu. Pan Jaroslav v něm nabízel zhotovení věcí ze dřeva. „V telefonu zněl mile a říkal, že se může stavit hned následující den, protože potom odjíždí na dovolenou. Přijel načas, všechno vyměřil a společně jsme vymysleli, jak by regál měl vypadat. Pán byl ve středním věku a působil opravdu sympaticky. Navíc mi ukázal i fotografie věcí, co vyráběl jiným zákazníkům,“ říká Iveta s tím, že když si řekl o zálohu 5 tisíc korun na nákup materiálu, vůbec nepochybovala a částku mu přes internetové bankovnictví poslala.

Tvrdil, že je to pro něj záruka, abych si to nerozmyslela a jemu pak nezůstalo nakoupené dřevo, což je logické. A že jen co se vrátí z dovolené, ozve se a domluvíme se na termínu realizace. Zbytek peněz mu prý dám, až uvidím hotové dílo,“ líčí Iveta, která s truhlářem žádnou písemnou smlouvu neuzavřela. Po třech měsících nemá ani regál, ani částku, kterou truhláři vyplatila. Jaroslavův telefon sice vyzvání, ale nebere ho a nereaguje ani na zaslané zprávy.

 Jak v takovém případě postupovat, radí Miroslava Brůhová z advokátní kanceláře Arrows. „Než paní začne podnikat další kroky, je vhodné naposledy se pokusit řemeslníka zkontaktovat. Poslat mu email, dopis či se ho pokusit zastihnout v místě sídla. Všechny tyto kroky by si měla zdokumentovat či uložit pro případný spor.  Pokud řemeslník není kontaktní a nelze ho najít v místě jeho sídla, je vhodné obrátit se na policii,“ říká.

Písemná smlouva je základ

Podle ní udělala udělala paní Iveta hned několik chyb. Trvat měla především na písemném sepsání. I když je v Česku za platnou považována i ústně uzavřená smlouva, v případě problémů se před soudem velmi těžko prokazují dohodnuté podmínky.

Písemná smlouva může v budoucnu ušetřit mnoho problémů, jelikož jasně deklaruje, co si strany ujednaly. V dokumentu by neměly chybět řádně identifikované smluvní strany, předmět smlouvy, termín a místo plnění, cena, datum a podpisy. Je rovněž vhodné uvést všechny důležité okolnosti. Pokud se například stanoví cena za provedení díla, ale řemeslník bude chtít zálohu, která se na tuto cenu započítává, je nutné to také uvést,“ uvedla Brůhová.

Uvedené by měly být i sankce za případné zpoždění, nedokončení nebo špatné provedení.  Na zanesení sankcí do smlouvy ale v praxi řada řemeslníků odmítá přistoupit.

Pakliže zákazník hradí zálohu, rozhodně by měl trvat na vystavení daňového dokladu či potvrzení o předání peněz. „Případně by si měl k předání obnosu přizvat svědka,“ doplňuje Brůhová.

Dbát na výběr řemeslníka se vyplatí

 Minimalizovat riziko podvodu nebo špatně odvedené práce, může člověk už výběrem řemeslníka. „Většinou jsou dobrým vodítkem při výběru kladné reference od známých či na internetu. Určitě je ale vhodné zkontrolovat také insolvenční rejstřík či prověření řemeslníka v Centrální evidenci exekucí, které je však zpoplatněné,“ doplnila.

Rovněž upozorňujeme občany, aby zakázky a finanční hotovost svěřovali pouze prověřeným osobám a firmám,“ apelovala Michaela Nováková, mluvčí kladenských policistů. Ti v létě řešili například případ v Kročehlavech, kdy řemeslník řekl o 17 tisíc korun na nákup a montáž střešní krytiny. Scénář je naprosto totožný jako u Ivety: práci nerealizoval, peníze nevrátil a přestal komunikovat. Nyní mu hrozí až dva roky vězení.

Kromě nahlášení řemeslníka na policii, má zákazník ještě jednu možnost, která bývá mnohdy efektivnější. A to obrátit se s žalobou na civilní soud. Ten řemeslníkovi, který sebral zálohu a práci neodvedl, uloží lhůtu na zaplacení dluhu. Pokud nereaguje a částku nevrátí, může podvedený podat návrh na exekuci. K zahájení exekučního řízení může dojít v okamžiku, kdy věřitel drží v ruce takzvaný exekuční titul. Tedy typicky pravomocný rozsudek soudu, platební rozkaz či rozhodčí nález.


Autor: Lucie Havlišová

Zdroj foto: Pixabay.com