V Česku má skončit konopná prohibice. Koalice diskutuje Vobořilův návrh zákona
04. září 2024
Vládní koalice se zabývá návrhem zákona, který by měl umožnit, aby si lidé v Česku mohli legálně koupit marihuanu. Jak by měl takzvaný přísně regulovaný trh s konopím fungovat v praxi? Dočtete se v článku právničky Petry Andresové.
Návrh zákona o regulaci trhu s konopím pochází z dílny dnes již bývalého protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila a expertní pracovní skupiny, která vznikla z pověření vlády před dvěma lety. Se zřízením přísně regulovaného trhu s konopím počítá také Akční plán politiky závislostí 2023 – 2025 zpracovaný Radou vlády pro koordinaci politiky závislostí.
Zákon má dát vzniknout takzvanému přísně regulovanému trhu s konopím. Ten má být kompromisem mezi úplným zákazem (prohibicí) a zcela volným trhem. Dosavadní prohibiční přístup podle expertů přináší více negativních dopadů než pozitiv – nevede ke snižování poptávky ani k ochraně veřejného zdraví a zatěžuje státní aparát vymáháním práva v souvislosti s nelegálním trhem.
Zavedení regulovaného trhu s konopím opakovaně doporučovala i Národní ekonomická rada vlády (NERV). Podle ní extrémně represivní přístup k marihuaně nevede k omezení její spotřeby či zmírnění škod, a navíc zatěžuje rozpočet.
V čem by spočíval přísně regulovaný trh
Podle současného návrhu zákona budou moci s konopím nakládat pouze držitelé speciálního průkazu, který vydá Úřad vlády. Průkaz by byl na dobu neurčitou a mohly by o něj zažádat jen osoby starší 18 let. Zákon by rozlišoval tři skupiny lidí, kteří na základě povolení budou moci vymezeným způsobem nakládat s konopím.
I. pěstitelé rostlin konopí pro vlastní potřebu (maximálně na třech metrech čtverečních),
II. sdílené pěstování v registrovaných konopných spolcích,
III. zákazníci konopných provozoven.
Současně by byl zřízen informační systém, do kterého by se každý držitel průkazu registroval za poplatek 2000 korun.
Zákon rovněž stanovuje, kde by se mohly nacházet provozovny s konopím. Nemohly by být v blízkosti škol (do 200 metrů) či přímo ve zdravotnických zařízeních. Také by do prodejen nesmělo být vidět výlohou. Platil by i přísný zákaz prodeje mladistvým či zákaz jakékoliv reklamy nebo sponzoringu.
Menší než malé množství
V současné době je každé držení konopí protiprávní. Mít u sebe více než 10 gramů marihuany znamená páchat trestný čin. Pod 10 gramů se jedná o přestupek.
Nový návrh zákona počítá s tím, že držení 10 gramů konopí pro vlastní potřebu by mělo být zcela bez postihu. V tomto případě by bylo možné konopí držet bez jakéhokoliv povolení.
Možné by bylo ovšem držet i větší množství, a to podle členství v konkrétní skupině – 30 gramů na veřejnosti pro držitele jakéhokoliv průkazu, až 180 gramů v případě registrovaných členů spolků či zákazníků speciálních provozoven a až 1500 gramů držitele průkazu pěstující pro vlastní potřebu při sklizni.
Státní správu by na tomto úseku vykonával Úřad vlády a Policie České republiky. Za porušení zákonných podmínek by v rámci správního řízení a řešení přestupků hrozily vysoké pokuty až do 1 milionu korun.
Kdy by to mohlo platit
Podle vládního Plánu boje se závislostmi měl být přísně regulovaný trhu s konopím zaveden do konce roku 2025. Na podobě zákona však zatím nepanuje ve vládní koalici shoda. Aktuální podoba normy se nelíbí zejména lidovcům.
Na konci srpna navíc skončil ve funkci národního protidrogového koordinátora autor návrhu zákona Jindřich Vobořil. Osm desítek zahraničních odborníků na problematiku drog a závislostí však během srpna vyzvalo v otevřeném dopise českou vládu, aby pokračovala v prosazování Vobořilových návrhů. Podle nich se Česko v posledních letech stalo vzorem citlivé protidrogové politiky, na které se Vobořil podílel.
V jaké podobě bude návrh zákona nakonec schválen, pro vás budeme sledovat.