Chráněný účet se odsouvá, banky měly málo času na přípravu

O založení takzvaného chráněného účtu budou moci dlužníci v exekuci nakonec žádat až od července. Prodloužení lhůty požadoval bankovní sektor, který se na změnu nestihl dostatečně připravit. Tříměsíční odklad už schválil Senát a podepsal i prezident.

Na speciálním kontě bude mít dlužník peníze, které nepodléhají exekuci a slouží k uspokojování životních potřeb. Původně měl chráněný účet fungovat od dubna. Novela z pera Patrika Nachera (ANO) a Kateřiny Valachové (ČSSD) byla Sněmovnou i Senátem posvěcena v lednu. Nyní ale Valachová přiznala, že původně prosazovaný a schválený duben byl „příliš ambiciózní“ a spolu se skupinou poslanců z osmi klubů navrhla jako termín polovinu letošního roku.

Na straně bank jsou objektivní technické bariéry

„Rozhodnutí vítáme. Věříme, že tento odklad bankám poskytne čas potřebný k implementaci softwarových a technologických řešení a procesů tak, aby mohly chráněný účet svým klientům zřizovat v souladu s požadavky zákona,“ řekl Filip Hanzlík, náměstek výkonné ředitelky a hlavní právník České bankovní asociace (ČBA). Na straně bank jsou podle něj objektivní technické bariéry. 

„Je pravda, že banky by uvítaly i delší odklad účinnosti zákona, a tříměsíční odložení bude pro ně technologickou výzvou,“ doplnil Hanzlík s tím, že úprava chráněného účtu vykazovala i řadu výkladových nejasností a ČBA ohledně nich zahájila jednání s ministerstvem spravedlnosti a Českou národní bankou.

Podle prezidenta České asociace věřitelů Pavla Staňka je odklad chráněného účtu smutným dokladem toho, že zákonodárci přijímají některé zákony bez detailní analýzy situace a dostatečné konzultace s odborníky a dotčenými subjekty.

„I v principu dobrá věc tak může ve výsledku způsobit víc problémů než pozitivních přínosů," uvedl Staněk.

Postup kritizoval také senátor Tomáš Goláň. Ten má za to, že vznikla naprosto neuvěřitelná situace, kdy nikdo nenaslouchal komerčním bankám. „Někdy je dobré, když mám dobrý úmysl, řídit se dobrými radami…. Banky jsou v tom naprosto nevinně,“ poznamenal.

Chráněný účet má zamezit tomu, aby se dlužníci ocitli bez peněz. Často se totiž stávalo, že zaměstnavatel provedl srážku ze mzdy, zbytek peněz poslal na účet dlužníka, ale mohla přijít další exekuce. Dlužník si sice mohl požádat o odblokování, ale než k tomu došlo, často byl i týdny bez financí. Tím se dostával do dalších problémů, protože nebyl schopen zaplatit třeba nájem.

Bez běžného účtu to nepůjde

Na chráněném účtu se budou shromažďovat peníze, o které dotyčný nemůže přijít. Speciální konto musí banka založit na žádost dlužníka zdarma a bezplatně účet i povede.

Podle Davida Šmejkala, ředitele Poradny při finanční tísni, není odklad z praktického hlediska závažný.

„Co však bude působit potíže, je nemožnost založit si chráněný účet bez existence normálního běžného účtu. Ten totiž řada klientů v exekuci nemá – proč také? Byl by dlouhodobě obstaven exekutorem. Bude tedy nutná návštěva banky a splnění podmínek pro založení standardního účtu. Přesto jsou výhody chráněného účtu pro dlužníka v exekuci nesporné,“ shrnul.


Autor: Lucie Havlišová

Zdroj foto: 123rf.com

Přečtěte si také

Dlužníky v exekuci od dubna ochrání speciální účet

Řada firem kvůli tíživé situaci spojené se šířením koronaviru začala propouštět a zaměstnancům rozdává výpovědi pro nadbytečnost. Bohužel, někde k tomu dochází v rozporu se...

Konec dětských dlužníků, škodu uhradí rodiče

Děti s exekucemi budou v Česku už brzy minulostí. Sněmovna jednomyslně schválila omezení vzniku a vymáhání dluhů. Pokud návrh posvětí Senát a podepíše prezident, což se očekává,...

Aby dostala půjčku, poslala podvodníkovi peníze dopředu

Chcete půjčku? Tak nám dopředu zaplaťte tisíce. Přestože většina lidí při této výzvě zpozorní, stále se najdou ti, kteří peníze zašlou. Příkladem je paní Aneta z Prahy (žena...