Dluží vám peníze? Ani se nesuďte, stejně je neuvidíte
22. října 2020
Jako advokát na malém městě poměrně často zastupuji drobné živnostníky při vymáhání nezaplacených faktur za dodané služby nebo zboží. Podobně pomáhám také spotřebitelům, kteří vymáhají nároky po firmách, s řešením dluhů mezi exmanželi nebo nesplacených půjček mezi dnes již bývalými kamarády. Rok za rokem sleduji, že je stále těžší dluhy vymoci. Dlužníci se totiž bohužel zpravidla k placení nemají, a proto je tak poslední nadějí exekuce. Jenže vzhledem k narůstajícím omezením mají exekutoři stále méně prostoru, jak právo věřitele vymoct.
Když na jaře udeřila epidemie COVID-19, došlo na dva a půl měsíce k zastavení mobiliárních exekucí a dražeb. Dnes tu visí hrozba zákazu provádění na další čtyři měsíce až do února 2021, což by znamenalo další snížení vymahatelnosti dluhů. Pro řadu mých klientů to může být likvidační, protože právě mobiliární exekuce je bohužel mnohdy jedinou šancí, jak se mohou dobrat svých peněz. Proč?
Ze mzdy už většinou není co srážet
První důvodem je neustálé zvyšování nezabavitelných částek. Přestože průměrný výdělek v České republice rok od roku roste, objem peněz vymožených srážkami ze mzdy naopak klesá, a to skokově. Za poslední rok a půl došlo hned čtyřikrát ke zvýšení nezabavitelné částky. Případy, kdy dlužníci dříve bez problémů spláceli několik tisíc měsíčně a nyní jim lze zabavit sotva desítky korun, nejsou výjimkou. K tomu přičtěme fakt, že řada zaměstnanců byla nebo je s dětmi delší dobu doma kvůli uzavřeným školám. Z ošetřovného se srážky neprovádějí vůbec. Pokud v lednu 2021 přijde zvýšení životního minima jednotlivce na 4 990 Kč, pak dlužníkům zůstanou další peníze navíc.
Osobně bych uvítal, aby se nastavila rozumná provázanost mezi průměrnou mzdou a srážkou ze mzdy tak, aby se nestávalo, že s rostoucí životní úrovní srážky klesají pod úroveň doby minulé a že stále vyššímu počtu dlužníků není možné srážet vůbec nic.
Srazit peníze z účtu už také není tak jednoduché, natož pak u manžela
V dubnu prošlo zvýšení nezabavitelné částky na účtu na čtyřnásobek životního minima jednotlivce. Opatření mělo trvat jen do konce roku, ale aktuálně hrozí, že bude přijat návrh, aby to bylo natrvalo. Životní minimum se zvyšuje každý rok, letos dokonce dvakrát. V té souvislosti je pro rok 2021 navrženo zvýšení životního minima na 4 990 Kč. Pokud projde, pak nezabavitelná částka na účtu bude činit 19 960 Kč. Není to už trochu moc?
Další snížení možnosti vymáhání a další prostor dlužníkovi pro odklánění peněz před jeho věřiteli číhá v omezení postižitelnosti účtu manžela. Exekučně je dnes možné zabavit jen polovinu zůstatku na účtu manžela či manželky v době blokace a následně prostředky došlé na účet v následujících 6 měsících za předpokladu, že jsou ve společném jmění manželů. Pokud jsou z jiného zdroje, může manžel podat návrh na částečné zastavení exekuce. Nově by mělo platit, že účet manžela bude možné postihnout jen pro polovinu aktuálního zůstatku a jen jednou za celou exekuci. Dlužník si tam tedy po úvodní srážce v klidu bude moct nechat vyplácet veškeré příjmy a exekutor se k nim nikdy nedostane.
Za těchto podmínek opravdu nevím, zda nemám klientům místo obhajoby jejich práva raději začít radit, aby se vůbec nesoudili. Akorát přijdou o další náklady spojené se soudním řízením a své peníze stejně neuvidí. K čemu je nám ale právo, když se ho v praxi nikdo nedomůže?
Přečtěte si také
Preventivní restrukturalizace – ekonomický restart pro podnikatele v potížích
V Česku se chystá další velká legislativní změna – preventivní restrukturalizace. Těžce se vyslovuje, ale měla by výrazně ulehčit podnikatelům, kteří mají přechodné finanční problémy. Jedná se o preventivní nástroj, který umožní podnikatelům dále vést svou společnost za předpokladu, že přijmou určitá restrukturalizační opatření. Kdy začne platit, pro koho je určená a v čem vlastně spočívá?
Novinky u chráněných účtů. Ústavní soud potvrdil jejich bezplatnost. Dojde konečně k jejich zjednodušení?
Chráněné účty se po čase opět dostaly do centra pozornosti. Banky je musí i nadále zřizovat a vést zdarma. Rozhodl o tom Ústavní soud, jenž zamítnul návrh senátorů, kteří chtěli tuto povinnost zrušit. Co k tomu Ústavní soud vedlo? A jak to vůbec s fungováním chráněných účtů do budoucna vypadá?
Lékařka nepoznala rakovinu. Můžu chtít peníze za vyšetření zpět?
Pevné zdraví žádné peníze nenahradí. V některých situacích ovšem můžou přispět alespoň k pocitu zadostiučinění. Přečtěte si příběh naší čtenářky, která zaplatila za vyšetření, jež neodhalilo, že má závažný zdravotní problém. Lze v takovém případě peníze za zdravotní úkon požadovat zpátky?