Lucie neviděla alimenty roky, exmanžel peníze ukrýval ve stropě
03. prosince 2020
Zdravotní sestřička Lucie z Prahy neviděla alimenty pro své dvě dcery 5 let. Suma se vyšplhala až ke 300 000 Kč. Nepomohlo ani vyhlášení exekuce, protože otec peníze skrýval.
Dlužné alimenty jsou teď aktuálním tématem i v Parlamentu. Sněmovna v listopadu odhlasovala, že výživné by za neplatiče poskytoval stát. Úřad práce by vyplácel až 3 000 Kč měsíčně, nejvýše dva roky. Následně by peníze po hříšníkovi vymáhal. Předlohu ještě musí posoudit Senát.
Proč Lucie na peníze pro dcery čekala tak dlouho? A kdo jí v nesnadné situaci pomáhal? Dozvíte se v následující reportáži.
Autor: Lucie Havlišová
Zdroj foto: Češi v právu
Přečtěte si také
Za neplatiče bude alimenty poskytovat stát
Až 3 000 korun měsíčně po dobu dvou let začne stát vyplácet samoživitelům a samoživitelkám, které se od expartnera marně domáhají alimentů pro své děti. Senát ve středu schválil novelu, která počítá se zavedením takzvaného náhradního výživného. Zákon už podepsal i prezident.
Stát nebude při vymáhání alimentů úspěšnější než rodič
„K vymáhání alimentů mohou přispět i samoživitelé a samoživitelky. Hodně pomůže, když komunikují,“ říká v rozhovoru soudní exekutorka z úřadu v Praze 6 Zuzana Sobíšková. Exekutor si sice sám obratem zjistí čísla účtů dlužníka, jeho zaměstnavatele a majetek. Telefonní číslo nebo třeba informaci, kde dotyčný pracuje na černo, ale bez přispění samoživitele jen tak nedohledá. „Od matky jsem zjistila, že dlužník bude v určitý čas u soudu na jednání. Matka se také zmínila, že dlužník nerad jezdí hromadnou dopravou. Na místo jsem tedy poslala vykonavatele. Ten v blízkosti soudní budovy narazil na dlužníkovo auto, po kterém jsme před tím, stejně jako po dlužníkovi, marně pátrali,“ popisuje Sobíšková jeden ze svých úspěšně vyřešených případů.
S alimenty pomůže stát. Vláda schválila návrh zákona o náhradním výživném
Vláda na svém pondělním jednání schválila návrh zákona o zálohovaném výživném, který předložila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Takzvané zálohované neboli náhradní výživné má řešit problém samoživitelek a samoživitelů, jimž druhý rodič neplatí soudem vyměřené alimenty pro nezaopatřené dítě.