Za neplatiče bude alimenty poskytovat stát

Až 3 000 korun měsíčně po dobu dvou let začne stát vyplácet samoživitelům a samoživitelkám, které se od expartnera marně domáhají alimentů pro své děti. Senát ve středu schválil novelu, která počítá se zavedením takzvaného náhradního výživného. Zákon už podepsal i prezident.

Podmínkou poskytnutí výživného bude to, že rodič už začal peníze vymáhat po dlužníkovi v exekuci nebo soudně. „Státní“ alimenty vyplatí krajský úřad práce. Následně se dlužnou částku bude stát snažit dostat z neplatiče sám.

Příjemce náhradního výživného každé čtyři měsíce doloží, že má na pomoc státu dál nárok a expartner na děti neplatí.

Přijdou dlužníci o rybářský lístek?

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) odhaduje, že náhradní výživné se bude týkat zhruba 24 000 dětí, státní pokladnu to vyjde téměř na miliardu ročně. Připustila, že zákon neřeší nízkou vymahatelnost dlužné částky. Změnit to chce další právní úpravou v rámci novely občanského zákoníku, kterou se zabývá Sněmovna. Možností je například zabavení dlužníkova rybářského či loveckého lístku či zákaz vstupu na sportovní utkání. V současnosti mohou neplatiči alimentů přijít o řidičský průkaz.

„Schválení zákona ze strany Senátu vítáme a ceníme si ho. Ačkoliv dlouhodobě proklamujeme, že aktuální znění zákona není lidově řečeno stoprocentní, jedná se po letech diskusí o první iniciativu, která dlouhodobý problém neplacení výživného řeší,“ říká Dana Pavlousková, ředitelka Klubu svobodných matek. A podobně hovoří i Dagmar Vogtová z organizace Vaševýživné.cz. „Rodiče jsou za schválení náhradního výživného samozřejmě rádi, byť doba vyplácení bude omezena na dva roky. Doufáme, že období dvou let bude ze strany vlády využito k hledání příčin problému, který spočívá ve špatné vymahatelnosti práva,“ uvedla Vogtová.

Úřady budou náhradní výživné poskytovat od poloviny příštího roku. Ročně mohou podle předpokladů vyplatit asi 891 milionů korun. Odhady mluví o tom, že vymoci zpět by se mohlo asi 10 procent z této částky.

Proti zavedení se dlouhodobě stavěla například ODS. „Je to špatně z principu. Považuji za nemístné, aby stát vstupoval do soukromoprávních vztahů a kvůli špatné vymahatelnosti práva zaváděl novou sociální dávku. Rodičům dětí, kteří se ocitnou ve finanční tísni, má stát umět pomoci v rámci stávajícího sociálního systému. Ten musí být jednoduchý, srozumitelný a rychlý. Bohužel ministerstvo práce a sociálních věcí slibovanou revizi nabobtnalého dávkového systému za celé volební období nepřipravilo,“ uvedl místopředseda výboru pro sociální politiku Jan Bauer (ODS).

Jak mohou samoživitelé přispět k lepšímu vymožení alimentů, si přečtěte zde:

Stát nebude při vymáhání alimentů úspěšnější než rodič | Češi v právu (cesivpravu.cz)


Autor: Lucie Havlišová

Zdroj foto: rf123.com

Přečtěte si také

Sberbank: Konsolidaci půjček Češi využívají málo

Češi raději splácí úvěry zvlášť, vyplynulo z průzkumu, který si nechala udělat banka Sberbank. Podle ankety má každý druhý obyvatel Česka nesplacený úvěr. Pětina dotázaných si vzala dokonce dvě až tři půjčky. Většina (76 procent respondentů) ale vypověděla, že úvěry splácí odděleně a konsolidaci využilo jen 14 procent dotázaných. Desetiny se tato možnost netýká.

Češi dluží méně a jsou zodpovědnější než lidé v zahraničí

Média dlouhodobě zobrazují Čechy jako finanční negramoty, kteří utrácejí peníze za hlouposti bez ohledu na to, co bude zítra. Ve skutečnosti je většina Čechů ve vztahu k penězům konzervativnější a snaží se korigovat výdaje oproti příjmům.

Jak vystěhovat neplatiče: dokument od notáře nepomůže, rozhodl Nejvyšší soud

Vystěhování nájemníka, který neplatí, nemusí být jednoduché. Dlužníka odmítajícího dohodu totiž z bytu dostane jen soud. A ten mnohdy trvá i roky. Jak v nezáviděníhodné situaci postupovat? Poradíme v následujícím článku.