Alimenty dětem: Mimosoudně se nám povede vymoci pouze 10 procent dlužného výživného...

V Čechách se téměř třetina samoživitelů pohybuje na hranicích chudoby kvůli rodičům, kteří neplatí alimenty na své děti. Často bývá složité bývalého partnera přimět k placení. Mnohdy takové případy končí u exekutora. O tom, jak funguje vymáhání dlužných alimentů, jaké kolem něj panují mýty, ale i jak ho ovlivňují a mohou ovlivnit další změny v zákonech, jsme mluvili s Michaelou Kloudovou z projektu Alimenty dětem

Vaše společnost funguje od roku 2015 a soustředí se na pomoc samoživitelům s vymáháním výživného. Jaká je úspěšnost řešení těchto případů a co jsou nejčastější důvody jeho neplacení?

V tuto chvíli jsme úspěšní z nějakých 70 procent našich případů. Reálně nejsme schopni pomoct asi 30 procentům klientů. My jako společnost nekomunikujeme s dlužníky napřímo. Ale z toho, co nám samoživitelé a samoživitelky říkají, tak si myslím, že ten nejčastější důvod, proč neplatiči neplatí, je nechuť k tomu to zaplatit. Možná je to proto, že si myslí, že ty peníze zůstanou u toho ex-partnera, případně jde o nedostatek kapitálu.

Jak často se daří dohodnout s neplatiči mimosoudně?

Musím říct, že to procento je poměrně malé, asi do 10 procent. Ten postup je takový, že v momentě, kdy samoživitel nebo samoživitelka pošle podklady k nám, tak se případu ujme advokát a ten vyzve neplatiče k zaplacení. Neplatič v těch 10 procentech opravdu zaplatí a tím pádem se exekuci vyhne. Pokud nezaplatí, tak ten případ se přesouvá dále na exekutora a ten opět vyzve neplatiče k zaplacení. Tedy neplatič má dvě možnosti se exekuci vyhnout. Pokud se to nestane, tak ten exekutor začne alimenty vymáhat.

Nedávno byly v poslanecké sněmovně odhlasovány v prvním čtení dva návrhy na legislativní změny v oblasti exekucí. Zavedení takzvané exekutorské teritoriality a model jeden dlužník – jeden exekutor. Jak se na tyto změny díváte?

Já si myslím, že pro samoživitele a samoživitelky to není úplně správné rozhodnutí, protože ne všichni exekutoři jsou schopni vymáhat ty alimenty zadarmo bez jakékoliv zálohy a brát na sebe to riziko, že když se jim nepodaří nic vymoct, tak si taky nic nevydělají. Tohle jsme schopni udělat my, ale v momentě, kdy by začala platit teritorialita, tak není jisté, že se tohle podaří zajistit u všech úřadů. Takže si myslím, že to je krok spíše špatným směrem.


Autor: REDAKCE

Přečtěte si také

Jste finančně gramotní? Ovládat musíte těchto sedm oblastí

Ovládáte sedm základních oblastí finančních znalostí a dovedností? Pokud ano, pak jste finančně gramotní a my vám gratulujeme. Co konkrétně musíte znát a umět? Dozvíte se v článku a také v našem videu STRUČNĚ A JASNĚ.

Zákazník nezaplatil za práci. Můžu zabránit zastavení exekuce?

Pan Miloš je řemeslník – obkladač, který pracuje „sám na sebe“ jako OSVČ. V posledních letech se mu několikrát stalo, že zákazník nezaplatil. V pěti případech musí dokonce peníze vymáhat pomocí exekuce. Ve třech případech se však ani tak zatím nedomohl ničeho. Nyní se dozvěděl, že by dlouholeté bezvýsledné exekuce měly být zastaveny. Dá se tomu zabránit?

Dluhy na pojistném a daních půjde výhodně splatit. Známe podrobnosti

Vláda minulý týden představila úsporný balíček obsahující 58 opatření, jež mají zmírnit zadlužení státu a reformovat důchodový systém. V přípravě je přitom stále třetí pokračování Milostivého léta, které může přijít státní kasu na miliardy. Normy ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Nyní je posoudí Senát.