Alimenty dětem: Mimosoudně se nám povede vymoci pouze 10 procent dlužného výživného...
30. prosinec 2019
V Čechách se téměř třetina samoživitelů pohybuje na hranicích chudoby kvůli rodičům, kteří neplatí alimenty na své děti. Často bývá složité bývalého partnera přimět k placení. Mnohdy takové případy končí u exekutora. O tom, jak funguje vymáhání dlužných alimentů, jaké kolem něj panují mýty, ale i jak ho ovlivňují a mohou ovlivnit další změny v zákonech, jsme mluvili s Michaelou Kloudovou z projektu Alimenty dětem
Vaše společnost funguje od roku 2015 a soustředí se na pomoc samoživitelům s vymáháním výživného. Jaká je úspěšnost řešení těchto případů a co jsou nejčastější důvody jeho neplacení?
V tuto chvíli jsme úspěšní z nějakých 70 procent našich případů. Reálně nejsme schopni pomoct asi 30 procentům klientů. My jako společnost nekomunikujeme s dlužníky napřímo. Ale z toho, co nám samoživitelé a samoživitelky říkají, tak si myslím, že ten nejčastější důvod, proč neplatiči neplatí, je nechuť k tomu to zaplatit. Možná je to proto, že si myslí, že ty peníze zůstanou u toho ex-partnera, případně jde o nedostatek kapitálu.
Jak často se daří dohodnout s neplatiči mimosoudně?
Musím říct, že to procento je poměrně malé, asi do 10 procent. Ten postup je takový, že v momentě, kdy samoživitel nebo samoživitelka pošle podklady k nám, tak se případu ujme advokát a ten vyzve neplatiče k zaplacení. Neplatič v těch 10 procentech opravdu zaplatí a tím pádem se exekuci vyhne. Pokud nezaplatí, tak ten případ se přesouvá dále na exekutora a ten opět vyzve neplatiče k zaplacení. Tedy neplatič má dvě možnosti se exekuci vyhnout. Pokud se to nestane, tak ten exekutor začne alimenty vymáhat.
Nedávno byly v poslanecké sněmovně odhlasovány v prvním čtení dva návrhy na legislativní změny v oblasti exekucí. Zavedení takzvané exekutorské teritoriality a model jeden dlužník – jeden exekutor. Jak se na tyto změny díváte?
Já si myslím, že pro samoživitele a samoživitelky to není úplně správné rozhodnutí, protože ne všichni exekutoři jsou schopni vymáhat ty alimenty zadarmo bez jakékoliv zálohy a brát na sebe to riziko, že když se jim nepodaří nic vymoct, tak si taky nic nevydělají. Tohle jsme schopni udělat my, ale v momentě, kdy by začala platit teritorialita, tak není jisté, že se tohle podaří zajistit u všech úřadů. Takže si myslím, že to je krok spíše špatným směrem.
Autor: REDAKCE
Přečtěte si také
Exkluzivně: Legislativní přehled za druhý a třetí zářijový týden 2023
Přinášíme vám exkluzivní monitoring návrhů zákonů a nařízení za druhý a třetí zářijový týden 2023. Rubrika vzniká ve spolupráci s Českou asociací věřitelů.
Exekutoři nemohou srážet ze mzdy. Rodí se řešení?
Domoci se svých peněz je pro věřitele stále složitější. Kvůli opakovanému růstu takzvané nezabavitelné částky se totiž mnohým dlužníkům nesráží ze mzdy vůbec nic, potažmo velmi málo. Řešení situace navrhuje viceprezident Exekutorské komory Martin Tunkl.
Martin Foukal: Největší výzvou současného práva je digitalizace
Jaké jsou největší otázky současného práva? A jaké práci se chtějí nejčastěji věnovat mladí právníci? I na to odpověděl v rozhovoru pro web Češi v právu notář Martin Foukal. Zkušenosti má nejen ze své notářské praxe, ale i jako pedagog Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Kromě jiného patří též k vedoucím členům Jednoty českých právníků, nejstarší dobrovolné stavovské organizace právníků v Česku.