S alimenty pomůže stát. Vláda schválila návrh zákona o náhradním výživném
17. červen 2020
Vláda na svém pondělním jednání schválila návrh zákona o zálohovaném výživném, který předložila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Takzvané zálohované neboli náhradní výživné má řešit problém samoživitelek a samoživitelů, jimž druhý rodič neplatí soudem vyměřené alimenty pro nezaopatřené dítě.
O náhradním výživném se mluví již několik let. Podle premiéra Andreje Babiše nedostává alimenty na dítě zhruba 30 procent samoživitelů a samoživitelek, 13 procent ho pak dostává nepravidelně. Díky zákonu o zálohovaném výživném by si tito rodiče nově mohli zažádat o pomoc státu, který alimenty do určité výše za neplatícího rodiče uhradí. Stačí, pokud rodič nezaplatí jeden měsíc.
Bez návrhu na exekuci to nepůjde
Jednou z podmínek, kterou rodič, jenž si o náhradní výživné zažádá, musí splnit, je předchozí podání návrhu na exekuci na neplatícího rodiče. „Může to být klidně přes úřad práce, kde bude pro samoživitelku nebo samoživitele k dispozici zjednodušený formulář. Pokud pak běží exekuce na výživné, podá žádost o náhradní výživné,“ říká k návrhu ministryně Maláčová.
Úřad práce bude mít 30 dní na vyhodnocení žádosti. Pokud dojde k přiznání náhradního výživného, vyplatí ho stát ve výši, kterou původně určil soud, ne však více než 3 000 korun měsíčně. Do této částky by se podle propočtů ministerstva spravedlnosti měla vejít většina vyživovacích povinností, protože se nejčastěji pohybují kolem částky 2 000 korun.
Náhradní výživné až po dobu dvou let
Náhradní výživné může rodič na dítě čerpat až po dobu dvou let. Každé čtyři měsíce přitom bude muset dokládat, že vyživovací povinnost není plněna. Nárok na náhradní výživné rodič neztrácí ani v případě, kdy druhý rodič zaplatí jen určitou část výživného.
Dlužnou částku bude po neplatícím rodiči vymáhat stát, přičemž úspěšnost vymáhání se předpokládá zhruba 10 procent. Podle ministryně Maláčové přijde výplata náhradních výživných státní kasu na 891 milionů korun ročně a pomůže až 24 tisícům dětí.
Výplat náhradního výživného se rodiče mohou dočkat již příští léto
Ministerstvo počítá s účinností zákona od 1. července 2021. V minulosti se však nad zálohovaným výživným vedly ostré diskuze napříč politickým spektrem, které lze očekávat také při nadcházejícím projednávání návrhu v poslanecké sněmovně. Naproti tomu veřejnost se ke „státnímu“ výživnému staví jednoznačněji. Podle průzkumu CVVM z loňského března je 77 procent respondentů pro jeho vyplácení. K podobnému výsledku dospěl i zářijový průzkum agentury Stem/Mark pro Českou asociaci věřitelů.
Autor: REDAKCE
Zdroj foto: 123rf.com
Přečtěte si také
Zkrácení platnosti řidičáků či jednotný průkaz. Co dalšího chystá EU
Rada a Evropský parlament připravily aktualizace stávající směrnice o řidičských průkazech. Chystané schválení této aktualizace bude mít pak významný dopad na řidičské průkazy v...
Exkluzivně: Legislativní přehled za druhý dubnový týden 2025
Co nového se aktuálně chystá v oblasti legislativy? Přinášíme vám exkluzivní přehled návrhů zákonů a nařízení za druhý dubnový týden 2025.
Česko bude mít dětského ombudsmana. V EU mezi posledními
Česká republika čelila dlouhodobé kritice ze strany mezinárodních organizací prosazujících dětská práva a patřila mezi poslední čtyři země Evropské Unie, které nemají institut...