Neplatička se z bytu nehne, majitelku drtí hypotéka

Paní Marie B. (41) z Prahy si na pražském Proseku koupila na hypotéku byt, aby ho jednou mohl užívat její syn. Než k tomu dojde, rozhodla se byt pronajmout, a z části tak umořit náklady na svou hypotéku. Jenže nájemnice (35), která v bytě už nějakou dobu žije a tvrdí, že pracuje jako asistentka v právnické kanceláři, nejen že za třičtvrtě roku nezaplatila ani jednou nájem, ale byt v dohledné době nehodlá ani opustit.

Majitelce se jen vysmívá a na její telefonáty nijak nereaguje. Nájemnice má vskutku hroší kůži a nulovou morálku, paní Marii přitom ve snech děsí hypotéka a její vlastní nájem.

Právní postupy? Manuály najdete i na tomto webu. Po třech měsících výzva k doplacení dlužné částky, pokud nájemník nereaguje, následuje okamžitá výpověď z bytu, a nakonec žaloba na soudní vyklizení nemovitosti. V případě, že to všechno půjde hodně dobře, můžete mít za rok rozsudek o vystěhování. „V praxi se může stát, že se neplatící nájemník odvolá účelově, aby celý proces vystěhování zdržel a získal tak čas navíc,“ komentuje situaci prezident České asociace věřitelů Pavel Staněk. Po těchto průtazích ze strany vykutáleného nájemníka pak můžete mít volný byt třeba až za dva roky.

Paní Marie přitom musí každý měsíc platit 12 tisíc korun hypotéku, kromě toho sama platí nájem za byt, kde bydlí. Situaci by jistě zvládala lépe, kdyby jí v mezidobí nezemřel manžel.

Ale co teď? Zavolat polici napadne každého, ale ta v těchto případech nezasahuje, neboť to považuje za občanský, případně obchodní spor. Vyřešit si to zkrátka musíte sami, ale hlavně žádné násilí, aby vás ještě neobvinili z omezování osobní svobody! Nicméně policií naopak majitelce bytu „vyhrožovala“ nájemnice s tím, že se cítí být omezena, krácena na svých osobních a domovních právech a na své svobodě.

Jak se tedy dočkat, že nájemník vyklidí pole?

Pokud jste ve stejné situaci jako paní Marie a za žádnou cenu se nemůžete svého nájemníka-neplatiče zbavit, měli byste hlavně zachovat chladnou hlavu, jinak budete kromě ušlého nájmu mít pletky se zákonem. „V situaci, kdy nájemník účelově zdržuje vyklizení nemovitosti, musí majitel nemovitosti v první řadě zachovat klid a postupovat striktně v mezích zákona. Například výměna zámku nebo odpojení nájemníka od elektřiny je mimo pravomoc pronajímatele. Pokud nájemník nereaguje na oficiální výzvu k vyklizení prostor, měl by se majitel obrátit na soud, a v případě, že soud vyklizení bytu uzná jako pravomocné, může dojít k vyklizení bytu soudním exekutorem,“ radí Staněk.


Autor: Lukáš Tuček, spolupracovník redakce

Přečtěte si také

Co dělat, když vám nájemník neplatí nájem?

Placení nájemného a služeb spojených s obýváním nemovitosti je základní povinností každého nájemníka. Pokud se nacházíte v situaci, kdy vám nájemník přestal nájemné platit,...

Horáková: Kdyby politici žili v běžných bytových domech, problém s neplatiči by řešili ochotněji

Svaz českých a moravských bytových družstev dlouhodobě upozorňuje na problémy s neplatiči v bytových domech. Členové bytových družstev a vlastníci bytů ve společenstvích vlastníků...

Jednou mu byly dluhy odpuštěny a už zase dluží za nájem. Klasika, o které se nemluví

Politickou reprezentací v Praze je všeobecně šířen názor, že osobní bankrot neboli oddlužení umožňuje neplatičům vrátit se do normálního života, a proto se jim musí, když...