Nová definice znásilnění v Česku: Ne znamená ne. Novela platí od ledna
08. ledna 2025
V Česku platí nová definice znásilnění. Od 1. ledna 2025 se uplatňuje pravidlo „ne znamená ne". Za znásilnění se tak nově považuje jakýkoliv pohlavní styk bez souhlasu.
Doposud platilo, že se definice znásilnění pojí s násilím či jinou pohrůžkou. Začátkem roku ovšem nabyla účinnosti novela trestního zákoníku, která tuto definici zpřísnila. Nově se za znásilnění považuje nesouhlasný pohlavní styk, tedy nejen ten, který byl vynucený silou. Nesouhlas nemusí být vyjádřen jen slovně – stačí gesto, pláč nebo třeba odstrčení.
Za znásilnění budou nadále považovány i případy, kdy pachatel zneužije toho, že oběť není schopna projevit svou vůli nebo klást odpor. Zákon v těchto případech mluví o stavu bezbrannosti, do kterého se člověk může dostat například vlivem nemoci, duševní poruchy, při spánku, v silné opilosti a podobně.
Novela zákona myslela i na případy, kdy oběť takzvaně zamrzne. V nové úpravě se jako důvod stavu bezbrannosti výslovně uvádí i silný ochromující stres. „Tento stav nastává zhruba v šedesáti až sedmdesáti procentech případů,“ upozornila před časem právnička Tereza Otavová ze spolku Věřím ti, v pořadu Události a komentáře.
Registr sexuálních delikventů, který má chránit děti, je zatím v nedohlednu. Proč?
Lidé pracující s dětmi by se v budoucnu měli prokazovat takzvaným dětským certifikátem. Ten by sloužil jako doklad, že se daný člověk nedopustil trestných činů vůči dětem.
Stanovena byla také hranice 12 let, do jejíhož dosažení je dítě vždy považováno za bezbranné z důvodu nízkého věku. Sexuální praktiky s ním budou vždy trestné jako znásilnění nebo jako sexuální útok, a nikoli jako mírněji trestné pohlavní zneužití. Jedná se o takzvané „znásilnění z podstaty“.
Vedle definice se zpřísnění týká také trestních sazeb. V případě znásilnění dítěte mladšího 15 let platila doposud sazba 5 až 12 let, nově se zvyšuje na 5 až 15 let. V případě znásilnění dítěte ve věku 15 až 18 let se sazba zvýšila z 2 až 10 let, na 3 až 12 let. Nově bude také přísněji trestné znásilnění na těhotné ženě, způsobení těhotenství ženy nebo spáchání činu s další osobou či se zbraní (3 až 12 let oproti původním 2 až 10 letům).
Sexuální útok
Trestný čin znásilnění zahrnuje pouze soulož a jiné penetrační činy. Méně závažné sexuální praktiky vyčlenilo ministerstvo spravedlnosti do samostatného nového trestného činu sexuální útok. Může se jednat například o donucení k obnažování, líbání, pohlavnímu sebeukájení, osahávání a podobně. V takovém případě hrozí pachateli odnětí svobody na 2 až 8 let.
V minulosti byly tyto činy často posuzovány mírněji než závažné případy znásilnění, přestože spadaly pod stejnou právní kvalifikaci. „Uvedený rozpor mezi zákonnou úpravou a vnímáním veřejnosti pak vedly k mylným představám veřejnosti o mírném trestání znásilnění,“ vysvětlují autoři v důvodové zprávě.
Koncept „ne znamená ne" platí kromě Česka také v Lotyšsku, Dánsku, Lucembursku, Belgii, Německu nebo Švédsku. Naproti tomu Francie a Rakousko zůstávají u vymezení znásilnění založeného na násilí nebo pohrůžce.
Podle dané trestněprávní novely se budou posuzovat trestné činy spáchané od 1. ledna 2025. Trestné činy spáchané do 31. prosince 2024 se posuzují podle původních ustanovení.