Nová změna v centrální evidenci: dlužníci zjistí, kdo je poslal do exekuce

Lidé, kteří se dlouhodobě vyhýbají dluhům nebo se je exekutorům nepodařilo dohledat, mají jedinou možnost, jak zjistit, zda po nich jdou vymahači. Údaje obsahuje takzvaná Centrální evidence exekucí (CEE).Ta ale doteď měla jednu hlavní vadu. Člověk se z ní sice dozvěděl, kolik dluží a jaká je aktuální výše včetně poplatků za provedení exekuce. Kdo návrh na exekuci podal, ale v údajích chybělo.

Ministerstvo spravedlnosti proto poslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky o centrální evidenci exekucí. Připravilo ji spolu s Exekutorskou komorou. A kromě toho, že se do evidence budou nově zapisovat i údaje o věřitelích, se výrazně snižuje cena, za kterou budou moci povinní (dlužníci) získat úplný výpis z evidence.

V současné době CEE neumožňuje získat lidem v exekucích výpis, který by obsahoval údaje o věřiteli, který po nich v exekuci vymáhá svou pohledávku, a to proto, že stávající právní úprava shromažďování takových informací neumožňovala,“ vysvětluje mluvčí Exekutorské komory Lenka Desatová.

Až ke změně dojde, údaje o věřitelích nebudou přístupné volně. „Budou poskytovány výhradně povinnému, vůči němuž oprávněný vymáhá v exekuci pohledávku. A to pouze v případě, že povinný je fyzickou osobou. Navrhovaná právní úprava tak zabrání například tomu, aby obchodní konkurenti oprávněných z centrální evidence zjišťovali údaje důležité pro ekonomickou situaci oprávněných, například kolik svých pohledávek vymáhají exekučně, a výši těchto pohledávek,“ uvedla Desatová.

Další pozitivní změnou pro dlužníky je snížení poplatků za výpis z registru. Nyní dlužník, který má pět pravomocných exekucí, zaplatí za kompletní výpis 350 korun. Nově to bude jen 75 korun. Snížený poplatek bude činit 75 korun za celý výpis do šesti stran včetně, rozsáhlejší výpis pak vyjde na 100 korun.

Změna povede na straně Exekutorské komory k propadu příjmů a zvýšení nákladů na úpravu a údržbu informačního systému CEE. Vyšší náklady budou mít také jednotliví soudní exekutoři, kteří budou muset upravit svoje vlastní informační systémy,“ vysvětluje Vladimír Plášil, prezident Exekutorské komory. „Navrhované změny jsou ale smysluplné a natolik potřebné, že jsme s ministerstvem našli relativně rychle shodu. Každá vynaložená koruna na tyto změny má smysl,“ říká.


Autor: Lucie Havlišová

Přečtěte si také

Preventivní restrukturalizace – ekonomický restart pro podnikatele v potížích

V Česku se chystá další velká legislativní změna – preventivní restrukturalizace. Těžce se vyslovuje, ale měla by výrazně ulehčit podnikatelům, kteří mají přechodné finanční problémy. Jedná se o preventivní nástroj, který umožní podnikatelům dále vést svou společnost za předpokladu, že přijmou určitá restrukturalizační opatření. Kdy začne platit, pro koho je určená a v čem vlastně spočívá?

Novinky u chráněných účtů. Ústavní soud potvrdil jejich bezplatnost. Dojde konečně k jejich zjednodušení?

Chráněné účty se po čase opět dostaly do centra pozornosti. Banky je musí i nadále zřizovat a vést zdarma. Rozhodl o tom Ústavní soud, jenž zamítnul návrh senátorů, kteří chtěli tuto povinnost zrušit. Co k tomu Ústavní soud vedlo? A jak to vůbec s fungováním chráněných účtů do budoucna vypadá?

Lékařka nepoznala rakovinu. Můžu chtít peníze za vyšetření zpět?

Pevné zdraví žádné peníze nenahradí. V některých situacích ovšem můžou přispět alespoň k pocitu zadostiučinění. Přečtěte si příběh naší čtenářky, která zaplatila za vyšetření, jež neodhalilo, že má závažný zdravotní problém. Lze v takovém případě peníze za zdravotní úkon požadovat zpátky?