Platební morálka dlužníků se zatím nezhoršila, dopad krize se očekává koncem roku

Jak se v prvním pololetí letošního roku, kdy svět ochromila pandemie koronaviru, změnila platební morálka zadlužených Čechů? Podle inkasní agentury EOS KSI se překvapivě nezhoršila. Z dat, která agentura analyzovala za prvních šest měsíců roku 2020, vyplývá, že se jí s dlužníky podařilo domluvit víc dohod o splácení dluhu a zvýšila se i míra jejich dodržování. Odborníci ale předpovídají, že reálný dopad koronavirové krize se na statistikách podepíše až koncem roku, kdy skončí splátkové moratorium.

Průměrná částka, kterou čeští dlužníci spolupracující s EOS KSI splácí ze svých příjmů, se za první pololetí 2020 dostala na 2 600 Kč. To představuje téměř shodnou cifru jako za první pololetí předchozího roku a zhruba o pětinu více, než dlužníci spláceli v roce 2018. V rámci meziročního srovnání se také zvýšila úspěšnost dodržování domluvených splátek, a to ze 35 procent na 38 procent. Inkasní agentura si pochvaluje především počet nově vytvořených splátkových kalendářů s dlužníky. Za uplynulé období se zvýšil o šestinu oproti prvnímu pololetí 2019.

Na výsledcích se podle jednatele inkasní agentury EOS KSI Vladimíra Vachela výrazně podepsala nestandardní situace, kterou odstartovala pandemie koronaviru a s ní spojená vládní opatření. „Díky možnosti odkladů splátek byla portfolia očištěna o velké množství dlužníků a zároveň se do vymáhání nově dostali lidé, kteří byli v potenciálně lepší situaci a neměli takový problém dluhy splácet. Vliv měly také zavřené hranice a omezené možnosti nákupů, lidem obecně zbývalo více financí. Dalším faktorem pozitivních čísel je zřejmě i fakt, že velká část obyvatelstva v ČR obdržela od státu nějakou formu podpory (např. OSVČ), kterou mohli použít na úhradu dluhu,“ vysvětluje Vachel. První reálný dopad koronavirové krize na vymáhání očekávají odborníci z EOS KSI koncem roku, kdy skončí hlavní regulační nástroje.

Co se týká krajů, největší problémy s platební morálkou měli ve zkoumaném období dlužníci z Moravskoslezského a Ústeckého kraje, kde je situace dlouhodobě horší. Dlužníkům se zde nedařilo dodržovat sjednané dohody, domlouvat nové a průměrně rovněž spláceli z příjmu nejnižší částku.

EOS KSI ČR působí na českém trhu vymáhání pohledávek od roku 1997 a patří mezi nejvýznamnější tuzemské inkasní agentury.


Autor: Lucie Havlišová

Zdroj foto: 123rf.com

Přečtěte si také

Jste finančně gramotní? Ovládat musíte těchto sedm oblastí

Ovládáte sedm základních oblastí finančních znalostí a dovedností? Pokud ano, pak jste finančně gramotní a my vám gratulujeme. Co konkrétně musíte znát a umět? Dozvíte se v článku a také v našem videu STRUČNĚ A JASNĚ.

Zákazník nezaplatil za práci. Můžu zabránit zastavení exekuce?

Pan Miloš je řemeslník – obkladač, který pracuje „sám na sebe“ jako OSVČ. V posledních letech se mu několikrát stalo, že zákazník nezaplatil. V pěti případech musí dokonce peníze vymáhat pomocí exekuce. Ve třech případech se však ani tak zatím nedomohl ničeho. Nyní se dozvěděl, že by dlouholeté bezvýsledné exekuce měly být zastaveny. Dá se tomu zabránit?

Dluhy na pojistném a daních půjde výhodně splatit. Známe podrobnosti

Vláda minulý týden představila úsporný balíček obsahující 58 opatření, jež mají zmírnit zadlužení státu a reformovat důchodový systém. V přípravě je přitom stále třetí pokračování Milostivého léta, které může přijít státní kasu na miliardy. Normy ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Nyní je posoudí Senát.