V srpnu bylo vyhlášeno nejvíce osobních bankrotů za 11 let
6. září 2019
V srpnu letošního roku bylo vyhlášeno celkem 2 148 osobních bankrotů. Jejich počet tak v jednom měsíci dosáhl nového maxima za celou dobu fungování institutu oddlužení, který byl v Česku zaveden na začátku roku 2008. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.
V srpnu bylo vyhlášeno 2 148 osobních bankrotů, o 46 více než v červenci a vůbec nejvíce od roku 2008, kdy začal platit stávající insolvenční zákon. Zároveň bylo podáno 2 337 návrhů na osobní bankrot, o 316 méně než předchozí měsíc. „V posledních třech měsících zaznamenáváme přibližně dvojnásobek až 2,5násobek žádostí o osobní bankrot ve srovnání s obdobím před účinností novely insolvenčního zákona. V důsledku zmírnění podmínek pro oddlužení se počet bankrotů zvedl přibližně dvojnásobně. V nejbližší budoucnosti očekáváme, že se počet osobních bankrotů v zásadě stabilizuje na této nebo vyšší úrovni,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.
Nejvíce osobních bankrotů bylo v srpnu vyhlášeno v Jihomoravském kraji (278), v Moravskoslezském kraji (253) a ve Středočeském kraji (230). Nejméně naopak na Vysočině (71), v Jihočeském kraji (79) a Karlovarském kraji (86).
Za posledních dvanáct měsíců bylo vyhlášeno 14 717 osobních bankrotů, o 2 260 více než v předchozím období. Zároveň bylo podáno 16 690 návrhů na osobní bankrot, meziročně o 3 402 více. Počet osobních bankrotů se meziročně zvýšil o 18 %, zatímco počet návrhů na osobní bankrot se zvýšil o 26 %.
Autor: REDAKCE, tisková zpráva společnosti CRIF – Czech Credit Bureau
Přečtěte si také
Exkluzivně: Legislativní přehled za třetí a čtvrtý listopadový týden 2023
Co nového se aktuálně chystá v oblasti legislativy? Přinášíme vám exkluzivní přehled návrhů zákonů a nařízení za první a druhý listopadový týden 2023. Legislativní monitoring vzniká ve spolupráci s Českou asociací věřitelů.
Chcete pracovat na home office? Tohle byste měli vědět
Home office se stal velmi populárním způsobem výkonu zaměstnání a spousta zaměstnavatelů jej nabízí jako vítaný benefit. Novela zákoníku práce účinná od 1. října 2023 zavedla nová pravidla pro práci na dálku. Co to v praxi znamená pro firmy a zaměstnance?
Odbytné: Lze se zbavit vyživovací povinnosti zaplacením jednorázové částky?
Paní Ivana má s bývalým manželem čerstvě dospělého syna, který studuje na gymnáziu. Jeho otec se s nimi po rozvodu nestýká, ale do synových osmnáctých narozenin na syna pravidelně platil výživné. Poté se se synem snažil domluvit, že mu dá jednorázově 200 000 Kč a výživné nadále platit nebude. Je takový postup možný?