Vondráček: Zákonů máme mnoho. Neexistuje člověk, který by je všechny znal

Moje ambice je hlavně vyváženost, abychom při tvorbě zákonů neupřednostňovali jednu nebo druhou stranu," říká v rozhovoru nový předseda Ústavně-právního výboru Sněmovny Radek Vondráček. Zákonů je v Česku podle něj mnoho a není člověk, který by je všechny přečetl a znal. Podíl na tom má ale i evropská legislativa, která se musí do tuzemského práva implementovat.

V nové funkci mám kromě projednávání zákonů takovou svoji vlastní ambici, že bychom řešili spoustu nelegislativních záležitostí, protože výbor by měl být místem odborné diskuze. Možná bych byl rád, kdybychom více mluvili o justici, konkrétně o překreslení mapy justice. Mohli bychom otevřít debatu, jestli máme skutečně optimální soudní soustavu nebo jestli pak bychom ji mohli zjednodušit,“ říká Vondráček.

Co si myslí o rozšíření milostivého léta, během něhož se dlužníci mohou za zvýhodněných podmínek zbavit exekucí? A mělo by se oddlužení zkrátit na tři roky pro všechny?

Více ve videorozhovoru zde:


Autor: Lucie Havlišová

Zdroj foto/video: Češi v právu

Přečtěte si také

Horáková: Kdyby politici žili v běžných bytových domech, problém s neplatiči by řešili ochotněji

Svaz českých a moravských bytových družstev dlouhodobě upozorňuje na problémy s neplatiči v bytových domech. Členové bytových družstev a vlastníci bytů ve společenstvích vlastníků jsou mnohdy nuceni doplácet za své neplatící sousedy náklady, které vznikají při péči o dům a pozemek, ale také na služby včetně energií dodávaných do domu pro všechny obyvatele společně.

Ptáme se odborníků: Jak řešit problematiku neplatičů v bytových domech?

V bytových domech bobtná problém. Aby dodavatelé neodstřihli například od služeb nebo energií celý dům, jsou sousedé nuceni hradit poplatky i za neplatiče. Situace se rok od roku zhoršuje. Navíc stoupá i procento nevymožených nedoplatků. „Zatímco ještě před pěti lety tvořil nedobytný dluh 12 procent, dnes se nepodaří vymoci každá druhá pohledávka z celkové sumy téměř 200 milionů korun,“ uvádí Svaz českých a moravských bytových družstev (SČMBD) a upozorňuje, že koronavirová krize a vývoj legislativy mohou přinést ještě větší zhoršení.

SČMBD: Neplatiči dluží téměř 200 milionů na poplatcích za bydlení. Polovina je nevymahatelná

Bytová družstva a sdružení vlastníků jednotek (SVJ) dlouhodobě řeší problémy s neplatiči, za které jsou ostatní sousedé nuceni doplácet poplatky za energie a služby spojené s bydlením, aby jim nepozastavili dodávky pro celý dům. Situace se navíc každoročně zhoršuje, protože stoupá procento nevymožených nedoplatků. Ještě před pěti lety tvořil nedobytný dluh 12 procent, dnes se nepodaří vymoci každá druhá pohledávka z celkové sumy téměř 200 milionů korun, jak uvádí data Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD). Svaz očekává, že koronavirová krize a vývoj legislativy mohou přinést další zhoršení.