Další kontrola dat ukázala, že Čechů v exekuci může být výrazně méně než 800 tisíc
17. leden 2020
V rámci tzv. Exekuční loterie byly analytickou společností InsolCentrum ve spolupráci s místními samosprávami ověřeny údaje o exekucích u obyvatel tří náhodně vylosovaných obcí. Výsledky ukázaly, že počet osob v exekuci je v nich v průměru o 41 procent nižší, než uvádí Mapa exekucí vytvořená na základě údajů Exekutorské komory. K výraznému rozdílu dospěl již loňský test provedený u tří obcí s údajně největším podílem předlužených lidí v Česku. Podle InsolCentra zjištěné výsledky poukazují na nevěrohodnost dat Exekutorské komory a apeluje proto na jejich prověření ze strany Ministerstva spravedlnosti.
Kontrola počtu obyvatel v exekuci byla provedena v obcích Mirotice (Jihočeský kraj), Brniště (Liberecký kraj) a Brňany (Ústecký kraj). Výsledky ukázaly, že počet obyvatel v exekuci je v nich v průměru o 41 procent nižší než podle Mapy exekucí zpracované na základě údajů Exekutorské komory. Při předchozí analýze společnost InsolCentrum dospěla k závěru, že dosavadní údaje mohou být v některých případech nadsazené až šestkrát. V Česku je přitom podle posledních údajů prezentovaných Exekutorskou komorou v exekuci více než 800 tisíc lidí.
„Podle Mapy exekucí měla mít naše obec 70 procent obyvatel v exekuci, ve skutečnosti je jich pouze 12 procent. Natáčela o nás televize jako o nejzadluženější obci v republice, a podobně o nás psaly i noviny. A potom se nám nikdo neomluvil. Myslím si, že není správné, aby citlivá data o exekucích spravovala bez jakékoliv kontroly soukromá profesní komora, která se pak nechce přihlásit k rozdílům v datech. Údaje by měl mít pod svojí kontrolou stát,“ uvedl k problému starosta obce Vrbno nad Lesy, u které kontrola již vloni dospěla k diametrálně odlišným výsledkům.
Na prověření dat ze strany státu apeluje i sama společnost InsolCentrum. Na svých webových stránkách konstatuje, že z provedených testů nelze stoprocentně statisticky prokázat, jaké jsou skutečné počty exekučních dlužníků v Česku. K tomu by bylo zapotřebí větší množství zkoumaných údajů, které má k dispozici pouze Exekutorská komora. Ta je veřejnosti poskytuje pouze za poplatek.
Tuto skutečnost kritizují i autoři Mapy exekucí, která byla na základě údajů Exekutorské komory vytvořena v roce 2017. V posledním roce vedou s Exekutorskou komorou spory o podmínky poskytnutí nových dat, podle posledních informací na komoru z daného důvodu podali žalobu. Podobně jako InsolCentrum žádají přesun dat pod Ministerstvo spravedlnosti.
Exekutorská komora s výhradami ohledně spolehlivosti údajů nesouhlasí. „Odmítáme zpochybňování údajů Exekutorské komory na základě dat, která se liší odstupem dvou let a jsou malým vzorkem. Za údaje v Mapě exekucí nemůžeme odpovídat, protože autoři Mapy data desinterpretují,“ uvedl v reakci na nová zjištění InsolCentra člen prezídia Exekutorské komory Martin Tunkl.
Na potřebu prověření dat o počtu osob v exekuci apelují i zástupci neziskových organizací. „Exekuce jsou vážný problém pro jednotlivce i společnost a bez správných dat nelze dělat správná rozhodnutí – jak na úrovni individuálního poradenství, tak státní správy a samosprávy,“ komentoval zjištění ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal.
Podle ředitele spolku Lighthouse Petra Schneedörflera by Mapa exekucí měla být odstraněna a nahrazena prověřenými daty. „Nesprávná data Mapy exekucí, vycházející z dat Exekutorské komory, byla v posledních letech stěžejní pro přijetí nových zákonů,“ odůvodnil.
Význam tohoto problému zdůraznila i jednatelka InsolCentra Jarmila Veselá. Údaj o milionu hluboce zadlužených lidí se podle ní objevoval v médiích, ve vládních dokumentech, v připravovaných sociálních, regionálních i investičních programech a dalších klíčových materiálech. Podle výzkumu veřejného mínění Sociologického ústavu ČAV začala většina českých občanů vnímat exekuci jako vážný společenský problém. Přesné údaje o exekucích jsou podle ní aktuálně klíčové pro připravované legislativní úpravy Exekučního řádu a implementaci Evropské směrnice o restrukturalizaci a tzv. druhé šanci.
Podle vyjádření Martina Tunkla je Exekutorská komora připravena poskytnout Ministerstvu spravedlnosti ke kontrole údaje tří okresů s nejvyšším počtem dlužníků v exekuci – Mostu, Sokolova a Chomutova. InsolCentrum by kontrolu na takové úrovni považovalo za dostatečnou.
Autor: REDAKCE, tisková zpráva společnosti InsolCentrum, tisková zpráva Institutu prevence a řešení předlužení
Obrázek: InsolCentrum
Přečtěte si také
Jste finančně gramotní? Ovládat musíte těchto sedm oblastí
Ovládáte sedm základních oblastí finančních znalostí a dovedností? Pokud ano, pak jste finančně gramotní a my vám gratulujeme. Co konkrétně musíte znát a umět? Dozvíte se v článku a také v našem videu STRUČNĚ A JASNĚ.
Zákazník nezaplatil za práci. Můžu zabránit zastavení exekuce?
Pan Miloš je řemeslník – obkladač, který pracuje „sám na sebe“ jako OSVČ. V posledních letech se mu několikrát stalo, že zákazník nezaplatil. V pěti případech musí dokonce peníze vymáhat pomocí exekuce. Ve třech případech se však ani tak zatím nedomohl ničeho. Nyní se dozvěděl, že by dlouholeté bezvýsledné exekuce měly být zastaveny. Dá se tomu zabránit?
Dluhy na pojistném a daních půjde výhodně splatit. Známe podrobnosti
Vláda minulý týden představila úsporný balíček obsahující 58 opatření, jež mají zmírnit zadlužení státu a reformovat důchodový systém. V přípravě je přitom stále třetí pokračování Milostivého léta, které může přijít státní kasu na miliardy. Normy ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Nyní je posoudí Senát.