Je v Česku vážně přes 800 tisíc lidí v exekuci? Nová data ukazují, že jich může být podstatně méně
05. listopad 2019
Dosavadní statistiky prezentované Exekutorskou komorou a projektem Mapa exekucí uvádí, že v České republice žije přes 800 tisíc obyvatel v exekuci. Podle nových zjištění společnosti InsolCentrum však tento údaj může být chybný a výrazně nadsazený. Ověřením dat z několika obcí společnost dospěla k závěru, že v některých případech mohou být čísla až šestkrát nadhodnocena. Své závěry prezentovala na tiskové konferenci pořádané ve spolupráci s Ministerstvem spravedlnosti, Hospodářskou komorou a Českou advokátní komorou.
Pro ověření správnosti dosavadních údajů byly společností InsolCentrum osloveny tři obce, které podle Mapy exekucí mají patřit k nejvíce zadluženým v Česku. Starostové těchto obcí následně lustrovali své obyvatele ve veřejně dostupné Centrální evidenci exekucí, kterou spravuje Exekutorská komora. Dospěli přitom k diametrálně odlišným výsledkům. Například v obci Vrbno nad Lesy není podle nových zjištění 70 procent obyvatel v exekuci, jak uvádí projekt Mapa exekucí, ale pouze 12 procent.

Vedle výrazně nižšího počtu osob postižených exekucí se data liší také co do počtu jednotlivých exekucí. Například u obyvatel obce Vrbno nad Lesy bylo zjištěno 181 aktuálně běžících exekucí oproti 665, které uváděla Mapa exekucí.

Autor projektu Mapa exekucí Radek Hábl se mezitím proti informacím prezentovaným společností InsolCentrum ohradil a zpochybnil jejich relevanci. Poukázal mj. na to, že jeho mapa plně vychází z dat uvedených v Centrální evidenci exekucí a mezi prezentovanými údaji je dvouletý rozestup. Ze stejného důvodu data ve svém prohlášení zpochybnila i Exekutorská komora. Podle Jarmily Veselé, jednatelky InsolCentra, je časový odstup, vzhledem k extrémnímu rozdílu mezi zjištěnými daty, irelevantní.
InsolCentrum na tiskové konferenci představilo také souhrnná data o insolvencích v Česku. Podle nich se v insolvenci aktuálně nachází 114 tisíc fyzických osob, což představuje 1,3 % z celkového počtu obyvatel České republiky. Nejčastěji oddlužení absolvují lidé ve věku 30 až 59 let, přičemž nepatrnou převahu mají muži (51 %). Věřitelé doposud v oddlužení v průměru dosáhli uspokojení ve výši 56 %. To je výrazně více než v konkursech živnostníků, u kterých šlo v průměru o 16 %, či konkursech firem, kde se věřitelé průměrně dočkali splacení pouhých 7 % svých pohledávek. Data poukazují na to, že uspokojení věřitelů je tím vyšší, čím vyšší je osobní majetková odpovědnost dlužníka.
Prezentovaná data podle Veselé svědčí o tom, že Česká republika na tom z hlediska zadlužení občanů není vůbec špatně. Pokud bychom dle jejích slov skutečně byli zemí chudoby s pandemií exekucí a milionem lidí v dluhové pasti, musela by země vykazovat i výrazně horší makroekonomické charakteristiky jako například vysokou nezaměstnanost nebo růst sociálních dávek.
Údaj o počtu osob postižených exekucí hraje důležitou roli při politických rozhodnutích, která se týkají dluhů a jejich vymáhání. V posledních letech přispěl k legislativním úpravám ve prospěch dlužníků, naposledy v podobě zmírnění podmínek osobního bankrotu. Zástupci Hospodářské komory a České advokátní komory proto na tiskové konferenci s ohledem na nová zjištění InsolCentra apelovali na potřebu informace o exekucích detailně prověřit a vytvořit tak kvalitní podklad pro další politické kroky.
Autor: REDAKCE, data: Insolcentrum.cz/insolvence-cr/
Přečtěte si také
Jste finančně gramotní? Ovládat musíte těchto sedm oblastí
Ovládáte sedm základních oblastí finančních znalostí a dovedností? Pokud ano, pak jste finančně gramotní a my vám gratulujeme. Co konkrétně musíte znát a umět? Dozvíte se v článku a také v našem videu STRUČNĚ A JASNĚ.
Zákazník nezaplatil za práci. Můžu zabránit zastavení exekuce?
Pan Miloš je řemeslník – obkladač, který pracuje „sám na sebe“ jako OSVČ. V posledních letech se mu několikrát stalo, že zákazník nezaplatil. V pěti případech musí dokonce peníze vymáhat pomocí exekuce. Ve třech případech se však ani tak zatím nedomohl ničeho. Nyní se dozvěděl, že by dlouholeté bezvýsledné exekuce měly být zastaveny. Dá se tomu zabránit?
Dluhy na pojistném a daních půjde výhodně splatit. Známe podrobnosti
Vláda minulý týden představila úsporný balíček obsahující 58 opatření, jež mají zmírnit zadlužení státu a reformovat důchodový systém. V přípravě je přitom stále třetí pokračování Milostivého léta, které může přijít státní kasu na miliardy. Normy ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Nyní je posoudí Senát.