Dluhy se budou za pár let odpouštět ve velkém. Zásahy do exekucí a insolvencí to musí reflektovat
30. října 2020
V týdnu začíná další schůze sněmovny a jejím dominantním tématem přirozeně bude koronavirová pandemie. Původně se poslanci měli ve druhém čtení věnovat i novelám, které mohou mít výrazný dopad na české exekuční prostředí. Velké systémové změny ale nejsou v současné situaci rozumné. Naopak například zavedení chráněného účtu ano, to může pomoci lidem v problémech a nad míru nezatíží věřitele. Jak totiž ukázalo zářijové jednání důležitého Ústavně právního výboru, mezi poslanci nepanuje shoda, jakým směrem se právě při řešení dluhů dále ubírat. Navíc na toto prostředí poměrně brzy silně dopadne nová evropská regulace, která si podle poslance Marka Výborného vynutí sjednocení režimu oddlužení pro podnikatele a pro nepodnikatele. Fakticky to může znamenat, že stále méně lidí bude muset ze svých závazků alespoň něco zaplatit a po třech letech jejich dluhy zaniknou. Tuto zásadní novinku je tak nutné brát v potaz již nyní.
Komentář vyšel na partnerském portálu Info.cz.
Veškerá nová legislativa by se zkrátka měla poměřovat rovněž s ohledem na tu nadcházející, když už o ní víme. Evropská unie přichází pro podnikatelské oddlužení se značně benevolentními podmínkami, jimiž se musí v příštích letech začít řídit rovněž Česko. To samozřejmě znamená problém pro věřitele, kterým tak dlužníci mohou vrátit méně peněz.
Po loňských změnách u nás platí, že předlužený člověk může soud požádat o uvalení osobního bankrotu. Dlužník pak několik let plní své závazky tak, jak je v jeho možnostech. Ze svých dluhů má uhradit alespoň 30 procent, další peníze už splácet nemusí a začíná opět s čistým štítem.
Přicházející evropská směrnice, která se vztahuje na podnikatele, je ale ještě daleko mírnější. Jak na nedávné konferenci Insolvence 2020, jejímž bylo INFO.CZ mediálním partnerem, uvedl předseda sněmovního podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení Marek Výborný (KDU-ČSL), bude neudržitelné, aby v České republice zůstaly dva režimy oddlužení - jeden pro podnikatele a druhý pro nepodnikatele, tedy „běžné“ dlužníky.
Podle Výborného se tak v souvislosti s implementací směrnice sjednotí a po třech letech dojde k oddlužení „všech“, přičemž nakonec nebudou muset dlužníci splatit – právě kvůli volnějším podmínkám obsaženým v evropské směrnici – oněch zmíněných 30 procent ze svých závazků. „Jsem ale přesvědčen, že nula bude jen virtuální,“ řekl rovněž Výborný.
K tomu je rovněž nutné dodat, že už nyní ne všichni dlužníci splatí alespoň oněch 30 procent svého dluhu. Když se totiž opravdu snaží, soudy jim vycházejí vstříc. Podle Výborného bude tuto věc řešit až nová sněmovna, která se ustanoví po příštích volbách, patrně na podzim 2021. Diskutovat o těchto změnách tak poslanci budou až na začátku roku 2022.
A právě na tuto dobu by si zákonodárci měli nechat rovněž debaty o velkých změnách v řešení exekucí, zejména o zavedení teritoriality exekutorů. Dlouhodobě se totiž mluví o tom, že pravidla pro exekuce a insolvence by se měla více provázat. Navíc v současné ekonomické situaci není vhodné ještě více ztěžovat věřitelům možnost dostat peníze zpátky. Samozřejmě je ale na druhou stranu nutné pomoci dlužníkům v problémech. Například zmiňovaný chráněný účet, na kterém patrně panuje shoda napříč poslaneckými kluby, je jednou z možných cest.
Tak pojďme ty zákony zase jednou udělat správně a tak, jak by se mělo. V souvislostech a komplexně.

Autor: Jan Januš
redaktor Info.cz
Zdroj foto: archiv Jana Januše
Zdroj hlavní foto: 123rf.com
Přečtěte si také
Preventivní restrukturalizace – ekonomický restart pro podnikatele v potížích
V Česku se chystá další velká legislativní změna – preventivní restrukturalizace. Těžce se vyslovuje, ale měla by výrazně ulehčit podnikatelům, kteří mají přechodné finanční problémy. Jedná se o preventivní nástroj, který umožní podnikatelům dále vést svou společnost za předpokladu, že přijmou určitá restrukturalizační opatření. Kdy začne platit, pro koho je určená a v čem vlastně spočívá?
Novinky u chráněných účtů. Ústavní soud potvrdil jejich bezplatnost. Dojde konečně k jejich zjednodušení?
Chráněné účty se po čase opět dostaly do centra pozornosti. Banky je musí i nadále zřizovat a vést zdarma. Rozhodl o tom Ústavní soud, jenž zamítnul návrh senátorů, kteří chtěli tuto povinnost zrušit. Co k tomu Ústavní soud vedlo? A jak to vůbec s fungováním chráněných účtů do budoucna vypadá?
Lékařka nepoznala rakovinu. Můžu chtít peníze za vyšetření zpět?
Pevné zdraví žádné peníze nenahradí. V některých situacích ovšem můžou přispět alespoň k pocitu zadostiučinění. Přečtěte si příběh naší čtenářky, která zaplatila za vyšetření, jež neodhalilo, že má závažný zdravotní problém. Lze v takovém případě peníze za zdravotní úkon požadovat zpátky?