Dokud nesplatíš dluh, na motorku zapomeň. Kdy lze neplatiči zabavit jeho věc?
13. června 2022
Známý vám dluží peníze, ovšem ke splacení dluhu se nemá. Můžete mu mezitím zadržet věc, kterou si u vás před časem schoval? A jak je to s jejím případným prodejem?
Zadržovací právo lze označit za krajní prostředek obrany. Pokud je ale dlužník zjevně nesolventní, představuje účinný nástroj k tomu, aby věřitel získal své peníze zpět.
Jeden příklad úvodem. Soused si od vás půjčil finanční obnos. Dluh je už po domluvené době splatnosti, jenže místo peněz přicházejí jen další a další výmluvy. Léta u vás v garáži parkuje motocykl. ,,Vrátím mu ho teprve, až zaplatí,“ bleskne vám hlavou. Pakliže byste chtěli, můžete v tomto případě skutečně zadržovací právo využít. Sousedovu motorku máte v garáži v úschově, tudíž oprávněně. A to je klíčové. Když byste se motocyklu zmocnili násilně, nebo lstí, nebylo by zadržovací právo možné. A co víc, možná byste se dopustili i trestného činu, například krádeže.
„Pokud zadržovací právo uplatníte, jste povinni o tom dlužníka vyrozumět. Zákon pro vyrozumění neurčuje žádnou konkrétní lhůtu, určitě však doporučujeme, abyste vyrozumění neodkládali a učinili jej co nejdříve. Máte-li přitom u sebe zadrženou věc na základě smlouvy uzavřené v písemné formě, vyžaduje i vyrozumění písemnou formu,“ radí advokát Jiří Koubek z kanceláře Arrows.
Zadržet lze i hodnotnější věc, než je dluh
„Hodnota zadržené věci a výše dluhu nehrají roli. Zadržet je tedy možné i věc výrazně cennější než činí samotný dluh. Například autoservis může zákazníkovi zadržet automobil, pokud za jeho opravu dotyčný nezaplatí,“ doplňuje.
Může se stát, že dlužník nebude se zabavením věci souhlasit a podá takzvanou reivindikační žalobu, tedy žalobu na vydání věci a případ skončí u soudu.
O zadrženou věc se musí věřitel řádně starat. Nesmí dopustit, aby byla poškozena a nelze ji užívat. V případě motocyklu s ním tedy věřitel nesmí jezdit a ani ho půjčovat další osobě.
„Užívat zadrženou věc může věřitel jen se souhlasem dlužníka a způsobem pro dlužníka neškodným,“ vysvětluje Koubek a upozorňuje, že s případným prodejem to není jednoduché.
Zpeněžení není jednoduché
„Proces zpeněžení zadržené věci je poměrně složitý a postupuje se při něm obdobně jako při výkonu zástavního práva. Věřitel má možnost prodat zadrženou věc ve veřejné dražbě nebo při soudním výkonu rozhodnutí podle procesních předpisů. S dlužníkem lze případně dohodnout i jiný způsob zpeněžení věci, nicméně s ohledem na nekonsenzuální povahu zadržovacího práva lze spíše předpokládat situace, kdy se bude dlužník prodeji věci bránit. Nikoliv na něm spolupracovat,“ doplňuje Koubek.
Autor: Lucie Havlišová
Zdroj foto: Canva.com