Muži v insolvenci dluží více. Praha vede v průměrné výši dluhů

Analytická společnost Insolcentrum představila unikátní data o insolvencích v Česku za uplynulých pět let. Z dat mimo jiné vyplývá, že Čechům bude odpuštěno 110,7 miliard dluhů. Co dalšího data ukázala?

Společnost Insolcentrum dlouhodobě analyzuje data v oblasti insolvencí a dluhové problematiky v České republice. “Zjistili jsme, že stát dlouhodobě nemá přesná data o insolvencích a v zásadě tak netuší, jaká je reálná situace. Při přijímání právních úprav vychází spíše z postřehů, a tím pádem může jen těžko odhadovat důsledky přijetí nové právní úpravy v této oblasti,” uvedla Jarmila Veselá, jednatelka Insolcentra a odbornice na dluhovou problematiku.

Stát dlouhodobě nemá přesná data o insolvencích a v zásadě tak netuší, jaká je reálná situace.
Jarmila Veselá | InsolCentrum

Bilance etapy červen 2019 – září 2024

Z dat Insolcentra vyplývá, že insolvenční soudy povolily za posledních pět let (od června 2019 do září 2024) oddlužení zhruba 123 tisícům fyzických osob. Z tohoto počtu oddlužení, zejména ta tříletá, splnilo 17 procent osob (21 045). Aktuálně se ještě oddlužuje 73,5 procenta, tedy zhruba 91 tisíc lidí. Oddlužení bylo převážně kvůli nesplácení zrušeno 9,5 procentu lidí (11 822).

Data dále ukázala, že mezi insolvenčními dlužníky převažují muži (58 procent), nejčastější věkovou skupinou jsou lidé v produktivním věku, konkrétně mezi 30 až 44 lety. Průměrný dluh jedné osoby v Česku činí 1,35 milionu korun a míra předpokládaného uspokojení věřitelů představuje 18 procent z hodnoty nezajištěných pohledávek.

CHARAKTERISTIKY DLUŽNÍKŮ V INSOLVENCI
Data za období 06/2019 – 09/2024
Zdroj: InsolCentrum, ISIR

„Je překvapující, že nejvyšší průměrný dluh vykazuje Praha (2,54 milionu), která má současně nejnižší míru uspokojení (11 procent). Nejlépe je na tom Ústecký kraj, kde lidé průměrně dluží nejméně (990 tisíc) a věřitelé mají nejvyšší míru uspokojení (23,2 procent),“ uvedla Jarmila Veselá, jednatelka InsolCentra. 

Podle ní lze předpokládat, že z osob, které vstoupily do oddlužení v daném období (od června 2019 do září 2024), dosáhne osvobození od dluhů zhruba 100 tisíc osob.

Tito lidé dluží dohromady celkem 135 miliard korun (přihlášené pohledávky nezajištěných věřitelů). Věřitelům bude splaceno zhruba 18 procent z této částky, tedy 24,3 miliard korun. Zbytek dluhů ve výši 110,7 miliard bude dlužníkům odpuštěn, a společnost tak musí tento rozdíl sanovat. (Některá řízení ještě stále probíhají, reálná míra uspokojení bude známa až v roce 2030.)

  • splněnými procesy oddlužení projde přihlášených 135 miliard korun nezajištěných pohledávek

  • věřitelé dostanou 24,3 miliardy (18 %)

  • zbytek se dlužníkům odpustí

  • společnost musí sanovat rozdíl 110,7 miliard korun

Zdroj: InsolCentrum, ISIR

Podle Jarmily Veselé přinese sto tisíc oddlužených lidí významný společenský prospěch. Zároveň však varuje před nebezpečnými trendy. Z dat Insolcentra totiž vyplývá, že se od přijetí insolvenční novely v roce 2019 významně zhoršilo postavení věřitelů v Česku. Před rokem 2019 věřitelé průměrně od dlužníků v oddlužení dostali zaplaceno 56 procent hodnoty nezajištěných pohledávek. To je oproti nyní předpokládaným 18 procentům (za období od června 2019 do září 2024) zásadní rozdíl. 

Prudké snížení splacených dluhů věřitelům a současně nárůst výše dluhů naznačuje, že dlužníkům přestává záležet na tom, jak velké dluhy mají. „Dlužníci jsou si vědomi toho, že nakonec stejně zaplatí jen malou část dluhů, které udělali, ať už je jejich dluh malý nebo velký,“ upozorňuje Veselá.

Kritickou situaci řeší například na sousedním Slovensku, kde končí přibližně 97 procent oddlužení s nulovým výnosem. Více o situaci jsme psali zde. 

Nová úprava nahrává dlužníkům

V říjnu 2024 navíc vstoupila v Česku v platnost další novela insolvenčního zákona. Ta přináší další změkčení oddlužení – zkracuje dobu oddlužení z pěti let na tři roky pro všechny. Vláda si tímto klade za cíl dostat dlužníky ještě rychleji zpět do legální ekonomiky.

Řadě odborníků se však nová úprava nelíbí. „InsolCentrum, většina odborné veřejnosti, starostové i občané v anketách nesouhlasili s podobou vládní novely oddlužení, tedy s plošným zkrácením doby oddlužení pro všechny dlužníky bez rozdílů,“ upozornila Jarmila Veselá.

Odborníci se obávají, že poté co vstoupila v účinnost novela, uspokojení věřitelů ještě více klesne. „Myslíme, že se můžeme dostat až pod 10 procent, což je s ohledem na kumulovanou inflaci vlastně amnestie. Průměrný dluh naopak s vysokou pravděpodobností ještě poroste,“ uvedla již dříve v rozhovoru pro web Češi v právu Jarmila Veselá.


Autor: Marie Sehnálková
Foto: profimedia.cz | ČTK, Vít Šimánek