Nová změna u datových schránek. Pozor na vybírání zpráv
22. února 2022
Pokud máte zřízenou datovou schránku, měli byste zpozornět. Letošní rok totiž přinesl zásadní změny v jejím provozu. Novela od počátku ledna zavedla takzvané automatické doručení i u dokumentů soukromé povahy. Co přesně to znamená, vysvětlíme v následujícím článku.
Pro poštu v datové schránce platí takzvaná fikce doručení. To znamená, že pokud si člověk zprávu v datovce nepřečte, bude po uplynutí 10denní lhůty považována za doručenou.
Datová schránka slouží podobně jako e-mail k elektronické komunikaci. Technicky je ale navržena tak, aby zajistila vysokou důvěryhodnost doručovaných zpráv. „Původně byla vytvořena pouze pro jednání s úřady, v současné době ji však mohou ke vzájemné komunikaci využívat i fyzické a právnické osoby, tedy i spotřebitelé ve styku s obchodníky, případně i mezi sebou navzájem,“ popisuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.
Jakmile odešle do schránky zprávu úřad, jde o veřejnoprávní dokument. K tomu, aby rozhodnutí úřadu mohlo začít vyvolávat účinek, je nutné, aby bylo doručeno. Pakliže se člověk do schránky nepřipojí a poštu nepřijme, ať už záměrně nebo omylem, uplatní se takzvaná fikce doručení. To znamená, že po uplynutí 10denní lhůty bude zpráva považována za doručenou.
Od ledna to samé začalo platit i v komunikaci soukromé povahy. Zatímco dříve šlo v nastavení datové schránky doručování soukromých zpráv zakázat, nově může do schránky posílat dokument opravdu kdokoli. Řešit se tak může například i reklamace nebo předžalobní výzva dlužníkovi. A pravidla jsou stejná: pokud osoba s datovou schránkou ani po deseti dnech zprávu neotevře, bude se brát jako doručená.
Smyslem právní úpravy bylo podle Hekšové znemožnit obstrukce při doručování. Dříve totiž mohlo docházet k tomu, že se adresát záměrně do schránky nepřihlašoval a poštu v ní nepřebíral.
Od ledna 2022 platí fikce doručení i pro komunikaci soukromé povahy. To dříve u datových schránek nebylo.
Zasílání upozornění
Příjemce by si měl udržovat o příchozí poště přehled, aby mu neuniklo nic podstatného.
"Pokud je u dotyčného používání datové schránky na denním pořádku, pak tento tip zřejmě nebude novinkou, avšak je dobré poukázat na možnost nastavení zasílání upozornění v případě, že je do datové schránky doručena nová zpráva. V rámci záložky „Nastavení“, bod „Notifikace“, si každý může nastavit upozornění prostřednictvím e-mailu a nebo SMS zprávy. V okamžiku, kdy do datové schránky přijde nová zpráva, bude o tomto bezplatně informováni zvoleným způsobem. Jedná se tak o jednoduchý nástroj, jak zmírnit riziko promeškání nebo přehlédnutí doručené datové zprávy,“ radí Jakub Oliva, advokát z kanceláře Arrows.
Uživatelům určitě doporučuji, aby si v datových schránkách nastavili notifikace. To je jednoduchý způsob, jak zmírnit riziko promeškání doručené datové zprávy.
Některým skupinám je již nyní zřizována datová schránka povinně. Jde například o advokáty či právnické osoby. Od roku 2023 ji pak budou muset mít i všechny podnikající fyzické osoby a rovněž všichni občané, kteří využívají služeb Národního bodu pro identifikaci a autentizaci (NIA), a je u nich tak dán předpoklad určité informační gramotnosti.
Autor: Lucie Havlišová
Zdroj foto: Canva.com
Přečtěte si také
Domácí násilí má nově jasnou definici. Změny mají lépe chránit oběti
Domácí násilí má od 1. července jasnou definici. Účinnosti nabyla novela občanského zákoníku, která tento jev jednoznačně vymezuje.
Školská novela: Konec odkladů i známkování v prvních třídách. Co dalšího se chystá?
Česká republika je ve srovnání s evropskými státy rekordmanem v počtu odkladů. Ten se týká ročně asi 20 tisíců dětí. Změnit to má novela školského zákona, kterou znovu...
Bič na šmejdy: Soud projednává první hromadnou žalobu spotřebitelů v Česku
Nezřídka se stává, že se obětí jednoho podvodníka stane nezávisle na sobě několik lidí. Od loňska mají spotřebitelé novou možnost, jak takovou situaci řešit – hromadné žaloby.