Česko bude mít dětského ombudsmana. V EU mezi posledními

Česká republika čelila dlouhodobé kritice ze strany mezinárodních organizací prosazujících dětská práva a patřila mezi poslední čtyři země Evropské Unie, které nemají institut dětského ombudsmana. To se však změní. Prezident 10. března 2025 podepsal novelu zákona o veřejném ochránci práv, která tuto novou pozici zřizuje. Podívejme se, co přinese.  

Právní úprava

Instituce veřejného ochránce práv byla do českého právního řádu zakotvena zákonem č. 349/1999 Sb., o Veřejném ochránci práv.

Prodloužení náhradního výživného až na 6 let? Možná už od července

Ze současných čtyř až na šest let by se od července mohla prodloužit maximální doba vyplácení náhradního výživného. S touto změnou počítá návrh zákona o dávce státní...

Důvody novely

Veřejný ochránce práv neboli ombudsman se právům dětí věnuje již od doby svého založení, nicméně zákon jeho působnost v oblasti ochrany práv dětí speciálně neupravuje. Pro větší systematičnost a komplexnost řešení ochrany práv dětí bylo navrženo zřízení nové pozice a to ochránce práv dětí nebo dětského ombudsmana. Oba ombudsmani budou nadále působit nezávisle.

Děti jsou velkou a významně zranitelnou skupinou naší populace. Proto si zaslouží vyšší ochranu. Dětský ombudsman tu bude právě pro ně. Bude se starat o prosazování jejich práva v individuálních případech i na systémové úrovni.
ochrance.cz

Co bude dětský ombudsman dělat

Obecně je základní pravomocí ombudsmana kontrola státní správy. To znamená, že je oprávněn vstupovat do prostor úřadu, nahlížet do spisů nebo se dotazovat zaměstnanců. Úřady jsou pak povinny mu poskytnout veškerou nutnou součinnost a informace. V případě, že zjistí nějaké pochybení, tak vyzve daný orgán k nápravě, o které musí být následně informován. V případě, že k tomu nedojde, může o tom veřejný ochránce práv informovat nadřízený úřad anebo veřejnost.

 Mezi konkrétní úkoly ochránce práv dětí pak bude patřit zejména:

  • šetření individuálních stížností, které mu budou moci posílat samotné děti nebo i dospělí upozorňující na zásah do práv dětí,
  • možnost vstoupit do vybraných soudních řízení týkajících se dětí, typicky do řízení o osvojení, v řízení o určení otcovství nebo v řízení týkajícím se ochrany proti domácímu násilí,
  • oprávnění takové řízení iniciovat, tedy podat soudu návrh na řešení porušení práv dítěte, typicky v řízení o vyslovení nepřípustnosti držení v zařízení sociálních služeb nebo v řízení o přípustnosti převzetí nebo držení v ústavu zdravotnické péče,
  • dohlížení nad dodržováním práv v dětských zařízeních, typicky výchovné ústavy, dětské domovy, nemocnice, vězení,
  • ochrana dětí před diskriminací,
  • rychle, účinně a srozumitelně radit dětem, jak postupovat při řešení problému,
  • monitorování naplňování práv dětí v různých oblastech života a prosazování těchto poznatků, to bude spočívat v provádění výzkumů, vydávání doporučení, připomínkování právních předpisů.

Dlužníci zatěžují městské pokladny. Olomouci chybí 108,5 milionu

Peníze za odpady, jízdné, vodné, stočné nebo například nájemné. Za tyto a další služby dluží lidé městům a obcím. Konkrétně v Olomouci chybí v městské kase jen za uplynulý...

Poradní orgán

Dětský ombudsman bude rovněž intenzivně spolupracovat s dětmi a mladou generací a za tímto účelem bude mít zřízen poradní orgán. Členy tohoto orgány pak mohou být děti ve věku 12 až 18 let. Ty budou jmenovány do tohoto orgánu na základě projednání s nevládními neziskovými právnickými osobami sdružujícími nebo hájícími děti a mladistvé. K různým specifickým tématům pak budou moci být zřizovány další pracovní skupiny, jejichž členy budou moci být děti a další osoby hájící jejich práva.  

Kdo se může stát dětským ombudsmanem

Podle zákona může být dětským ombudsmanem zvolena každá fyzická osoba, jejíž znalosti, zkušenosti a morální vlastnosti jsou předpokladem, že bude svoji funkci řádně zastávat. K tomu je třeba přičíst i další požadavky a těmi jsou:

  • státní občanství České republiky,
  • svéprávnost,
  • bezúhonnost,
  • věk nejméně 35 let,
  • ukončené vysokoškolské vzdělání získané studiem v magisterském studijním programu v oblasti práva,
  • nejméně 5 let praxe v oblasti ochrany práv dětí v období předchozích 10 let.

Dětský ochránce práv bude volen Poslaneckou sněmovnou na funkční období 6 let. Dva kandidáti budou navrženi prezidentem republiky, dva kandidáti Senátem a poslední dva orgánem složeným z představitelů vysokých škol.

Do doby, než bude ochránce práv dětí řádně zvolen, tak jeho povinnosti bude vykonávat současný zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm.

Účinnost zákona

Novela zákona nabude účinnosti 1. července 2025. 


Autor: Petra Andresová
Foto: Canva.com |  D-Keine, Getty Images Signature