Petr dluží 68 milionů. Díky projektu mohl svou situaci řešit už za mřížemi

Vězni, kteří mají problém s dluhy, mohou svou situaci řešit již za mřížemi. Pomáhá jim v tom vězeňská služba spolu se sociálními kurátory a neziskovou organizací Lighthouse. Jedním z jejich klientů byl i Petr. Ten má na krku 24 exekucí a aktuální výše dluhu přesahuje 68 milionů korun.

Do situace se dostal, když pracoval jako jednatel firmy zabývající se informačními technologiemi. Za mřížemi strávil čtyři roky. „Ve vězení jste offline, bez internetu. Máte jen tužku a papír a informační zdroje jsou natolik omezené, že vlastně člověk ani nemá aktuální informace o exekucích. Spolek Lighthouse mi pomohl docílit nejen toho, aby se dluhy nenavyšovaly, ale dal mi i naději, že má smysl to řešit,“ říká Petr. Netají se tím, že by rád dosáhl na oddlužení. S tolika exekucemi a navíc záznamem v trestním rejstříku má jen velmi omezené možnosti zaměstnání.

Pandemie koronaviru a s ní související hygienická opatření práci expertů krotících dluhy zkomplikovala. A tak přišli s novinkou: vzdělávací aplikací zaměřenou na finanční gramotnost. V té osobnosti z právního prostředí zjednodušeně vysvětlují základní ekonomické pojmy.

Kolik vězňů má problémy s dluhy? A jak reagují na pomocnou ruku?

Dozvíte se v následující reportáži.


Autor: Lucie Havlišová

Zdroj foto/video: Češi v právu

Přečtěte si také

Bývalý vězeň využil insolvence. Díky práci ve školce splatí všechny dluhy

Majetková trestná činnost spojená s užíváním drog přivedla třicetiletého Milana z Prahy až do vězení. Navíc si nasekal dluhy ve výši 130 tisíc korun. Mimo jiné i tím, že jezdil načerno. Za mřížemi, kde strávil dva roky, si vše uvědomil a rozhodl se, že se závislostí skoncuje. K nastartování nového života mu nyní pomáhá spolek Lighthouse. Ten s ním sepsal i žádost o oddlužení.

Bankomat dává peníze na požádání, myslí si děti. Kdy začít s osvětou?

„Zkušenosti z mateřských a základních škol po celém Česku ukazují, že děti peníze vnímají spíš jako samozřejmost. Mnoho dospělých nedokáže říkat dětem ‚ne‘, jsou pracovně vytížení a hmotnými dary dětem kompenzují čas, kdy se jim nevěnují. Podle odhadů našich lektorů, které potvrzují i učitelé v mateřských školkách, věří 75 procent dětí, že peníze naděluje bankomat – jen tak, na požádání. Na jednu stranu je to úsměvné, ale na druhou také alarmující. V Česku bylo loni vedeno celkem 4,5 milionu exekucí, pokud chceme toto číslo snižovat, je třeba učit lidi finanční gramotnost už odmala, nejlépe zapojením do povinné výuky na všech stupních vzdělávacího systému,“ říká Martin Smrž, ředitel nevládní organizace JA Czech, která podporuje výuku podnikavosti a finanční gramotnosti na českých školách.

Černí pasažéři dluží v Ústí na pokutách přes čtvrt miliardy

Pokud by se Dopravnímu podniku v Ústí nad Labem podařilo vymoci všechno, co mu černí pasažéři dluží na pokutách, mohl by si koupit 35 dvanáctimetrových autobusů. Anebo 15 trolejbusů. Boj s hříšníky ale zatím prohrává.