Pokuty za přestupky strhnou obce neplatičům z dávek

Obce dostanou větší páky na notorické neplatiče pokut. Problematickým občanům budou moci strhávat dlužné částky z doplatku na bydlení či příspěvku na živobytí. Novelu z pera poslanců ODS schválil Senát a podepsal prezident Miloš Zeman.

Rušení nočního klidu, rvačky, spory se soudy, hlasité alkoholové dýchánky anebo záškoláctví. U skupiny sociálně slabých lidí téměř na denním pořádku. Obce s potížisty doteď mnoho nezmohly. Přestupkové komise sice lidem uložily pokuty, vymoci už je ale nedokázaly. A dotyční si každý měsíc dál chodili pro dávky.

Projezdil jsem vyloučené lokality a setkal se s bezmocí, kterou lidé žijící v jejich okolí zažívají,“ jmenuje poslanec Jan Bauer (ODS) hlavní důvod, proč přišel s novelou zákona o hmotné nouzi.

Jestliže hříšník během 12 měsíců třikrát po sobě spáchá přestupek proti pořádku nebo občanskému soužití a majetku a pokutu nezaplatí, může ho obec nově nahlásit úřadu práce. Ten částku z doplatku na bydlení nebo příspěvku na živobytí strhne. Obce by ale mohly požádat o srážku již při prvním nebo druhém přestupku, pokud by panovala obava, že postih jiným způsobem nevymohou a zároveň jde o pachatele s minimální snahou se napravit.

Tolerovat se nebude ani záškoláctví

Podobně se bude postupovat i v případě, kdy rodič nepřihlásí dítě k zápisu k povinné školní docházce nebo bude péči o povinnou školní docházku potomka zanedbávat. U tolerování a podpory záškoláctví ale bude platit pro strhávání dávek pravidlo „jednou a dost.“

Návrh budil vášně nejen při samotném schvalování, ale i v senátních výborech. Zatímco garanční sociální výbor prosazoval zamítnutí novely, ústavně právní výbor doporučil její přijetí. Odpůrci poukazovali hlavně na to, že odebírání dávek dopadne i na lidi ze společné domácnosti pachatele.

„V důsledku tohoto návrhu by mohla přijít o peníze na jídlo například rodina s dětmi, jejichž otec páchající opakovaně přestupky se v bytě objevuje zřídka, ale má zde své trvalé bydliště. Snížením dávek budou postiženy spolu s pachatelem přestupků i společně posuzované osoby,“ říká Renata Chmelová, senátorka a zároveň starostka Prahy 10. Návrh opatření vnímá jako volání o pomoc obcí, které už vyčerpaly prostředky, jak bojovat s lidmi, kteří si z pokut nic nedělají a vědí, že si na nich obec nic nevezme. „Místo řešení problému ale zavádí další represe proti těm nejchudším. Jsou to nerealistické plány, jak rychle legislativně vyřešit problém s chudobou a sociálním vyloučením a následně z toho plynoucí patologické jevy,“ dodává.

Hrozba odebrání dávek může od přestupků odrazovat

Podporovatelé naopak poukazují na vymahatelnost práva. Hrozba odebrání dávek by podle nich mohla od páchání přestupků odrazovat.

„Pravidla a zákony platí pro všechny, všichni máme stejná práva, ale také povinnosti. Společnost se snaží sociálně slabým pomáhat a pomoci jim, je tedy fér dodržovat její platná pravidla. Proto s myšlenkou, kterou tato novela nese, souhlasím,“ uvedla pro server Češi v právu místostarostka Vsetína Simona Hlaváčová.

Možnost sáhnout neplatičům pokut na dávky vítají i v Náchodě, kde už léta úspěšně praktikují systém „dvakrát a dost“. Kdo radnici dvakrát nezaplatí, ať už za nájemné nebo třeba za odpad, může přijít o bydlení v obecním bytě. Město se tak zbavilo největších neplatičů. „Vedení radnice novelu vítá. Pravidla se dodržovat musí,“ říká mluvčí Náchoda Nina Adlof.


Autor: Lucie Havlišová

Zdroj foto: 123rf.com

Přečtěte si také

Návrh vnitra: kdo dluží na pokutách, může přijít o registrační značku

Zhruba každá druhá pokuta, kterou policie nevybere na místě, zůstane nezaplacená. U zahraničních řidičů je situace ještě horší. Ministerstvo vnitra proto připravilo nový zákon...

Černí pasažéři dluží v Ústí na pokutách přes čtvrt miliardy

Pokud by se Dopravnímu podniku v Ústí nad Labem podařilo vymoci všechno, co mu černí pasažéři dluží na pokutách, mohl by si koupit 35 dvanáctimetrových autobusů. Anebo 15 trolejbusů....

Starostové proti tříletému oddlužení: Za dlužníky budou platit všichni

Starostové měst a obcí jsou znepokojeni návrhem novely insolvenčního zákona, který počítá s plošným oddlužením pro všechny již za tři roky. Unáhlené oddlužení podle nich dopadne...