Pokuty za přestupky strhnou obce neplatičům z dávek

Obce dostanou větší páky na notorické neplatiče pokut. Problematickým občanům budou moci strhávat dlužné částky z doplatku na bydlení či příspěvku na živobytí. Novelu z pera poslanců ODS schválil Senát a podepsal prezident Miloš Zeman.

Rušení nočního klidu, rvačky, spory se soudy, hlasité alkoholové dýchánky anebo záškoláctví. U skupiny sociálně slabých lidí téměř na denním pořádku. Obce s potížisty doteď mnoho nezmohly. Přestupkové komise sice lidem uložily pokuty, vymoci už je ale nedokázaly. A dotyční si každý měsíc dál chodili pro dávky.

Projezdil jsem vyloučené lokality a setkal se s bezmocí, kterou lidé žijící v jejich okolí zažívají,“ jmenuje poslanec Jan Bauer (ODS) hlavní důvod, proč přišel s novelou zákona o hmotné nouzi.

Jestliže hříšník během 12 měsíců třikrát po sobě spáchá přestupek proti pořádku nebo občanskému soužití a majetku a pokutu nezaplatí, může ho obec nově nahlásit úřadu práce. Ten částku z doplatku na bydlení nebo příspěvku na živobytí strhne. Obce by ale mohly požádat o srážku již při prvním nebo druhém přestupku, pokud by panovala obava, že postih jiným způsobem nevymohou a zároveň jde o pachatele s minimální snahou se napravit.

Tolerovat se nebude ani záškoláctví

Podobně se bude postupovat i v případě, kdy rodič nepřihlásí dítě k zápisu k povinné školní docházce nebo bude péči o povinnou školní docházku potomka zanedbávat. U tolerování a podpory záškoláctví ale bude platit pro strhávání dávek pravidlo „jednou a dost.“

Návrh budil vášně nejen při samotném schvalování, ale i v senátních výborech. Zatímco garanční sociální výbor prosazoval zamítnutí novely, ústavně právní výbor doporučil její přijetí. Odpůrci poukazovali hlavně na to, že odebírání dávek dopadne i na lidi ze společné domácnosti pachatele.

„V důsledku tohoto návrhu by mohla přijít o peníze na jídlo například rodina s dětmi, jejichž otec páchající opakovaně přestupky se v bytě objevuje zřídka, ale má zde své trvalé bydliště. Snížením dávek budou postiženy spolu s pachatelem přestupků i společně posuzované osoby,“ říká Renata Chmelová, senátorka a zároveň starostka Prahy 10. Návrh opatření vnímá jako volání o pomoc obcí, které už vyčerpaly prostředky, jak bojovat s lidmi, kteří si z pokut nic nedělají a vědí, že si na nich obec nic nevezme. „Místo řešení problému ale zavádí další represe proti těm nejchudším. Jsou to nerealistické plány, jak rychle legislativně vyřešit problém s chudobou a sociálním vyloučením a následně z toho plynoucí patologické jevy,“ dodává.

Hrozba odebrání dávek může od přestupků odrazovat

Podporovatelé naopak poukazují na vymahatelnost práva. Hrozba odebrání dávek by podle nich mohla od páchání přestupků odrazovat.

„Pravidla a zákony platí pro všechny, všichni máme stejná práva, ale také povinnosti. Společnost se snaží sociálně slabým pomáhat a pomoci jim, je tedy fér dodržovat její platná pravidla. Proto s myšlenkou, kterou tato novela nese, souhlasím,“ uvedla pro server Češi v právu místostarostka Vsetína Simona Hlaváčová.

Možnost sáhnout neplatičům pokut na dávky vítají i v Náchodě, kde už léta úspěšně praktikují systém „dvakrát a dost“. Kdo radnici dvakrát nezaplatí, ať už za nájemné nebo třeba za odpad, může přijít o bydlení v obecním bytě. Město se tak zbavilo největších neplatičů. „Vedení radnice novelu vítá. Pravidla se dodržovat musí,“ říká mluvčí Náchoda Nina Adlof.


Autor: Lucie Havlišová

Zdroj foto: 123rf.com

Přečtěte si také

Návrh vnitra: kdo dluží na pokutách, může přijít o registrační značku

Zhruba každá druhá pokuta, kterou policie nevybere na místě, zůstane nezaplacená. U zahraničních řidičů je situace ještě horší. Ministerstvo vnitra proto připravilo nový zákon vycházející z jednoduchého principu: buď hříšník uhradí dřívější nedoplatek, nebo ho čeká dočasné zablokování vozidla.

Černí pasažéři dluží v Ústí na pokutách přes čtvrt miliardy

Pokud by se Dopravnímu podniku v Ústí nad Labem podařilo vymoci všechno, co mu černí pasažéři dluží na pokutách, mohl by si koupit 35 dvanáctimetrových autobusů. Anebo 15 trolejbusů. Boj s hříšníky ale zatím prohrává.

Starostové proti tříletému oddlužení: Za dlužníky budou platit všichni

Starostové měst a obcí jsou znepokojeni návrhem novely insolvenčního zákona, který počítá s plošným oddlužením pro všechny již za tři roky. Unáhlené oddlužení podle nich dopadne na všechny obyvatele Česka. „V případě, kdy je věřitelem město, obec či stát, stává se věřitelem každý jeho občan,“ uvedl Svaz měst a obcí ČR.