Věci ztracené v MHD? K majitelům se jich vrátí třetina
12. července 2021
Zapomněli jste v pražské hromadné dopravě batoh nebo jinou věc? Pak máte zhruba třicetiprocentní šanci, že se s ní ještě setkáte. Lidé loni nahlásili 5,5 tisíce ztracených věcí, našla se třetina.
„Cestující nejčastěji ztrácejí věci osobní potřeby. Například lítačku, osobní doklady, peněženky, mobilní telefony či zavazadla a batohy. Každoročně nacházíme i spoustu kuriozit, například hudební nástroje a někdy se najdou i domácí mazlíčci,“ říká mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.
Pokud zapomenuté předměty neobsahují osobní údaje, převáží se do úschovny v centru Prahy. Nalezené věci na své majitele čekají tři roky. Každý den úschovy ale zapomnětlivce stojí 3 koruny, a tak se otálet s vyzvednutím nevyplatí. Několik stovek tak musela platit například rodina, která si po dvou letech vzpomněla, že na letišti nechala kufr. Měla štěstí a zavazadlo na ni celou dobu ve ztrátách a nálezech čekalo. Tisíce majitelů ročně se se svými věcmi už neshledají a ztráty hlásí marně.
Čeho se dopouští člověk, který nalezenou věc neodevzdá? A má naopak poctivý nálezce právo na odměnu?
Více v následující reportáži:
Autor: Lucie Havlišová
Zdroj foto/video: Češi v právu
Přečtěte si také
Ztratila se vám během vyšetření u lékaře bunda? Požadujte náhradu škody
Za věci odložené v čekárně neručíme. S tímto upozorňujícím nápisem se při čekání na ošetření setkal alespoň jednou snad každý. Málokdo ovšem ví, že kdyby došlo na lámání chleba a odložená značková bunda by se přece jen ztratila, může pacient požadovat náhradu škody.
Šéf chce Martinovi zrušit dovolenou. Má na to nárok?
„Dovolená v Chorvatsku na začátku července je taková naše tradice. Jezdí nás pět rodin pohromadě a pokaždé vyrážíme na to stejné místo, kde už nás všichni znají. O to víc mě mrzí, že letos možná vůbec neodjedu,“ říká Martin z malé obce na jihu Moravy. Potíž je v tom, že jeho zaměstnavatel přišel kvůli pandemii koronaviru o personál. A Martina upozornil, že pokud se mu nepodaří nabrat novou sílu, která se rychle zaučí, bude mu muset již schválenou dovolenou zrušit.
Koupili jste si voucher a podnik zkrachoval? Získat peníze nebude snadné
Výpadek příjmů v době pandemie se mnoho podnikatelů, provozujících například wellness pobyty, masáže, kadeřnictví, kosmetiku nebo restauraci, snažilo zalepit prodejem voucherů na své služby. Některé provozovny však krachují a další podle průzkumu Hospodářské komory avizují, že přežijí jen měsíc či dva. Co dělat, pokud máte poukázku na službu v podniku, který zavřel nadobro?