Zkrácení doby oddlužení? Sociální pracovníci by ho naopak prodloužili

Zkrátit plošně délku oddlužení z pěti na tři roky? Poslanci zatím o vládním návrhu nerozhodli, pokud by ale verdikt ležel na sociálních pracovnících, ti mají jasno: tři čtvrtiny z nich by proces oddlužení u vysokých dluhů ještě prodloužily. Průzkum si nechal na podzim loňského roku udělat spolek Lighthouse pomáhající dlužníkům. Spolupracoval na něm s pražským magistrátem.

Šetření se zúčastnilo více než 400 sociálních pracovníků a kurátorů obcí s rozšířenou působností. Tito odborníci garantují pomoc každému občanovi, který se ocitl v tíživé situaci, a komplexně posuzují jeho sociální poměry.

„Sociální pracovníci a kurátoři se obecně přiklánějí k podmínce minimální úhrady dluhů ve výši 30 procent, se kterou se již opakovaně pracovalo v různých variantách v posledních novelách. Nižší než tento poměr uhrazených dluhů vnímá jako správný 18 procent respondentů. V případě vysokých dluhů, kdy by dlužník neuhradil ani 5 procent závazků, se 74,1 procent respondentů přiklánělo k variantě prodloužení doby trvání oddlužení nad 5 let,“ shrnuje výsledky průzkumu Marika Jelínková, metodička sociální práce odboru sociálních věcí pražského magistrátu.

Sociální pracovníci a kurátoři nejen že vyhodnocují, jaký mají dluhy dopad na dlužníkův život, ale rovněž mapují, jak se klienti k situaci staví. Zda jsou zodpovědní nebo ne.

Zadlužují se i další generace

„Zkracování doby oddlužení znamená, že se zkracuje i čas, kdy může sociální pracovník s dlužníkem systematicky pracovat na řešení jeho sociální situace a předcházet tak dluhové recidivě. Často se totiž setkáváme s takzvanými chronickými dlužníky, pro které jde o dlouhodobý problém,“ upozorňuje předseda spolku Lighthouse Petr Schneedörfler. To podle něj vytváří podmínky i pro mezigenerační zadlužování. Přes 90 procent z respondentů průzkumu se již ve své práci setkalo se zadlužováním druhé generace v rodinách svých klientů.

„V dlužnících bychom měli podporovat odpovědnost a poctivý přístup ke splácení. Jen tak, pokud si budou uvědomovat reálné příčiny svého zadlužení, mohou vystoupit z bludného kruhu svých dluhů,“ doplnil Schneedörfler.

Pokud by předloha prošla, proces oddlužení by u všech lidí mohl trvat jen tři roky a jeho splnění by nebylo podmíněno uhrazením určitého minimálního procenta pohledávek.

Po zkrácení doby oddlužení volají některé poradny pro dlužníky. „Tříleté oddlužení pro ty, kteří se z různých důvodů dostali do finančních problémů, výrazně pomůže k jejich rychlému znovuzačlenění do ekonomiky,” uvedla v tiskové zprávě například Pavla Aschermannová, dluhová expertka a vedoucí programu Zadluženost organizace RUBIKON Centrum.


Autor: Lucie Havlišová

Zdroj foto: 123rf.com

Přečtěte si také

Rychlé oddlužení pro všechny jde proti podnikání, tvrdí experti

Nepřijímejme novou insolvenční novelu, dokud o ní nebylo odborně diskutováno, a vyčkejme na vyhodnocení dopadů té předchozí. Na kulatém stolu, který zorganizovala Hospodářská komora, se na tom shodli zástupci podnikatelů, věřitelů a expertů z insolvenční oblasti.

Beňák: „Komerční“ poradny si berou za oddlužení i desetitisícové částky

Lichva v sociálně vyloučených lokalitách stále přetrvává. Jen se o ní tolik nemluví. Lidé tu nemají své problémy s kým zkonzultovat a dluhové poradny hlásí omezené kapacity. Například na Ústecku je na jednoho poradce i 6 000 dlužníků. Navíc na trhu existují „komerční“ poradny, které stále porušují zákon a například za vstup do insolvence si nárokují desetitisícové částky. Nejen na tyto jevy při své práci naráží ředitel Odboru pro sociální začleňování David Beňák.

Nové oddlužení: Pomoc z dluhů, nebo investice století?

Nejsou to ještě ani dva roky, co začala platit tzv. oddlužovací novela insolvenčního zákona, která výrazně zmírnila podmínky osobního bankrotu. Její dopady zatím nebylo možné adekvátně vyhodnotit, přesto vláda již začátkem listopadu předložila do sněmovny novou úpravu oddlužení, která by měla vést k další zásadní změně jeho pravidel ve prospěch dlužníků. S nadsázkou lze říct, že pro ně vláda vymyslela nejlepší investiční produkt v historii. Pouhých 36 tisíc by se díky němu s trochou šikovnosti dalo za pouhé tři roky zhodnotit třeba i na milion. Zní vám to jako sen? Tak určitě. Ale jen do chvíle, kdy vám dojde, že dlužníkovy „vydělané“ statisíce bude muset někdo zaplatit.