Ministerstvo spravedlnosti žádá, aby soudy prověřily téměř 133 tisíc exekucí s rozhodčími doložkami
17. červenec 2019
Podle údajů Ministerstva spravedlnosti může v současné době v Česku probíhat až 133 tisíc nezákonných exekucí. Jedná se o exekuční řízení, která byla zahájena na základě tzv. rozhodčí doložky, která by v kontextu nové judikatury mohla být považována za neplatnou. Z toho důvodu je podle ministerstva potřeba prověřit její platnost a tím i oprávněnost celého řízení. Přehled těchto podezřelých exekucí ministerstvo soudům poskytlo již v červnu. V září letošního roku se na ně opětovně obrátí s dotazem, jakým způsobem v zastavování nezákonně vedených exekucí pokročily a jaké konkrétní problémy v této souvislosti případně identifikovaly.
V dubnu 2019 se na základě iniciativy současné vlády začal řešit dlouhodobý problém nezákonných exekucí, tedy exekucí vedených na základě neplatných rozhodčích doložek. Prvním krokem byl apel Ministerstva spravedlnosti na soudy, aby i s ohledem na judikaturu Nejvyššího soudu začaly samy aktivně vyhledávat a řešit případy těchto nezákonných exekucí.
„Řeším tenhle problém už dlouho. Jde o stovky neplatných exekucí, což potvrdil už i Nejvyšší a Ústavní soud. Už běžící exekuce by příslušné soudy měly automaticky zastavovat. Někde se tak sice děje, ale většinou bohužel ne. Proto jsme společně s poslancem Patrikem Nacherem připravili několik kroků. A úzce při tom od začátku spolupracujeme s ministerstvem spravedlnosti," uvedl premiér Andrej Babiš.
Ministerstvo spravedlnosti soudům v červnu zaslalo tabulku, která obsahuje vždy konkrétní exekuční soud a spisovou značku řízení, které bylo zahájeno na základě rozhodčího nálezu. Pokud je exekuce vedena ve prospěch oprávněného, kterým je právnická osoba, je uveden i údaj o jejím názvu, IČ a adrese jejího sídla.
„Tímto materiálem jsme soudům výrazně ulehčili práci a nemusí tak hledat jehlu v kupce sena. Znovu také připomínám, že každý okresní soud disponuje místem jednoho vyššího soudního úředníka, který je vyčleněn právě pro výkon dohledu nad soudními exekutory. Věřím, že pro soudy tedy nebude problém do září podezřelé exekuce prověřit," doplnila Marie Benešová.
O těchto a dalších krocích informovali na pondělní koordinační schůzce premiér Andrej Babiš, ministryně spravedlnosti Marie Benešová a poslanec Patrik Nacher. „Je to absurdita na druhou. Současná vláda, Ministerstvo spravedlnosti prokazatelně konají různé kroky k zastavení neplatných exekucí. A místo toho, aby někteří opoziční představitelé zpytovali svědomí za pasivitu v posledních 15 letech, ještě na vládu v této věci útočí. To, co my teď řešíme, ať už jde o protiprávní exekuce či dětské dluhy, je jen nános minulosti," řekl Patrik Nacher.
Autor: REDAKCE, TZ Ministerstva spravedlnosti
Přečtěte si také
Končí 26 exekutorských úřadů. Chybí soudní exekutoři
Na základě rozhodnutí ministra spravedlnosti došlo ke konci srpna 2024 ke zrušení 26 exekutorských úřadů. Podnět k tomu dala Exekutorská komora po několikrát marně opakovaných...
Exkluzivně: Legislativní přehled za první a druhý záříjový týden 2024
Co nového se aktuálně chystá v oblasti legislativy? Přinášíme vám exkluzivní přehled návrhů zákonů a nařízení za první a druhý zářijový týden 2024. Legislativní...
Zkrácení oddlužení na 3 roky je tady. Co dalšího přináší zásadní novela?
Je to definitivní. Dlouho diskutovaná novela insolvenčního zákona byla vyhlášena ve Sbírce zákonů a nabude účinnosti 1. října 2024.