Domácí násilí má nově jasnou definici. Změny mají lépe chránit oběti
01. července 2025
Domácí násilí má od 1. července jasnou definici. Účinnosti nabyla novela občanského zákoníku, která tento jev jednoznačně vymezuje. Díky tomu by měla být zajištěna lepší ochraně obětí. Policisté, justice i intervenční centra by díky změně měli postupovat v obdobných případech domácího násilí stejně.
Mezi státními institucemi a neziskovým sektorem doposud nepanovala shoda ohledně toho, kdo je obětí domácího násilí ani co vlastně domácí násilí je. Přístup k řešení případů se rozcházel i uvnitř jednotlivých institucí.
Podle nové definice platné od 1. července je domácím násilím „násilné jednání vůči oběti v jakékoli formě, při kterém zpravidla dochází ke zneužívání moci nebo nerovného postavení“.
Konec facek v Česku: Zákon chce zakázat bití dětí
Česká republika patří k posledním evropským zemím, kde ještě nejsou zakázané tělesné tresty dětí. Dát na zadek podřízenému, facku kolegovi nebo pohlavek kamarádovi je bráno jako...
Součástí nového vymezení je i to, že při násilí buď bylo či mělo být neoprávněně zasaženo do tělesné integrity oběti, nebo mělo být neoprávněně opakovaně či vážně zasaženo do její duševní integrity, svobody nebo důstojnosti zejména v intimní oblasti, do její vážnosti, cti nebo soukromí.
Třetí skupinou případů je pak to, když domácí násilí vážně ohrozilo nebo narušilo schopnost oběti uspokojovat své základní potřeby nebo základní potřeby členů společné domácnosti.
Násilník a oběť nemusí žít v jedné domácnosti
Obětí domácího násilí může být podle definice nejen člověk, který s násilníkem žije nebo žil ve společné domácnosti nebo do jehož domácnosti násilník dochází, ale také osoba blízká nebo rodič společného dítěte.
Novelizace souvisejících zákonů úřadům ukládá, aby zohlednily domácí násilí při vypořádání společného jmění manželů a při úpravě poměrů k nezletilému dítěti. Policista bude povinen při vykázání domácího násilníka odebrat mu zbraň.
Změnil se i přestupkový zákon, a to tak, aby oběti domácího násilí měly i v řízení o přestupku obdobná práva jako zvlášť zranitelné oběti v trestním řízení. Získají právo na doprovod důvěrníkem či na přijetí opatření k zabránění kontaktu s násilníkem. Soudy budou moci přiznávat obětem domácího násilí náhradu nákladů řízení.
Česko bude mít dětského ombudsmana. V EU mezi posledními
Česko čelilo patřilo mezi poslední čtyři země Evropské Unie, které nemají institut dětského ombudsmana. To se však změní.
Zkušenost s domácím násilím má v Česku podle dřívějších údajů skoro 30 procent žen a více než desetina mužů. Policie každoročně eviduje přibližně 500 případů trestného činu týrání osoby žijící ve společném obydlí, přes 70 vražd motivovaných osobními vztahy a více než 700 případů znásilnění.
Orgány sociálně-právní ochrany dětí řeší každým rokem přibližně 2500 případů domácího násilí v rodinách, kde vyrůstají děti. Policisté každý rok kvůli domácímu násilí vykážou z bydliště přes 1200 lidí. Na policii se přitom obrátí jen každá pátá oběť domácího násilí. Nejčastěji se oběti svěřují někomu z rodiny, pětina z nich se obrátí na psychologa či psychiatra.