Absurdita roku? Registrace dohod o provedení práce i zmatky v otvírací době

Absurditou roku se stávají registrace dohod o provedení práce. O vítězi anticeny rozhodla veřejnost v anketě, která je každoročně vyhlašována v rámci soutěže Firma roku a Živnostník roku. Co dalšího se umístilo na nelichotivých předních příčkách?

Absurdita roku je populární anketa, jejímž cílem je upozornit na nejnesmyslnější byrokratické povinnosti uložené podnikatelům. „Vítězem“ letošního ročníku se staly registrace dohod o provedení práce.

Od července letošního roku se zavádí centrální evidence dohod o provedení práce. Tak jako dnes zaměstnavatel přihlašuje zaměstnance na správu sociálního zabezpečení, bude muset nahlašovat i své dohodáře. Tuto změnu přinesla velká novela zákoníku práce. Více o novinkách, které přináší, jsme psali ZDE.

Zmatky o svátcích i nulová daň

V těsném závěsu za vítězem skončila nulová spotřební daň na tiché víno. Spotřeba alkoholu v ČR je jednou z nejvyšších ze všech zemí EU. To má výrazné dopady na náklady zdravotního systému, sociálního systému a ekonomickou produktivitu. Zatímco lihoviny a pivo jsou v ČR zdaněny na srovnatelné úrovni jako jinde v EU, tiché víno je od spotřební daně zcela osvobozeno. 

Třetí místo v hlasování veřejnosti získaly zmatky kolem toho, ve které svátky bude v obchodech zavřeno, nebo otevřeno. Například na Velký pátek si v Česku nakoupíte bez problémů, o pár dnů později, na Velikonoční pondělí, zůstávají obchody nad 200 metrů čtverečních zavřené. Na které svátky se smí prodávat a na které nikoliv určuje zákon z roku 2016.

Vyhlašování anticeny Absurdita roku má přispět ke kultivaci tuzemského podnikatelského prostředí. Předpisy či zákony nominovala veřejnost z řad podnikatelů, různých oborových asociací, svazů a cechů. O vítězné absurditě rozhodla veřejnost v online hlasování.

Kdo získal cenu sympatie?

Oceněním z opačného spektra, které se rovněž uděluje v rámci soutěže Živnostník roku a Firma roku, je Zlatým paragraf. Jedná se o anketu, která oceňuje konkrétní aktivitu veřejné správy za to, že pomáhá českému podnikání.

V letošním roce skončila na prvním místě dorovnávací daň. V ČR byl schválen návrh zákona o dorovnávací dani, který je výsledkem snahy zabránit přesouvání zisků do daňových rájů. Země tak získá možnost danit zisky velkých nadnárodních firem. Podle organizátorů to může přinést dvě až pět miliard korun ročně navíc do státního rozpočtu.

Pozitivní hodnocení získala také novelizace stavební legislativy. Nový stavební zákon má nabýt účinnosti k 1. červenci letošního roku a slibuje konec úřednického ping-pongu. Podrobnosti jsme psali tady.

Kladných ohlasů se dočkalo také zrušení papírových kolků, ke kterému došlo začátkem roku. Změna přinese posílení bezhotovostní úhrady dotčených peněžitých plnění a eliminaci nákladů státu za distribuci kolkových známek.


Autor: Marie Sehnálková
Foto:  Canva.com