Nedostatek sester? Přetíženému personálu má ulevit novela
02. července 2025
Studenti medicíny a dalších zdravotnických oborů budou moci o rok dříve než dosud začít pracovat v nemocnicích jako praktické sestry. Novela, kterou schválil Senát, má pomoci řešit nedostatek personálu a zároveň urychlit vstup budoucích zdravotníků do reálného provozu. Změny mají platit už letos.
Změnu přinese novela o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání. Normu nyní dostane k podpisu prezident. Změny nabudou účinnosti 15. den po vyhlášení novely ve Sbírce zákonů.
Praktická sestra poskytuje v nemocnici základní ošetřovatelskou péči, podává léky, ošetřuje rány nebo odebírá krev. Vystudovat musí středoškolský obor s maturitou, zatímco obor všeobecná sestra s většími pravomocemi se studuje na vysoké či vyšší odborné škole.
Lékařka nepoznala rakovinu. Můžu chtít peníze za vyšetření zpět?
Pevné zdraví žádné peníze nenahradí. V některých situacích ovšem můžou přispět alespoň k pocitu zadostiučinění. Přečtěte si příběh naší čtenářky, která zaplatila...
V současné době mohou jako praktické sestry pracovat také studenti po šesti semestrech bakalářského studia pro přípravu všeobecných sester na vysoké škole nebo tří let stejného studia na vyšší odborné škole.
Studenti lékařství získají stejnou možnost po osmi semestrech a složení zkoušky z ošetřovatelství nebo obdobné. Bez nich mohou i tito studenti pracovat jen na nezdravotnických pozicích, například jako sanitáři.
Cesťák pacientovi pojišťovna proplatí, nesmí však řídit sám
Na naši poradnu se obrátila onkologická pacientka, která musela dojíždět na radioterapii do jiného města. Pojišťovna jí však odmítla uhradit cestovné.
Nově budou podle novely stačit studujícím všeobecným sestrám čtyři semestry vysoké školy či dva roky studia vyšší odborné školy. Stejnou možnost budou mít také studující oborů dětská sestra, porodní asistentka a po pěti semestrech nebo 2,5 roku studia také zdravotničtí záchranáři, jimž novela navíc zmírňuje podmínky pro práci.
Nyní jí musí předcházet roční praxe v nemocnici. Nově budou moci záchranáři praxí projít přímo u zdravotnické záchranné služby, pracovat ale budou pod odborným dohledem jiného pracovníka. Mohli by ji navíc plnit u dvou různých poskytovatelů zdravotní péče. Změny ocenil prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR a senátor Marek Slabý (za hnutí Tábor 2020).
Nechci oživovat: Dříve vyslovené přání umožňuje pacientům odmítnout léčbu
Chcete být až do konce života léčeni pouze tak, jak si přejete, nebo třeba nechcete být léčeni vůbec? Náš právní řád umožňuje připravit dokument zvaný „dříve vyslovené...
Na základě evropské směrnice předloha usnadňuje vstup zdravotních sester z Rumunska na český pracovní trh. Dosud musely kromě dokladu o získaném vzdělání předkládat také potvrzení, že alespoň tři roky jako všeobecné sestry ve zdravotnictví pracovaly. Nově se bude uznávat také potvrzení ze zvláštního studijního programu, který v Rumunsku začal v roce 2014.