Novela zákoníku práce: 15 velkých změn, o kterých byste měli vědět
02. června 2025
Začala platit zásadní novela zákoníku práce, která má výrazně zpružnit pracovní trh. Nová pravidla uvolňují dosud rigidní předpisy a lépe reagují na potřeby moderního pracovního prostředí. Novinky ovlivní například pracovní volno, výši dávek v nezaměstnanosti či délku zkušební doby.
Takzvaná flexibilní novela zákoníku práce nabyla účinnosti v neděli 1. června. Přinášíme vám přehled nejdůležitějších změn.
Srážky ze mzdy: Rychlé a bezkonfliktní řešení je na ústupu, varuje advokát
Srážky ze mzdy bývaly jedním z nejefektivnějších způsobů provedení exekuce. V současné době jsou však na ústupu. „Exekutoři tak nemají jinou možnost než přistoupit k dalším...
1. Zkušební doba
Jedná se o období, během kterého si zaměstnanec i zaměstnavatel mohou ověřit, zda jim pracovněprávní poměr vyhovuje. V případě problémů jej může kterákoliv ze stran bez udání důvodu zrušit. Délka zkušební doby se novelou prodlužuje, a to na čtyři měsíce pro běžné zaměstnance a na osm měsíců pro zaměstnance na vedoucích pozicích.
2. Pracovní poměr na dobu určitou
Platí, že pracovní poměr na dobu určitou může být sjednán nejdéle na tři roky a u stejného zaměstnavatele může být opakován nejvýše dvakrát. Maximální délka takového pracovního poměru je tedy devět let, což však může u delších rodičovských přinášet zaměstnavatelům problémy.
Proto novela zákoníku práce zavádí novinku – pokud jde o zástup za mateřskou, otcovskou nebo rodičovskou dovolenou, k žádnému limitu se nepřihlíží. Současně však platí, že v takovém případě nesmí poměr na dobu určitou přesáhnout devět let. To v praxi znamená, že může být sjednáno například devět ročních smluv za sebou.
3. Lepší postavení rodičů
Pokud se rodič vrátí z mateřské, otcovské nebo z rodičovské dovolené před tím, než jsou dítěti dva roky, zaměstnavatel je povinen „držet mu místo“ a zařadit zaměstnance na původní práci a pracoviště.
Lepší podmínky budou mít také lidé, kteří si chtějí během rodičovské přivydělat. Novela umožňuje takovým zaměstnancům vykonávat stejnou práci u stejného zaměstnavatele jako před čerpáním rodičovské dovolené, a to na základě dohody (DPČ nebo DPP). Doposud to šlo jen tehdy, pokud se jednalo o jiný druh práce, než byl vymezený v původní pracovní smlouvě.
4. Výpověď
Novela přináší významnou změnu i co se týká výpovědní doby. Délka zůstává 2 měsíce, ale výpovědní doba začíná běžet dnem doručení výpovědi nikoliv prvním dnem měsíce následujícího po jejím doručení, jako je tomu dnes.
V případě hrubého porušení povinností zaměstnance, nebo pokud zaměstnanec nesplňuje právní předpisy pro výkon práce, je délka výpovědní doby pouze 1 měsíc.
Více jsme psali ZDE > > >
5. Ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvod
Zaměstnancům, kteří v důsledku dlouhodobé zdravotní nezpůsobilosti musí ukončit pracovní poměr, bude vyplacena zvláštní náhrada ve výši dvanáctinásobku průměrné mzdy. Do takové situace se člověk může dostat například po pracovním úrazu nebo skrze nemoc z povolání.
6. Zkrácení práva na odpočinek v práci v případě závažných důvodů
Právo na odpočinek v práci může být zaměstnancům zkráceno v případě odvrácení havárie, živelné události nebo jiné mimořádné události (příkladem mohou být loňské povodně na Jesenicku). Doba odpočinku může být zkrácena na šest hodin během 24 hodin po sobě jdoucích. (Doposud byla standardní doba odpočinku 11 hodin v rámci 24 hodin).
Odbornice o srážkách ze mzdy: Věřitelé čekají roky, komplikace i pro zaměstnavatele
Srážky ze mzdy bývaly považovány za nejefektivnější způsob provádění exekuce. V současné době je však lze provádět jen u zlomku případů. Důvodem je opakované navyšování...
7. Měna mzdy či platu
Nově bude možné mzdu či plat dostávat v cizí měně. Podmínkou však je, že se musí jednat o měnu, k níž Česká národní banka vyhlašuje kurz devizového trhu.
8. Služební cesty rodičů
Novela o rok zvyšuje věkovou hranici dětí, která se bere v potaz při vysílání rodičů na pracovní cesty. Těhotné zaměstnankyně a rodiče dětí mladších devíti let mohou být nově vysláni mimo obec svého bydliště nebo pracoviště jen tehdy, pokud s tím sami souhlasí.
9. Brigády už od 14 let
V období letních prázdnin zákon nově umožní nenáročné práce v nezávadném prostředí i dětem starším 14 let. Co to přesně znamená? Více jsme psali zde > > >
10. Rozvržení pracovní doby
Zaměstnanci si nově budou moci sami rozvrhnout pracovní dobu do směn. Platit však bude pouze tam, kde se na tom obě strany – tedy zaměstnanec a zaměstnavatel – dohodnou.
11. Více volna pro zaměstnance
Novela přináší i více volna pro zaměstnance.
Celý den volna, namísto „nezbytně nutné doby“, budou moci zaměstnanci čerpat při úmrtí blízké osoby. Pokud by se jednalo o manžela, partnera, dítěte, vnoučete, rodiče, prarodiče nebo sourozence bude možné čerpat až pět dní neplaceného volna.
Byly upřesněny také podmínky pro čerpání pracovního volna při doprovodu blízké osoby do zdravotnického nebo školského zařízení. Doplněno bylo, že pracovní volno zaměstnanci náleží nejen při doprovodu tam, ale i zpět.
Pokud bude se zaměstnancem ukončen pracovní poměr z organizačních nebo zdravotních důvodů, může získat až čtyři dny placeného volna na hledání nového zaměstnání a dva dny na návštěvu úřadu práce.
Placené volno získá zaměstnanec i v den svého svatebního obřadu.
Dlužníci zatěžují městské pokladny. Olomouci chybí 108,5 milionu
Peníze za odpady, jízdné, vodné, stočné nebo například nájemné. Za tyto a další služby dluží lidé městům a obcím. Konkrétně v Olomouci chybí v městské kase jen za uplynulý...
12. Pracovně lékařské prohlídky
Povinné pracovnělékařské prohlídky pro zaměstnance v I. rizikové kategorii se od 1. června ruší. Jedná se například o obchodní zástupce nebo administrativní pracovníky.
13. Změny v podpoře nezaměstnanosti
V souvislosti s novelou zákoníku práce došlo i ke změně podpory v nezaměstnanosti. Ta se v počátcích zvyšuje z 65 na 80 procent průměrné mzdy. Zpřísňují se ale podmínky pro její opětovné čerpání.
14. Započitatelnost praxe
Nově se do započitatelné praxe zahrne i období, kdy člověk pečoval o dospělou blízkou osobu závislou na pomoci ve stupni III nebo IV. Do praxe nyní spadá i doba doktorského studia.
Tato novinka se však týká jen zaměstnanců ve veřejných službách a správě.
15. Svoboda slova u informací o mzdě
Zaměstnavatelé již nemohou pod rizikem pokuty do pracovních smluv dávat ustanovení, která zakazují zaměstnancům mluvit o výši odměny.