Preventivní restrukturalizace – ekonomický restart pro podnikatele v potížích

V Česku se chystá další velká legislativní změna – preventivní restrukturalizace. Těžce se vyslovuje, ale měla by výrazně ulehčit podnikatelům, kteří mají přechodné finanční problémy. Jedná se o preventivní nástroj, který umožní podnikatelům dále vést svou společnost za předpokladu, že přijmou určitá restrukturalizační opatření. Kdy začne platit, pro koho je určená a v čem vlastně spočívá?

Novinky u chráněných účtů. Ústavní soud potvrdil jejich bezplatnost. Dojde konečně k jejich zjednodušení?

Chráněné účty se po čase opět dostaly do centra pozornosti. Banky je musí i nadále zřizovat a vést zdarma. Rozhodl o tom Ústavní soud, jenž zamítnul návrh senátorů, kteří chtěli tuto povinnost zrušit. Co k tomu Ústavní soud vedlo? A jak to vůbec s fungováním chráněných účtů do budoucna vypadá?

Lékařka nepoznala rakovinu. Můžu chtít peníze za vyšetření zpět?

Pevné zdraví žádné peníze nenahradí. V některých situacích ovšem můžou přispět alespoň k pocitu zadostiučinění. Přečtěte si příběh naší čtenářky, která zaplatila za vyšetření, jež neodhalilo, že má závažný zdravotní problém. Lze v takovém případě peníze za zdravotní úkon požadovat zpátky?

Novely snížily minimální teploty nejen na pracovištích. Někde i o 6 °C

V rámci přijímání úsporných opatření byly schváleny nařízení a vyhlášky, kterými se nově upravují minimální teploty, které musí být v určitých objektech dodrženy. Ty jsou nižší, než byly doposud. Novely se dotýkají široké skupiny obyvatel. Na koho a jak dopadají, nám řekne právnička Petra Andresová.

Zájem o Milostivé léto byl podle exekutorů mizivý

Soudní exekutoři zastavili během druhého kola Milostivého léta 9 000 exekucí. Jde tedy jen o necelé procento těch, na které se akce vztahovala. Podle šéfa poslanců KDU- ČSL Marka Výborného se i přesto jedná o úspěch.

Odborníci: Srážet v exekuci ze mzdy nula korun je nevýchovné

Nezabavitelná částka v exekučním řízení poslední roky setrvale roste. Její výše se naposledy změnila v lednu 2023. Již před touto změnou nebylo možné mnoha dlužníkům srážet ze mzdy žádné peníze. Ptali jsme se odborníků, co si o nastavení nezabavitelné částky myslí.

Špatně zadané číslo účtu? Poradíme, jak dostat zpět své peníze

Téměř každý z nás posílá v rámci svých plateb peníze bezhotovostním způsobem na něčí bankovní účet. Čísla účtů bývají poměrně dlouhá a je snadné v jejich přepisování udělat chybu. To se stalo panu Jaroslavovi, který se obrátil na naši poradnu.

Zkrácená doba oddlužení? 94 procent starostů je proti

Peníze za odpady, jízdné, vodné, stočné nebo například nájemné. Za tyto a další služby dluží lidé městům a obcím. S vymáháním dluhů by to přitom municipality mohly mít v budoucnu daleko složitější než dosud. Důvodem je chystaná novela insolvenčního zákona.

Musíte mít občanku stále u sebe? Totožnost lze prokázat i jinak

V zákoně stojí, že každý občan České republiky, který dosáhl věku 15 let a má trvalý pobyt na území České republiky, je povinen mít občanský průkaz. Co to ale vlastně znamená? Musíte ho mít pořád u sebe, nebo se můžete prokázat i jiným způsobem? A kdo po vás může předložení občanky vyžadovat? To pro vás zjišťovala právnička Petra Andresová.

Stále vás obtěžují nevyžádané telefonáty? Poradíme, jak se bránit

V loňském roce nabyla účinnosti novela zákona o elektronických komunikacích, která v České republice zavedla zákaz telemarketingu. V čem tento zákaz vlastně spočívá? Kdy je hovor v souladu s právem? A jak se můžeme nevyžádaným hovorům bránit?