Ceny rostou, a mateřská nestačí. Jaké jsou možnosti přivýdělku pro ženy?

Paní Martina je na mateřské dovolené se svým druhým dítětem. Doposud s manželem vycházeli po finanční stránce poměrně dobře, ale s rostoucími cenami energií, pohonných hmot a dalším zdražováním se jejich finanční zásoby tenčí. Paní Martina by se proto ráda více podílela na přispívání do rodinného rozpočtu, avšak stále čerpá peněžitou pomoc v mateřství. Může vůbec legálně pracovat, aniž by o ni přišla?

Byt synovi, obraz sousedce. Na digitální dědictví se ale v závětích zapomíná

Stále více Čechů přemýšlí nad tím, co bude s jejich majetkem, až zemřou. Počet u notářů sepsaných závětí se pohybuje kolem 20 tisíc ročně. Lidé v posledních vůlích nejčastěji určují, komu připadnou nemovitosti, hodnotné předměty, peníze či sbírky. Jak ale upozorňuje advokát Pavel Strnad z Advokátní kanceláře Polverini Strnad, prakticky nikdo neřeší své digitální dědictví – tedy účty a prostředky u platebních systémů typu PayPal, sázkových kanceláří, kryptoměn či profily sociálních sítí influencerů. Pokud toto není v závěti uvedeno, běžně i milionová hodnota aktiv může snadno propadnout.

Lidí v insolvenci ubylo. Na obzoru je však rekordní nárůst

Za poslední čtvrtletí ubylo lidí, kteří se chtějí oddlužit. Vyplývá to z dat, jež zveřejnila analytická společnost InsolCentrum. Podle odborníků se ovšem jedná pouze o dočasné období. Třaskavá kombinace v podobě chystané novely insolvenčního zákona, inflace a energetické krize by mohla způsobit, že dojde k rekordnímu nárůstu oddlužení i insolvencí obecně.

Zkrácení doby oddlužení? Odnesou to věřitelé, shodují se odborníci

Připravovaná novela insolvenčního zákona by měla zkrátit dobu oddlužení z pěti let na tři roky. Mnoho dlužníků by takovouto změnu určitě přivítalo. Insolvence by se totiž zbavili za kratší dobu, a navíc by je to stálo méně peněz. Jenže, co se stane s dluhy, které během těchto tří let nestihnou uhradit? Ty zaplatí věřitelé ze svého. „Ke mně se nedostane ani polovina toho, co mi dluží. Stát nemyslí na lidi, kteří jsou v tomto případě poškození,“ říká pan Josef P., který marně čeká na peníze od třech dlužníků.

Změny ve výživném. Nově bude v rozmezí 8 až 20 % z čistého příjmu

Od začátku září platí při výpočtu výživného nová pomůcka. Ministerstvo spravedlnosti po dvanácti letech aktualizovalo tabulku, kterou by se měly soudy řídit při stanovení výše alimentů. Ta předchozí již prý neodpovídala soudní praxi. Všechny zásadní změny jsme pro vás shrnuli do článku.

Pojistky je třeba kontrolovat. Až 70 procent nemovitostí může mít problém

Ceny nemovitostí za poslední dobu raketově vzrostly. Zvýšily se i u panelákových bytů, a to dokonce v oblastech, kde lidé dříve bydlení tolik nevyhledávali. Majitelé ale často zapomínají na jednu věc: navýšit si částku u pojistek. Otálení se přitom může vymstít.

Neplatiči alimentů dostali stopku na hazard

Neplatíte výživné na své dítě? Nebudete moct sázet. Takový vzkaz dal stát neplatičům alimentů. Ti jsou od začátku července automaticky zahrnuti do rejstříku vyloučených osob z hazardních her. Do neveřejného systému tak přibylo kolem sedmi tisíc osob. Celkem je v něm zapsáno téměř 200 tisíc lidí.

Češi pečující o blízké jsou ohroženi chudobou. Nezvládají svou práci

Přibližně 200 tisíc lidí, kteří se dlouhodobě starají o své nemocné příbuzné, zažívají finanční tíseň. Nezvládají totiž pracovat na plný úvazek, a potýkají se tak s nedostatkem peněz. Na problém ukázal průzkum projektu Neviditelní. Podle něj se nejčastěji jedná o ženy mezi 36 a 64 lety.

Pivo před řízením? Tolerance alkoholu je při nehodě v zahraničí zrádná

Statisíce Čechů o prázdninách vyrážejí na dovolenou k moři. Jsou destinace, kde si řidiči mohou dopřát před jízdou určité množství alkoholu. I přes dodržení této míry se však člověk může dostat do problémů. „Pokud dojde k nehodě, alkohol může způsobit, že se automaticky staneme viníkem nebo spoluviníkem,“ říká v rozhovoru Tomáš Beck, výkonný ředitel a expert na odškodnění společnosti Vindicia.

Úmorná práce ve vedrech. Má zaměstnanec právo na úlevy?

Českou republiku opět zasáhlo tropické počasí. Teploty šplhají k 40 stupňům Celsia, a občas může jít dokonce i o zdraví. Ti šťastnější v těchto dnech čerpají dovolenou, ovšem většina lidí chodí do práce. Musí zaměstnavatel s ohledem na počasí přizpůsobit podmínky na pracovišti? Na co má zaměstnanec nárok? Pojďme se na to podívat.

Ceny služeb rostou. Kdy může podnikatel zdražit bez vašeho souhlasu?

Česko zažívá rekordní inflaci. Za stejný balíček zboží a služeb jsme před rokem zaplatili odhadem o 15 procent méně. To může být problém nejen pro současné či budoucí nakupování, ale paradoxně i pro některé nákupy, které spotřebitelé udělali už v minulosti. Většina lidí má totiž uzavřené smlouvy, které se buď plní průběžně (dodávky energií, poskytování internetového připojení, pojištění), anebo se budou plnit za nějaký čas (letní dovolená). Všechny tyto smlouvy mohou mít jedno společné – podnikatelé u nich někdy jednostranně zvyšují cenu. Kdy je to oprávněné, a v jakých případech se zákazník může bránit? I na to v rozhovoru odpovídala Jana Marková, vedoucí právní poradny časopisu dTest.

Přibude střídavé péče? Přelomový rozsudek Ústavního soudu

Starost o děti bývá často důvodem rozporů mezi bývalými partnery. Ti kvůli tomu nezřídka končí u soudu, který většinou svěří dítě do výlučné péče jednomu z nich. Střídavá péče jako řešení se českým soudům zatím příliš nezamlouvá. Nový nález Ústavního soudu by však tuto situaci mohl změnit.

Proběhly zápisy do škol a školek. Bude místo i pro ukrajinské děti?

V dubnu a květnu proběhly zápisy do základních a mateřských škol. Ve velkých městech každoroční noční můra rodičů. Letos by se navíc do českého vzdělávacího systému měly zapojit i ukrajinské děti prchající před ruskou agresí. Pro ně začaly 1. června 2022 zvláštní zápisy. Jak je to s jejich povinnou školní docházkou? A bude dost míst pro všechny? Pojďme se na to podívat.

Exekutoři plošně ukončují desetitisíce exekucí. Koho se to týká?

Exekutoři od 1. ledna 2022 zastavují desetitisíce exekucí, které vznikly kvůli malému dluhu a běží bezvýsledně. To znamená, že se z nich víc jak tři roky nic nevymohlo. Někteří neplatiči za svoz komunálního odpadu, černí pasažéři a další lidé s původní neuhrazenou pohledávkou do výše 1500 korun si tak můžou částečně oddychnout. Zastavení exekuce v tomto případě může zvrátit leda věřitel zaplacením 500korunové zálohy - vymáhání tím o další tři roky prodlouží. To se ale podle zjištění serveru Češi v právu téměř neděje.

Milostivé léto se od září zopakuje, kývla vláda

Lidé s exekucí kvůli dluhu u veřejných institucí a státních a polostátních firem, dostanou další šanci. Vláda kývla na opakování takzvaného Milostivého léta. Během něj budou moct dlužníci splatit exekuce bez úroků.

SOLUS: Čechů, kteří neplatí dluhy včas, ubylo

Podíl Čechů, kteří neplatí včas dluhy, klesl za rok z 5,5 na 5,07 procenta. Schopnost lidí splácet závazky se tak i přes epidemii koronaviru a s ní související opatření zlepšila. Ke konci března bylo v negativním Registru fyzických osob SOLUS zapsáno celkem 447 tisíc lidí s dluhem po splatnosti. Tedy o 43 tisíc méně než před rokem.

Ubytování ukrajinských uprchlíků: jaká jsou pravidla a co pomoc od státu?

V souvislosti s válkou na Ukrajině se mnozí lidé v Česku rozhodli pomoci válečným uprchlíkům a nabídnout jim ubytování. Tato bohulibá aktivita s sebou ovšem přináší řadu právních otázek a souvislostí. Jejich shrnutí vám přinášíme v článku.

Lidí s exekucí je méně. Přibylo ale neplatičů s vícečetnými dluhy

Dlužníků, od nichž vymáhá dluh exekutor, je opět méně. Podle Exekutorské komory počet povinných v roce 2021 klesl pod magickou hranici 700 tisíc. Předloni mělo exekuci 719 503 lidí, což je o 21 tisíc více. Ubylo nezletilých dlužníků, neplatících seniorů i lidí s jednou exekucí.