SOLUS: Čechů, kteří neplatí dluhy včas, ubylo
Podíl Čechů, kteří neplatí včas dluhy, klesl za rok z 5,5 na 5,07 procenta. Schopnost lidí splácet závazky se tak i přes epidemii koronaviru a s ní související opatření zlepšila. Ke konci března bylo v negativním Registru fyzických osob SOLUS zapsáno celkem 447 tisíc lidí s dluhem po splatnosti. Tedy o 43 tisíc méně než před rokem.
Lidí s exekucí je méně. Přibylo ale neplatičů s vícečetnými dluhy
Dlužníků, od nichž vymáhá dluh exekutor, je opět méně. Podle Exekutorské komory počet povinných v roce 2021 klesl pod magickou hranici 700 tisíc. Předloni mělo exekuci 719 503 lidí, což je o 21 tisíc více. Ubylo nezletilých dlužníků, neplatících seniorů i lidí s jednou exekucí.
Počet firemních bankrotů stoupl. Žádostí od lidí naopak ubylo
Soudy za první tři měsíce roku 2022 obdržely 5 881 žádostí o insolvenci. Z toho 5 595 od fyzických osob, 286 od firemních žadatelů. Počet návrhů podaných právnickými osobami postupně roste, nejde ale o nic dramatického. Někteří experti ovšem aktuální stav přirovnávají ke klidu před bouří.
Milostivé léto zastavilo 42 tisíc exekucí. Autoři zákona čísla zpochybňují
Milostivé léto zbavilo 15 tisíc lidí všech exekucí. Celkově bylo podle Exekutorské komory zastaveno 42 tisíc řízení. Tedy přibližně 3,2 procenta těch, kterých se akce týkala. Autoři zákona Marek Výborný (KDU-ČSL) a Patrik Nacher (ANO) se proti zveřejněným číslům ohradili. Tvrdí, že jsou neúplná.
Vězně je potřeba zaměstnávat. Drtivá většina z nich má dluhy
Již 12 let pomáhá spolek LIGHTHOUSE osobám ve výkonu trestu a jejich rodinám řešit také dluhy. V čele organizace stojí Petr Schneedörfler. S ním jsme si povídali nejen o tom, jak se vězňům daří splácet, ale také proč poškození vidí soudem přiznanou náhradu škody často pouze na papíře.
Milostivé léto obcím moc nepomohlo. Někde získali od dlužníků zpět jen „drobné“
Statisíce dlužníků dostaly po dobu tří měsíců šanci, jak se levně zbavit svých exekucí. Kolik jich takzvané Milostivé léto využilo, zatím není jasné. Exekutorská komora slíbila zveřejnit data během března. My jsme se zástupců měst ptali už teď.
Třetina žadatelů o úvěr nevěnuje podmínkám ani pět minut času
Třetina Čechů přiznává, že nevěnuje úvěrovým podmínkám ani pět minut svého času. Naopak dalších třicet procent žadatelů o úvěr tvrdí, že studovalo smlouvy více než hodinu. Vyplynulo to z průzkumu, který si nechala udělat společnost Cofidis mezi 525 respondenty.
Na co by se měla zaměřit nová vláda? Odborníci mají jasno
Česko čeká příští rok v dluhové oblasti několik zásadních změn. V létě nabude účinnosti novela exekučního řádu, která přinese omezení maximální možné doby vedení exekuce, povinné zastavování řízení po 6 letech, výběr záloh v případě zájmu o jejich prodloužení či výrazné okleštění mobiliárních exekucí. Další směřování už ale bude na nové vládě. Server Češi v právu proto oslovil odborníky s dotazem: Na co by se vláda a nově zvolení poslanci měli v dluhové problematice zaměřit?
O chráněný účet požádalo extrémně málo dlužníků. Uvažuje se o změně
Měla to být pojistka, která ochrání dlužníka před tím, aby mu exekutor zabavil peníze sloužící výhradně na živobytí. A zároveň způsob, jak přivést alespoň některé dlužníky z černé ekonomiky zpět do té oficiální. Od chráněného účtu si politici slibovali mnoho. Očekávání se však nenaplnila. Za půl roku fungování si chráněný účet zřídilo jen 240 povinných, v Česku má přitom exekuce kolem 710 tisíc lidí. Jeden z autorů zákona Patrik Nacher (ANO) už proto přemýšlí nad vylepšením.
Každý desátý Čech se chce kvůli dárkům zadlužit
Desetina Čechů plánuje, že si letos půjčí, aby si udělala hezčí Vánoce. Chuť utrácet nezměnila ani dlouhotrvající pandemie a panující nejistota. Podle průzkumu České bankovní asociace (ČBA), který pro ni realizovala výzkumná agentura Ipsos, si Češi plánují půjčit v průměru 10 600 korun.
Lidí v exekuci je meziročně opět méně. Co ohrožuje pozitivní vývoj?
V Česku je přesně 711 939 lidí v exekuci. To je o 8 tisíc méně než loni v listopadu. Experti přitom predikovali, že v souvislosti s epidemií koronaviru bude dlužníků přibývat. „Tyto scénáře se naštěstí nenaplnily, což je určitě dobrá zpráva. Samotný počet exekucí se sice mírně navýšil, ale to se vzhledem ke všem vládním i samoregulačním opatřením muselo očekávat. Kvůli zákonům Lex covid nebylo možné exekuce efektivně provádět a ukončovat,“ říká Jan Mlynarčík, prezident Exekutorské komory ČR.
Rizikově se zadlužuje jedenáct procent Čechů, častěji muži
S půjčkami má zkušenost 83 % Čechů, 11 % z nich se přitom chová rizikově. Buď si na své nákupy půjčuje i přesto, že nemá možnost šetřit, nebo má tři a více půjček. Najdou se i tací, kteří si půjčují na splátky jiné půjčky. Data vyplynula z průzkumu, který si u Agentury Ipsos nechala udělat Česká bankovní asociace (ČBA).
Až 12 tisíc studentů balancuje na hranici chudoby, zjistila studie
Důvodem, proč mnoho lidí nakupuje zboží z takzvané druhé ruky, bývají výrazně nižší ceny. Snaha ušetřit se ale může úplně minout účinkem. Například ve chvíli, kdy se výhodně zakoupená věc krátce nato rozbije. Má v takovém případě kupující právo věc reklamovat? A jaká úskalí to přináší?
Šestina dlužníků přijme dar, aby mohla vstoupit do oddlužení
Pětapadesátiletý Robert z Brna dluží víc než 600 tisíc korun. Je zcela zdráv, přesto osm let oficiálně nepracuje. Protože by se dluhu rád zbavil, požádal o insolvenci. K tomu, aby dosáhl na minimální podmínky oddlužení, mu má posloužit dar od dcery ve výši 3 tisíce korun měsíčně.
Chudí Češi si na školní potřeby půjčují nejčastěji v rodině
Na školní potřeby si české domácnosti nepůjčují, a pokud ano, tak v rámci rodiny. Zjištění vyplynulo z průzkumu společnosti KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků.
Domácností dlužících za energie už čtvrtým rokem ubývá
Domácností, které neplatí dodavatelům energií, čtvrtým rokem po sobě mírně ubývá. Vyplývá to z analýzy pohledávek významných dodavatelů energií spravovaných společností M.B.A. Finance.
Starostové proti tříletému oddlužení: Za dlužníky budou platit všichni
Starostové měst a obcí jsou znepokojeni návrhem novely insolvenčního zákona, který počítá s plošným oddlužením pro všechny již za tři roky. Unáhlené oddlužení podle nich dopadne na všechny obyvatele Česka. „V případě, kdy je věřitelem město, obec či stát, stává se věřitelem každý jeho občan,“ uvedl Svaz měst a obcí ČR.
Polovina Čechů přišla o část příjmů. K půjčkám přistupují opatrněji
Většina Čechů má obavy o finanční potíže a bezmála polovina přišla o část svých příjmů. Než aby se lidé zadlužovali, řeší to především omezováním svých výdajů. Jen každý pátý přiznává, že si kvůli existenčním problémům půjčil peníze. Data vyplynula z únorového průzkumu, který si u agentury IPSOS nechaly udělat Poradna při finanční tísni a Česká spořitelna.