Výhody pro očkované jsou možné. Diskriminovat odmítače ale nelze
Smí stát lidem, kteří se nechtějí nechat očkovat proti koronaviru, zakázat vstup na veřejné akce? A je možné kvůli odmítnutí vakcíny dostat výpověď v práci? Na právní otázky kolem očkování odpovídal advokát a místopředseda Legislativní rady vlády Aleš Gerloch.
Krásné byty u jezera obývají nepřizpůsobiví, starousedlíci raději mizí
Kdysi to bylo možná nejhezčí bydlení z celého Mostu, říká o takzvaných blocích 90 a 100 Růžena Kubíková. V lokalitě žije dvacet let. Byty jsou v cihlové zástavbě, vzdušné a navíc leží jen kousek od jezera, které patří zejména v létě k vyhledávaným cílům. Poslední roky ale připomíná bydlení tady spíše horor. Někteří majitelé koupili byty na investici a nastěhovali do nich nepřizpůsobivé. Policie na místo jezdí několikrát do týdne. A hádky, rvačky a všudypřítomný nepořádek nejsou to jediné, s čím se musejí sousedé vypořádat. Velkým problém je i to, že lidé neplatí do společného fondu a dům ničí.
Lucie neviděla alimenty roky, exmanžel peníze ukrýval ve stropě
Zdravotní sestřička Lucie z Prahy neviděla alimenty pro své dvě dcery 5 let. Suma se vyšplhala až ke 300 000 Kč. Nepomohlo ani vyhlášení exekuce, protože otec peníze skrýval.
Krutilek: Další plošný odklad splátek nepodporujeme, řešením je individuální přístup
Absolutně není v zájmu našich členů hromadně ukončovat smlouvy a následně vymáhat dlužné splátky. Společnosti vyjdou lidem, kteří se vinou koronaviru dostali do potíží, vstříc a případy budou řešit individuálně, říká Jaroslav Krutilek, generální tajemník České leasingové a finanční asociace. Ta sdružuje 44 předních tuzemských poskytovatelů úvěrových, leasingových a factoringových produktů.
Přes rok čeká na odměnu za práci. Zaplatím, až na to budu mít, říká dlužník
Dvaatřicetiletá Tereza Bartošová z Prahy pomáhala měsíce organizovat překážkové závody Army run. Odměnu za odvedenou práci ale ona ani její kolegové neviděli. V případě Terezy se neproplacené faktury vyšplhaly na čtyřicet tisíc korun. Majitel závodu Aleš Vondráček na její urgence nereaguje.
Feranec: Chráněný účet by měl pomoci dlužníkům, ulevit zaměstnavatelům
Budou mít dlužníci v exekuci nezabavitelné peníze na speciálním bankovním účtu? Počítají s tím hned dva poslanecké návrhy. Takzvaný chráněný účet by musela banka založit na žádost dlužníka a shromažďovaly by se na něm peníze, které nepodléhají exekuci a jsou určeny pro životní potřeby. „Dnes se stává, že zaměstnavatel provede srážku ze mzdy, pošle peníze na bankovní účet dlužníka, ale může přijít další exekuce, a než dlužník zajistí odblokování, tak je dva tři týdny bez prostředků,“ říká poslanec Milan Feranec (ANO). Právě on je autorem jednoho z návrhů na zavedení takzvaného chráněného účtu.
Pavlousková: Samoživitelé potřebují flexibilní práci, ne speciální opatření
Řada samoživitelů v České republice má problém vycházet se svými měsíčními příjmy. Velkou část z nich navíc zasáhly následky koronavirové krize, kvůli které nemohli chodit do práce, a jejich problémy se tak ještě znásobily. S Danou Pavlouskovou, zakladatelkou neziskové organizace Klub svobodných matek, jsme si povídali o tom, co samoživitele aktuálně nejvíce trápí, v jakých oblastech potřebují pomoci, ale i o plánovaných změnách v zákonech, které se jich bezprostředně týkají.
Kovářová: Neplacení alimentů je často „truc-podnik“ otce za to, že mu matka brání ve styku s dítětem
Nastavení pravidel péče o dítě a jejich následné dodržování včetně řádného placení výživného patří mezi nejčastější spory mezi bývalými partnery. O zkušenostech s jejich řešením, roli emocí a mezilidských vztahů, ale i otázce zálohovaného výživného jsme si povídali s exministryní spravedlnosti a prezidentkou Unie rodinných advokátů Danielou Kovářovou.
Hanzlík: Chráněný účet a rozumné zastavování marných exekucí pomůže dlužníkům tisíckrát víc než jakákoliv...
S náměstkem výkonného ředitele České bankovní asociace Filipem Hanzlíkem jsme si v první části našeho rozhovoru povídali o dosavadním zájmu o odklad splátek úvěrů, který banky klientům umožňují v rámci ochranných opatření proti dopadům koronavirové krize. Bavili jsme se také o tzv. chráněném účtu, díky kterému by lidé v exekuci nově měli jistotu, že se dostanou ke svému nezabavitelnému příjmu. V druhé části rozhovoru jsme se věnovali dalším zvažovaným změnám v exekucích, jako je jejich plošné zastavování nebo zavedení principu exekutorské teritoriality. Ta už tři roky funguje na sousedním Slovensku a podle Hanzlíka jsou její dopady tristní.
Hanzlík: Chráněný účet a rozumné zastavování marných exekucí pomůže dlužníkům tisíckrát víc než jakákoliv...
Již více než 350 000 klientů bank si od března požádalo o odklad splátek úvěrů, který by jim měl spolu s dalšími ochrannými opatřeními pomoct překonat koronavirovou krizi. Vedle prevence vzniku dluhových pastí stát nyní připravuje také změny na pomoc lidem v exekuci, mezi které patří například zřízení chráněného bankovního účtu. Nejen o těchto změnách jsme si v první části velkého rozhovoru povídali s náměstkem výkonného ředitele České bankovní asociace Filipem Hanzlíkem.
Chvojka: Stát poskytl dlužníkům rychlou pomoc, další změny je ale potřeba dělat citlivě
Ke zmírnění důsledků koronovirové krize přijal stát v posledních týdnech hned několik nových opatření v oblasti exekucí a insolvencí. Další dlouhodobé změny, mezi které patří například zastavování starých exekucí, rozdělování nových případů mezi exekutory podle bydliště dlužníka či zřízení chráněného účtu, by měla již brzy projednávat sněmovna. O tom, co si o těchto návrzích myslí a co by v praxi mohly přinést, jsme se bavili s místopředsedou ústavně právního výboru poslanecké sněmovny Janem Chvojkou (ČSSD).
Výborný: Mírnější oddlužení by se mělo týkat těch, kteří byli krizí skutečně zasaženi
Česká republika se od poloviny března nachází v karanténě a její občané mají zakázáno cestovat do zahraničí. Řada lidí proto řeší, co dělat se zakoupenými letenkami a zájezdy na zahraniční dovolenou, případně zda má v současnosti význam reagovat na nabídky cestovních kanceláří a objednávat zájezdy na další týdny a měsíce. Jak v této situaci postupovat a jaké nároky mohou cestovatelé vůči cestovkám a leteckým dopravcům uplatnit, jsme zjišťovali v našem rozhovoru s Evou Jurčíkovou ze společnosti Vaše nároky.cz.
Staňura: Lidé by neměli řešit problémy půjčkou u lichváře, banky jim vyjdou vstříc
Česká republika se od poloviny března nachází v karanténě a její občané mají zakázáno cestovat do zahraničí. Řada lidí proto řeší, co dělat se zakoupenými letenkami a zájezdy na zahraniční dovolenou, případně zda má v současnosti význam reagovat na nabídky cestovních kanceláří a objednávat zájezdy na další týdny a měsíce. Jak v této situaci postupovat a jaké nároky mohou cestovatelé vůči cestovkám a leteckým dopravcům uplatnit, jsme zjišťovali v našem rozhovoru s Evou Jurčíkovou ze společnosti Vaše nároky.cz.
Feri: Při výběru exekutora by měla být zachována určitá volnost. Sněhulák není vhodné řešení pro nikoho
Poslanec TOP 09 a člen Ústavně právního výboru Dominik Feri v rozhovoru pro Čechy v právu hovořil o nezbytnosti soudních exekutorů pro vymahatelnost práva, aktuálně chystaných změnách v exekučním řádu a možných řešeních, která by dlužníkům usnadnila proces exekuce.
Alimenty dětem: Mimosoudně se nám povede vymoci pouze 10 procent dlužného výživného...
V Čechách se téměř třetina samoživitelů pohybuje na hranicích chudoby kvůli rodičům, kteří neplatí alimenty na své děti. Často bývá složité bývalého partnera přimět k placení. Mnohdy takové případy končí u exekutora. O tom, jak funguje vymáhání dlužných alimentů, jaké kolem něj panují mýty, ale i jak ho ovlivňují a mohou ovlivnit další změny v zákonech, jsme mluvili s Michaelou Kloudovou z projektu Alimenty dětem.
Benda: Musíme vyřešit staré exekuce, ne přerozdělovat trh
Exekuce možná v budoucnu čekají velké změny. Sněmovna nedávno v prvním čtení odsouhlasila návrh zavádějící tzv. teritorialitu, tedy rovnoměrné přidělování případů jednotlivým exekutorům podle místa bydliště dlužníka. Vedle toho zákonodárci zvažují také možnost slučování exekucí na jednoho dlužníka k jednomu exekutorovi. Dalším aktuálním tématem je i řešení dětských dluhů, za které by nově mohli zodpovídat rodiče. Jak na tato témata nahlíží předseda ústavně právního výboru a poslanec za ODS Marek Benda, jsme se ptali v našem rozhovoru.